Alustavia kuvioita ja JÄRKEVIÄ IDEOITA esiintyi tärkeän ASIAN alkuun julkisuudessa jo liki 10 vuotta sitten!
Oletettavasti ven. rahvaan tietokoneistumisen ansiosta asia etenee!
( ja kohtapian tämä "NL- muisto", eli neuvostomallinen diktaattori :
Vl. Putin potkaisee J.s Stalinin tavoin .... tyhjää ! ) !!!
Yle sivuilta nyt poimittua: : Https://yle.fi/a/74-20184658
" – Putin ja Venäjä ovat SUURISSA taloudellisissa vaikeuksissa, ja nyt on Ukrainan aika toimia. Joka tapauksessa toivotan molemmille maille hyvää. Jatkamme aseiden toimittamista Natolle, jotta Nato voi tehdä niillä mitä haluaa.
Onnea matkaan kaikille, Trump päättää kirjoituksensa. _ "
Suomeksi:
Mikä loistava talousalue onkaan muodostumassa´, kun yhdisteteen sekä Leningradin /Pietarin talousalueet ja sitten siihen SE osto (= NL: x-ryöstö) = Karjalan MAAN .... palautus / laajentuma, eli: Suomen KARJALA! ...... Se on yhtä kuin = erilliset alueet:
Suomalaien ja venäläinen KARJALA ..... SIIS AIKA .... toimia rajan, moemmin puolin !
...kirj. Avarakatseisesti ajatellen ja ideoiden : "Se Avarakatseinen"
P.S. Terveisiä Trumpille! (tiedoksi !)
Pelastetaan .... ME Suomalaiset nyky-Venäjä! Ostetaan Karjalan maat takaisin!
9
328
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä Suomi tekee karjalalla? Petsamo on se mikä suomen pitäisi ottaa
- Anonyymi
Kovin on epävarmalla pohjalla osaamisesi. Kirjoitatko ikäänkuin varoiksi ja "etevvyyttäsi" osoittaaksesi ... nimisanat sekaisin, sekä isoilla ja pienillä alkukirjaimella. Vodka-humalassa ?
- Anonyymi
Otahan nyt ne lääkkees niinkuin kuuluu.Kyllä se siitä
- Anonyymi
Suomen oma Itä-Suomi on jo kehitysmaa aluetta . Ei sitä lisää tarvita
- Anonyymi
Onko Pietarin poika tehnyt muutakin kuin imenyt peukkua ?
- Anonyymi
Ei PA -Suomi voi mitään ostaa!
- Anonyymi
Maksakoot ensin 80 vuoden käyvän rästivuokran korkoineen.
- Anonyymi
Eipä näiden rajantakaisten naapureiden ... ent. NL ja nyt Venäjä, kanssa päästä sopimuksiin. Mahtaisi se olla melkoinen maailmanennätys, jos kaikkien niiden NL:n / Venäjän alistaman n.100 (sadan) kansakuntaa joutuisi ilmaisemaan mielipiteensä; demokratian sääntöjen mukaisesti!
Hyvä "harjoitustehtävä", kun siellä sitten joskus opiskellaan demokratian pelisääntöjä!
- Anonyymi
Suomella ei ole niin paljoa rahaa, että se voisi nostaa Venäjän jaloilleen siitä alennustilasta, jonka Putte-possu on toimillaan saanut aikaan.
Siitä kaatopaikasta, jota Venäjän Karjala on, en ole valmis maksamaan senttiäkään saati kopeekkaa. En liioin halua tuottaa nykyisille asukkaille sitä tuskaa, jonka heidän isovanhempansa tuottivat 1939-44 meidän karjalaisille isovanhemmillemme.
Mennyt on mennyttä. Vain Putte-porsas haluaa uudelleen sotaa, kuolemaa ja aluemiehityksiä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011499880.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13512579Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen793590Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,912865Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?351350Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2671315Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1441269Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121226Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S121137- 801021
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184923