Mitä eroa on hakapyssyllä ja arkebuusilla? Kummankin laukaisuun tarvitaan lunttu ja teoriassa minkä tahansa ampuma-aseen voi laukaista keppituesta.
Arkebuusi ja hakapyssy
arkebusieeri
71602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Arberkuusi oli pieni tykki ja hakapyssy oli "kivääri".
Väkipyssy oli taas sellainen johon ladattiin pistoolin kuulia useita ja sitten väkipyssy toimi vähän niin kuin haulikko, kuin sillä ampui.
Erkebuusissa lunttuvipua operoitiin "suoraan" eli kyseessä oli vain yksinkertainen S-mallinen kappale joka oli kiinnitetty keskeltä ja alapäästä vetämällä yläpää kääntyi sankkireikään. Hakapyssyssä oli liipasin joka operoi lunttuvipua.
Arkebuusi:
http://www.geocities.com/Yosemite/Campground/8551/arquebus.html
Hakapyssy:
http://www.geocities.com/Yosemite/Campground/8551/musket.html
Käsikanuunasta kehitettiin raskaampi hakapyssy ja kevyempi arkebuusi. Myöhemmin muskettia kevyempiä aseita kutsuttiin arkebuuseiksi.
Arkebuusi ei siis olluthakapyssyä raskaampi.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hakapyssy
Kysymyksen asettelu on väärä, pitää olla, mitä eroa on arquebusilla ja harquebusilla. Hakapyssy on suomalaisten pollerakuunoiden versio Speden hämeen hitaasta.
Arbuusi maistuu paljon paremmalta.
Heti luntun operoinnin jälkeen.