palstan aitokristityt

Anonyymi-ap

voisimmeko rakastaa toisiamme ja osoittaa sen toisillemme? Toivoisin että muodostaisimme " ollaan lähellä toinen toisiamme - ryhmän".

Jossa oltaisiin yhdessä ollen aikaa viettäen. Esimerkiksi yhtäaikaa katsottaisiin jokin saarna tai ylösottoelokuva, joka etukäteen ilmoitetaan mikä saarna ja mihin aikaan alkaa katselu. Etukäteen myös samaan aikaan katselijat ilmoittautuisivat että minäkin katson elokuvan sovittuna aikana.

Saarnan aikana sitten voisimme siunata ja sanoa helliä sanoja samaan aikaan ohjelmaa katsoville.

Esimerkki:

Tiistaina 7.10. 2025 katsomme ja kuuntelemme Mauno Mattilan saarnan klo 19.00. ja sitten linkki mukaan valittuun saarnaan. Osallistun saarnan kuunteluun yhdessäoloomme sitoutuneesti ja lupaan siunata ja sanoa hyviä sanoja muista listalle etukäteen ilmoittautuneista palstalaisista.

Voisimmeko kokeilla tällaista? Varmaan tässä olisi jotain hyvääkin, jota emme vielä ymmärrä, erityisesti sinkkukristityille, kun joillakin on varmaan haluakin löytää kristitty vaimo tai aviomies elämäänsä, mutta myös avioliitossa jo olevillekin ehkä jotain engen yhteyttä ja tavanomaiseen elämiseen pienimuotoista vaihtelua .

42

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Mitä sinä katselet ongelmaisen elämän puhetta naisista? Ei tuollaisella, ehkä tekoisen älyn luomalla Kainilaisella hengellä tehty puhe ole mistään kotoisin. Roskaa, koko juttu ja tuollainen luonnepersoona- mukamas, on elämässä.

        Pohtii vähän, ennenkuin katsoo tuollaista peiliä elämässä.

        Tavallaan se kertoo maailmallisen - tuuliviirin, ja sitoutumattoman- adhd- puhetta.

        Nainen on Jumalan---luoma--- ja siksi pitää katsoa samanmielinen rinnalle, sekä rakentaa siihen elämä. Itse sen tehtyäni, vuosikymmenet ovat olleet sanan- rakkausliiton perustuksella, hänen kuolemaansa asti, ja Herra on sen jälkeen tuonut --uuden-- rinnalle, samalla perustuksella.

        Se on tietoista valintaa....


    • Anonyymi

      En anna tälle palstalle mitään arvoa. Työpakoisten, krapulaisten, luterilaisten juorupalsta tämä on.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Miksi me uskovat tuhlaisimme kallista aikaa katsomalla jotain Mauno Mattilan omatekoista höpinää? Kuunnellaan mieluummin yhdessä uskovia opettajia, jotka ovat vaivautuneet oppimaan Raamattunsa (KJB) ja osaavat opettaa. Suomessa heitä ei monta ole, mutta osaamme kaikki englantia, kuka mitenkin.

      • Anonyymi

        Ajatukseni rahtua.
        Niinpä, tavallaan on hyvä olla seurakunta ja sillä perustuksella sitten toimii. mm. Maunon.

        Näinhän uskovan elämä on, että pitäisi elää seurakuntakeskeisesti, että joutavat rönsyt siten ei kasva hidastamaan ja tuomaan ongelmia.

        Seurakunta- tavallaan Kristuksen morsius- ruumiin jäsenet. se tulee toinen toistaan.
        Jos vaikka tämä Maunolaisuus, en tunne itse asiaa, mutta jos ei toimi seurakuntapohjaisesti, niin siinä on vaaraa se, että rakentaakin sellaista rakennusta, joka perustuu epäjärjestyksen pohjalle.

        Esim. kansankirkon luterilaisuuskin on jakaantunut eri näköisiin "piireihin", mutta en katso sitä huonolla silmällä, koska sen piiriläiset itsessään, on kuin Ilmestysmajan- tabernaakkelin ympärillä telttaileva sukukunnista koostuva - Ilmestysmajaa katsova suku.. ja he huolehtivat toisistaan, ja näkevät Hengellisen --sen ajan--- Leviläis-- pappeuden sanomallisuuden.

        Kun saatan piipahtaa- luterilaisena- eri vapaitten suuntien tilaisuuksissa, en mene räkyttämään, vaan kuuntelen sanan siemenvakkasta.
        He ovat seurakuntana toiminnassa. Helluntaissa en ole käynyt - montakohan vuotta siitä on, tuvanpuolella. Baptisti srk. olen käynyt- Pelastusarmeijassa kyllä ja sielläpä tulikin - taisi olla yli 20- vuotta sitten aivan puhujakorokkeelta, profetia, jonka kohteena ei ollut mitään epäselvää. Se profetian armolahjan sanoma, oli tarpeen, jopa puolisoni rinnallani sanoi heti, - että tuo oli sinulle. Eivätkä he siellä edes tunteneet minua, oli siellä ikäänkuin muukalainen.

        Esikois- Lestadiolaisten kokouksissa olen käynyt, sekä muissa lestadiolais- järjestämässä, jossa on ne urut…. Kansanlähetyksessä kävin, jopa niin, että eräs diakonissa, joka on nyt siunattu haudanlepoon, tutun papin toimesta, totesi, että nyt tiedän, kumpi on kumpi, olihan hieman samanäköiseni pappi puhumassa. Hänen kasvonsa näkyvät edelleen TV7- kanavalla opettajana.... ja toiminnan johtajana. uskova pappi.
        jne. jne. Kun on oma hengellinen koti, voi rakkauden hengessä tavata matkallaan muitakin Kristuksen seuraajia- Sanan mukaan Jeesuksella on muitakin paimennettavia, kuin ... käytän sanaa ME...

        Tämän idean, kun ymmärrämme ja pidämme itse Kristuksen huultemme hedelmänä, puhekieli ehkä kumpuaa enemmän rakkautta ja kasvaa siihen, ettei loukkaannu toisten puheista. eikä alkeisopistakaan tulisi vuosia pyöritettävää hindu- rukousmyllyn tapaista toimintaa.

        ps. tänään käyn kääntymässä jaahas, käytän nuorisoslangia. Vapari- jumiksessa. Toimenkuvassa piipahdan viereisessä kaupungissa, avittamassa ja siksi... - palvelen heitä lähimmäisiä, pyynnöstä.


    • Anonyymi

      Tarkoitatko Tampereelle perustettua
      Aitoseurakuntaa ?

    • Anonyymi

      Aloituksessa on heti yksi perus ongelma.

      Eli kuka ja miten määritetään se, että kuka on ns. "aitokristitty" ?

      Esim. moni luterilainen kuvittelee olevansa kristitty, vaikka ei koskaan ole syntynyt uudesti ylhäältä.

      Raamattu näet kuitenkin kertoo sen, että ensin tulisi selvittää se, että mitä kukin oikeasti on ?

      2. Korinttolaiskirje 6
      14 Älkää antautuko kantamaan vierasta iestä yhdessä uskottomien kanssa; sillä mitä yhteistä on vanhurskaudella ja vääryydellä? Tai mitä yhteyttä on valkeudella ja pimeydellä?
      15 Ja miten sopivat yhteen Kristus ja Beliar? Tai mitä yhteistä osaa uskovaisella on uskottoman kanssa?
      16 Ja miten soveltuvat yhteen Jumalan temppeli ja epäjumalat? Sillä me olemme elävän Jumalan temppeli, niinkuin Jumala on sanonut: "Minä olen heissä asuva ja vaeltava heidän keskellään ja oleva heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani".
      17 Sentähden: "Lähtekää pois heidän keskeltänsä ja erotkaa heistä, sanoo Herra, älkääkä saastaiseen koskeko; niin minä otan teidät huostaani
      18 ja olen teidän Isänne, ja te tulette minun pojikseni ja tyttärikseni, sanoo Herra, Kaikkivaltias".

      Eli yhteyttä tulisi rakentaa vain todellisten Jumalan lasten kanssa.

      • Anonyymi

        Eriseuraisen aitohelluntailaisen pilkkapuhe kristittyjä vastaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eriseuraisen aitohelluntailaisen pilkkapuhe kristittyjä vastaan.

        Meinaatko että luterilaisten kristillisyys on raamatullista Kristillisyyttä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meinaatko että luterilaisten kristillisyys on raamatullista Kristillisyyttä!

        En ole koskaan tavannut luterilaista ns kristittyä joka olisi vapaa lutterista ja vauvakasteesta !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole koskaan tavannut luterilaista ns kristittyä joka olisi vapaa lutterista ja vauvakasteesta !

        Sinä et ole vapaa vauvakasteesta kun sellaisesta marmatat. Uskovat eivät sellaisesta puhu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä et ole vapaa vauvakasteesta kun sellaisesta marmatat. Uskovat eivät sellaisesta puhu

        Alahan kalppimaan siitä kohti Käristystä!


      • Anonyymi

        Kun mittaat luterilaisia, osaltaan totta, mutta antaisitko Pyhän Hengen tehdä työtään.
        Luterilaisilla on paljon elävässä uskossa eläviä pappeja, Kristuksessa ja he tekevät siellä kenttätyötä ja Pyhä Henki on taas - joka puhuu sydämelle.

        On tärkeä, että katsot itse- omaan sydämeesi ja pidät siitä huolta, ei niin, että lähdet mittatikkuinesi hosumaan sinne ja tänne.

        ja mikä lie oma seurakuntasi... mene ja tiedä, palsta on niin sekarotuinen, että.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meinaatko että luterilaisten kristillisyys on raamatullista Kristillisyyttä!

        Miten mittaat "Raamatullinen"? mittasikin on subjektiivinen ja saattaa takaraivossasi "sapattaa" ja käskyjen kirjo pyöirä lähtökotaisesti toimintamallina.

        Kyllä luterilaisuudessa on Herran omia, jotka sanovat, Jeesus Kristus on Herra..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten mittaat "Raamatullinen"? mittasikin on subjektiivinen ja saattaa takaraivossasi "sapattaa" ja käskyjen kirjo pyöirä lähtökotaisesti toimintamallina.

        Kyllä luterilaisuudessa on Herran omia, jotka sanovat, Jeesus Kristus on Herra..

        Raamatullinen kristitty on se, joka usko niin kuin Uusi testamentti käskee uskomaan; Jeesus tuli ihmiseksi ja vuodatti verensä meidän kaikkien syntien puolesta. Kun tämän ilosanoman eli evankeliumin kuulee, ymmärtää, uskoo ja omalle kohdalleen vastaanottaa, uudestisyntyy, eli saa Jumalan elävän pyhän hengen kulleen henkemme tilalle. Tarvitaan myös parannus, eli sen ymmärtäminen ja myöntäminen, että on armoa tarvitseva syntinen, joka omien tekojensa takia ansaitsisi vain helvetin.


    • Anonyymi

      Ei ole tavannut helluntailaisra joka olisi vapaa parhamin harhoista

      • Anonyymi

        Ja samat taipumuksetkin, jotka alaikäisiä uhreja uhkaillen, aina lakaistaan mattojen alle.


      • Anonyymi

        miksi te aina- kuin pikku pennut jäkätätte toisillenne.
        Sana sanoo. Anna anteeksi, niinkuin MINÄKIN annan ANTEEKSI- ymmärrätkö.
        Miksi sinä penäät maksua toiselta ja aina parhamoit. Osaatko jättää sen pois.?
        Se on kuin hiekkalaatikko leikkiä keskenänne. Kavakaa aikuiseksi vihdoinkin.


    • Anonyymi

      Näkee selvästi ettei hellarit ole aito kristittyjä koska hyökkää sellaisten kimppuun

      • Anonyymi

        Kuka on se hyökkääjä ja ketkä yhä miitä ovat ?

        Tässä sinulle fakta tietoa asiasta, jonka luterilaiset itse ovat todeksi myöntäneet:

        Opiskele oppi-isäsi historia, jonka lutherilainen kirkko on myöntänyt ja anteeksi pyytänyt:

        Oppi-isänne Luther !

        https://freepathways.wordpress.com/2010/09/13/anteeksipyynto-2010/

        Tässä ote tuosta:

        Luterilaisten anteeksipyynnön tausta
        Luterilaisen maailmanliiton yhdestoista yleiskokous kokoontui 20.-28.7.2010 Stuttgartissa. Yksi kokouksen pääaiheista oli historiallinen sovinto, luterilaisten kirkkojen anteeksipyyntö mennoniittien uskonyhteisöltä maailmanlaajuisesti. Kysymys on 1500-luvulta lähtien tapahtuneista anababtistien eli uudestikastajien vainoista, jotka johtivat Euroopassa raakaan väkivaltaan: mestauksiin, elävältä roviolla polttamisiin ja muihin maallisen hallinnon kirkkojen tuella harjoittamiin julmuuksiin. Toisin sanoen katolisen kirkon kahleista vapautuneet protestantit murhasivat toisia protestantteja ja käyttivät siinä katolisen kirkon inkvisitiosta tuttuja, mitä julmimpia menetelmiä.

        Tässä tarkennusta noihin kidutuksiin ja tappamisiin:

        Kertomukset väkivallasta tallella – Marttyyrien peili
        Tuhansia uudestikastettuja tuomittiin kuolemaan julmilla tavoilla. H
        eitä kidutettiin eri tavoin,
        poltettiin roviolla,
        mestattiin,
        hirtettiin,
        hukutettiin
        ja haudattiin elävältä.
        Heiltä riistettiin lapset ja omaisuus. Myös heidän teologisia kirjoituksiaan tuhottiin polttorovioilla.
        ---------------

        Tässä ote tuolta anteeksipyynnöstä Lutherin toimista:

        -------------

        Kysymys on 1500-luvulta lähtien tapahtuneista anababtistien eli uudestikastajien vainoista, jotka johtivat Euroopassa raakaan väkivaltaan: mestauksiin, elävältä roviolla polttamisiin ja muihin maallisen hallinnon kirkkojen tuella harjoittamiin julmuuksiin.

        Toisin sanoen katolisen kirkon kahleista vapautuneet protestantit murhasivat toisia protestantteja ja käyttivät siinä katolisen kirkon inkvisitiosta tuttuja, mitä julmimpia menetelmiä.

        Reformaation isät Martti Luther ja Philip Melanchthon antoivat arvovaltansa ja teologisen tukensa vainoille ja väkivallalle puheillaan ja kirjoituksillaan. Dokumentit osoittavat, että Luther ja Melanchthon antoivat useita jyrkkiä ja väkivallan sallivia lausuntoja uudestikastajista. He eivät pelkästään hyväksyneet ihmisten vainoamista ja heihin kohdistettua fyysistä väkivaltaa, vaan jopa kannustivat vallanpitäjiä siihen sekä maallisin että teologisin perustein.

        Silloinen maallinen hallinto käytti arvovaltaisten kirkonmiesten tuomitsevia puheita ja kirjallisia lausuntoja hyväksi uudestikastajiin kohdistamansa vainon legitiimeinä perusteluina. Keisarikunnassa laadittiin uskonpuhdistajien tukemana laki, joka mahdollisti vainoamisen ”laillisesti”.

        Luther joutui ottamaan kantaa anabaptisteiksi nimitettyjen kristittyjen tappamiseen vuonna 1527. Hän antoi suostumuksensa laille ja kuolemantuomioille, vaikka tapahtumia hänen omien sanojensa mukaan olikin ”kauheaa katsella”.
        -------------------------

        Joten älä viitsi valehdella vastoin kirkkosi myöntämiä asioita Lutherista !!!


      • Anonyymi

        Niin tekevät


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuka on se hyökkääjä ja ketkä yhä miitä ovat ?

        Tässä sinulle fakta tietoa asiasta, jonka luterilaiset itse ovat todeksi myöntäneet:

        Opiskele oppi-isäsi historia, jonka lutherilainen kirkko on myöntänyt ja anteeksi pyytänyt:

        Oppi-isänne Luther !

        https://freepathways.wordpress.com/2010/09/13/anteeksipyynto-2010/

        Tässä ote tuosta:

        Luterilaisten anteeksipyynnön tausta
        Luterilaisen maailmanliiton yhdestoista yleiskokous kokoontui 20.-28.7.2010 Stuttgartissa. Yksi kokouksen pääaiheista oli historiallinen sovinto, luterilaisten kirkkojen anteeksipyyntö mennoniittien uskonyhteisöltä maailmanlaajuisesti. Kysymys on 1500-luvulta lähtien tapahtuneista anababtistien eli uudestikastajien vainoista, jotka johtivat Euroopassa raakaan väkivaltaan: mestauksiin, elävältä roviolla polttamisiin ja muihin maallisen hallinnon kirkkojen tuella harjoittamiin julmuuksiin. Toisin sanoen katolisen kirkon kahleista vapautuneet protestantit murhasivat toisia protestantteja ja käyttivät siinä katolisen kirkon inkvisitiosta tuttuja, mitä julmimpia menetelmiä.

        Tässä tarkennusta noihin kidutuksiin ja tappamisiin:

        Kertomukset väkivallasta tallella – Marttyyrien peili
        Tuhansia uudestikastettuja tuomittiin kuolemaan julmilla tavoilla. H
        eitä kidutettiin eri tavoin,
        poltettiin roviolla,
        mestattiin,
        hirtettiin,
        hukutettiin
        ja haudattiin elävältä.
        Heiltä riistettiin lapset ja omaisuus. Myös heidän teologisia kirjoituksiaan tuhottiin polttorovioilla.
        ---------------

        Tässä ote tuolta anteeksipyynnöstä Lutherin toimista:

        -------------

        Kysymys on 1500-luvulta lähtien tapahtuneista anababtistien eli uudestikastajien vainoista, jotka johtivat Euroopassa raakaan väkivaltaan: mestauksiin, elävältä roviolla polttamisiin ja muihin maallisen hallinnon kirkkojen tuella harjoittamiin julmuuksiin.

        Toisin sanoen katolisen kirkon kahleista vapautuneet protestantit murhasivat toisia protestantteja ja käyttivät siinä katolisen kirkon inkvisitiosta tuttuja, mitä julmimpia menetelmiä.

        Reformaation isät Martti Luther ja Philip Melanchthon antoivat arvovaltansa ja teologisen tukensa vainoille ja väkivallalle puheillaan ja kirjoituksillaan. Dokumentit osoittavat, että Luther ja Melanchthon antoivat useita jyrkkiä ja väkivallan sallivia lausuntoja uudestikastajista. He eivät pelkästään hyväksyneet ihmisten vainoamista ja heihin kohdistettua fyysistä väkivaltaa, vaan jopa kannustivat vallanpitäjiä siihen sekä maallisin että teologisin perustein.

        Silloinen maallinen hallinto käytti arvovaltaisten kirkonmiesten tuomitsevia puheita ja kirjallisia lausuntoja hyväksi uudestikastajiin kohdistamansa vainon legitiimeinä perusteluina. Keisarikunnassa laadittiin uskonpuhdistajien tukemana laki, joka mahdollisti vainoamisen ”laillisesti”.

        Luther joutui ottamaan kantaa anabaptisteiksi nimitettyjen kristittyjen tappamiseen vuonna 1527. Hän antoi suostumuksensa laille ja kuolemantuomioille, vaikka tapahtumia hänen omien sanojensa mukaan olikin ”kauheaa katsella”.
        -------------------------

        Joten älä viitsi valehdella vastoin kirkkosi myöntämiä asioita Lutherista !!!

        Anabaptisti ei tarkoita uudelleenkastajaa, vaan katolisen pakanauskonnon vauvojen pirskottelusta kieltäytyjää. Ana- etuliite tarkoittaa vastakohtaa, kieltoa. Anabaptistit, eli baptistit kastavat vain uskoon tulleita, ja ymmärtävät, että kaste ei pelasta, vaan usko Jeesuksen sovitusvereen. Nykyaikana aidot baptistit tunnistaa muun muassa siitä, että he ymmärtävät King James Biblen olevan täydellinen Jumalan sana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuka on se hyökkääjä ja ketkä yhä miitä ovat ?

        Tässä sinulle fakta tietoa asiasta, jonka luterilaiset itse ovat todeksi myöntäneet:

        Opiskele oppi-isäsi historia, jonka lutherilainen kirkko on myöntänyt ja anteeksi pyytänyt:

        Oppi-isänne Luther !

        https://freepathways.wordpress.com/2010/09/13/anteeksipyynto-2010/

        Tässä ote tuosta:

        Luterilaisten anteeksipyynnön tausta
        Luterilaisen maailmanliiton yhdestoista yleiskokous kokoontui 20.-28.7.2010 Stuttgartissa. Yksi kokouksen pääaiheista oli historiallinen sovinto, luterilaisten kirkkojen anteeksipyyntö mennoniittien uskonyhteisöltä maailmanlaajuisesti. Kysymys on 1500-luvulta lähtien tapahtuneista anababtistien eli uudestikastajien vainoista, jotka johtivat Euroopassa raakaan väkivaltaan: mestauksiin, elävältä roviolla polttamisiin ja muihin maallisen hallinnon kirkkojen tuella harjoittamiin julmuuksiin. Toisin sanoen katolisen kirkon kahleista vapautuneet protestantit murhasivat toisia protestantteja ja käyttivät siinä katolisen kirkon inkvisitiosta tuttuja, mitä julmimpia menetelmiä.

        Tässä tarkennusta noihin kidutuksiin ja tappamisiin:

        Kertomukset väkivallasta tallella – Marttyyrien peili
        Tuhansia uudestikastettuja tuomittiin kuolemaan julmilla tavoilla. H
        eitä kidutettiin eri tavoin,
        poltettiin roviolla,
        mestattiin,
        hirtettiin,
        hukutettiin
        ja haudattiin elävältä.
        Heiltä riistettiin lapset ja omaisuus. Myös heidän teologisia kirjoituksiaan tuhottiin polttorovioilla.
        ---------------

        Tässä ote tuolta anteeksipyynnöstä Lutherin toimista:

        -------------

        Kysymys on 1500-luvulta lähtien tapahtuneista anababtistien eli uudestikastajien vainoista, jotka johtivat Euroopassa raakaan väkivaltaan: mestauksiin, elävältä roviolla polttamisiin ja muihin maallisen hallinnon kirkkojen tuella harjoittamiin julmuuksiin.

        Toisin sanoen katolisen kirkon kahleista vapautuneet protestantit murhasivat toisia protestantteja ja käyttivät siinä katolisen kirkon inkvisitiosta tuttuja, mitä julmimpia menetelmiä.

        Reformaation isät Martti Luther ja Philip Melanchthon antoivat arvovaltansa ja teologisen tukensa vainoille ja väkivallalle puheillaan ja kirjoituksillaan. Dokumentit osoittavat, että Luther ja Melanchthon antoivat useita jyrkkiä ja väkivallan sallivia lausuntoja uudestikastajista. He eivät pelkästään hyväksyneet ihmisten vainoamista ja heihin kohdistettua fyysistä väkivaltaa, vaan jopa kannustivat vallanpitäjiä siihen sekä maallisin että teologisin perustein.

        Silloinen maallinen hallinto käytti arvovaltaisten kirkonmiesten tuomitsevia puheita ja kirjallisia lausuntoja hyväksi uudestikastajiin kohdistamansa vainon legitiimeinä perusteluina. Keisarikunnassa laadittiin uskonpuhdistajien tukemana laki, joka mahdollisti vainoamisen ”laillisesti”.

        Luther joutui ottamaan kantaa anabaptisteiksi nimitettyjen kristittyjen tappamiseen vuonna 1527. Hän antoi suostumuksensa laille ja kuolemantuomioille, vaikka tapahtumia hänen omien sanojensa mukaan olikin ”kauheaa katsella”.
        -------------------------

        Joten älä viitsi valehdella vastoin kirkkosi myöntämiä asioita Lutherista !!!

        "Toisin sanoen katolisen kirkon kahleista vapautuneet protestantit murhasivat toisia protestantteja ja käyttivät siinä katolisen kirkon inkvisitiosta tuttuja, mitä julmimpia menetelmiä."

        Katolinen kirkko = peto (paavi =Antikristus Vicarivs filii dei 666)
        Luterilainen kirkko = pedon kuva

        Molemmat ovat väittäneet olevansa "ainoita oikeaoppisia kirkkoja, joiden ulkopuolella ei ole pelastusta" syrjäyttäen näin Jeesuksen ainoana pelastajana eli toisin sanoen heidän opetuksensa mukaan "KIRKKO PELASTAA".

        Molemmat ovat kaupitelleet oman kirkkonsa pelastusta mafian tavoin vainoamalla ja tappamalla niitä, jotka eivät ole suostuneet "ostamaan" heidän "myymäänsä" pelastusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Toisin sanoen katolisen kirkon kahleista vapautuneet protestantit murhasivat toisia protestantteja ja käyttivät siinä katolisen kirkon inkvisitiosta tuttuja, mitä julmimpia menetelmiä."

        Katolinen kirkko = peto (paavi =Antikristus Vicarivs filii dei 666)
        Luterilainen kirkko = pedon kuva

        Molemmat ovat väittäneet olevansa "ainoita oikeaoppisia kirkkoja, joiden ulkopuolella ei ole pelastusta" syrjäyttäen näin Jeesuksen ainoana pelastajana eli toisin sanoen heidän opetuksensa mukaan "KIRKKO PELASTAA".

        Molemmat ovat kaupitelleet oman kirkkonsa pelastusta mafian tavoin vainoamalla ja tappamalla niitä, jotka eivät ole suostuneet "ostamaan" heidän "myymäänsä" pelastusta.

        Ostamisella ja myymisellä tarkoitetaan Raamatussa HENGELLISTÄ KAUPANKÄYNTIÄ.

        Sananl. 23:23
        OSTA totuutta, älä MYY, OSTA viisautta, kuria ja ymmärrystä.

        Jes. 55:1
        Kuulkaa, kaikki janoavaiset, tulkaa veden ääreen. Tekin, joilla ei ole rahaa, tulkaa, OSTAKAA ja syökää; tulkaa, OSTAKAA ilman rahatta, ilman hinnatta viiniä ja maitoa.

        Naah.3
        4 Kaikki tämä porton suuren haureuden tähden, tuon ihanan sulottaren, ovelan velhottaren, joka MYI KANSAKUNNAT haureudellaan, sukukunnat velhouksillansa.

        Hes.28
        14 Sinä olit KERUBI, laajalti suojaavainen, ja minä asetin sinut pyhälle vuorelle; sinä olit jumal'olento ja käyskentelit säihkyväin kivien keskellä.
        15 Nuhteeton sinä olit vaellukseltasi siitä päivästä, jona sinut luotiin, siihen saakka, kunnes sinussa löydettiin vääryys.
        16 Suuressa KAUPANKÄYNNISSÄSI tuli sydämesi täyteen väkivaltaa, ja sinä teit syntiä. Niin minä karkoitin sinut häväistynä Jumalan vuorelta ja hävitin sinut, suojaava KERUBI, pois säihkyväin kivien keskeltä.

        Matt.25
        9 Mutta ymmärtäväiset (neitsyet) vastasivat ja sanoivat: 'EMME VOI, se ei riitä meille ja teille. Menkää ennemmin MYYJÄIN luo OSTAMAAN itsellenne.'
        10 Mutta heidän lähdettyään OSTAMAAN ylkä tuli; ja ne, jotka olivat valmiit, menivät hänen kanssansa häihin, ja ovi suljettiin.

        Room. 7:14
        Sillä me tiedämme, että laki on hengellinen, mutta minä olen lihallinen, MYYTY synnin alaisuuteen.

        1. Kor. 7:23
        Te olette kalliisti OSTETUT; älkää olko IHMISTEN orjia.

        2. Piet. 2:1
        Mutta myös VALHEPROFEETTOJA oli kansan seassa, niin kuin teidänkin keskuudessanne on oleva valheenopettajia, jotka salaa kuljettavat sisään turmiollisia harhaoppeja, KIELTÄVÄTPÄ HERRANKIN, joka on HEIDÄT OSTANUT, ja tuottavat itselleen äkillisen perikadon.

        Ilm. 5:9
        ja he veisasivat uutta virttä, sanoen: "Sinä olet ARVOLLINEN ottamaan kirjan ja avaamaan sen sinetit, sillä sinä olet tullut teurastetuksi ja olet VERELLÄSI OSTANUT Jumalalle ihmiset kaikista sukukunnista ja kielistä ja kansoista ja kansanheimoista

        Ilm. 14:3,4
        Ja he veisasivat uutta virttä valtaistuimen edessä ja neljän olennon ja vanhinten edessä; eikä kukaan voinut oppia sitä virttä, paitsi ne sata neljäkymmentä neljä tuhatta, jotka ovat OSTETUT maasta.
        Nämä ovat ne, jotka eivät ole saastuttaneet itseään NAISTEN kanssa; sillä he ovat niin kuin neitsyet. Nämä ovat ne, jotka SEURAAVAT KARITSAA, mihin ikinä hän menee. Nämä ovat OSTETUT ihmisistä esikoiseksi Jumalalle ja Karitsalle,

        Ilm.13: 15-17
        "Ja sille annettiin valta antaa pedon kuvalle henki, että pedon kuva puhuisikin ja saisi aikaan, että ketkä vain eivät kumartaneet pedon kuvaa, ne TAPETTAISIIN.
        Ja se saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan merkin oikeaan käteensä tai otsaansa,
        ETTEI KUKAAN MUU VOISI OSTAA EIKÄ MYYDÄ kuin se, jossa on MERKKI: PEDON NIMI tai sen nimen luku.

        Ilm.18
        23 ei loista sinussa (=suuri Babylon) enää lampun valo; ei kuulla sinussa enää huutoa y l j ä l l e eikä huutoa m o r s i a m e l l e; sillä SINUN KAUPPIAASI olivat maan mahtavia, ja sinun velhoutesi villitsi kaikki kansat

        Ilm.3
        14 Ja Laodikean seurakunnan enkelille kirjoita: 'Näin sanoo Amen, se uskollinen ja totinen todistaja, Jumalan luomakunnan alku:
        18 Minä neuvon sinua OSTAMAAN MINULTA (=Jeesus) KULTAA, tulessa puhdistettua, että rikastuisit, ja VALKEAT VAATTEET, että niihin pukeutuisit eikä alastomuutesi häpeä näkyisi, ja SILMÄVOIDETTA voidellaksesi silmäsi, että näkisit.


    • Anonyymi

      En osallistu täällä ehdotettiihin asioihin.
      Mutta sanon sen verran että videoiden lataajat ja suorien lähetysten lähettäjät osoittavat haluavansa kuuliaisia alamaisia kun eivät salli keskustelua videoiden chatissä tai keskustelukohdassa.

      Väittävät haluavansa kristittyjen yhteyttä mutta estävät muiden olemassaolon. Tukkivat muiden suun.
      Sanovat "seurakunnassa oppii tuntemaan Jeesusta". Mutta paremmin oppii tuntemaan Jeesuksen yksin arjessa kuin hylkäävissä seurakunnissa.

      • Anonyymi

        Katson mieluummin englannin kielisiä lähetyksiä joissa katsojalle annetaan mahdollisuus olla olemassa ja sanoa jotakin. Osoittavat paljon enemmän välittämistä kuin vallanhimoiset suomalaiset seurakunnat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katson mieluummin englannin kielisiä lähetyksiä joissa katsojalle annetaan mahdollisuus olla olemassa ja sanoa jotakin. Osoittavat paljon enemmän välittämistä kuin vallanhimoiset suomalaiset seurakunnat.

        jos tarkoitat videota, jossa osoitellaan naisia, sekä panetellaan ja tuodaan kohde ulkomailta,
        sellaiset ovat roskaa ja ruokkivat muuta, mitä Sana sanoo.

        Suomalaisen miehen tapa- pitäisi olla täällä se, että rakastaisi puolisoaan ja ei pitäisi väkivaltaisen suomalaisen tilastoa yllä, että olemme aika ilkeitä aviomiehiä, joiden sydämessä ei ole Jumalan käskyä... rakastaa vaimoaan, niinkuin Kristus rakastaa seurakutaa.

        Tästä meidän miesten pitää tehdä parannus ja sen perusteella vaimon on helppo, tahi helpompi kunnioittaa miestään.

        Ja se miesten, siis isien tapa- kohdata vaimonsa ja perheensä, niin kas, pari- kolme sukupolvea, niin tilastot kertoisi senkin, että täällä elää onnellisten vaimojen perheet.

        Otan esimerkin. Tunsin jo edesmenneen perheen isän. Tavallaan erittäin vaikealuonteinen ja kas, tytär oli saanut puheopin kotoaan ja luonnekavatuksen .... seuraus, hänen persoonallisuus kumpusi- isän tavasta elää ja se oli ja on haaste siinä avioliitossa...
        Ikävä vain, että toiseen ja kolmanteen sukupolveen voi kummuta juuri tämä opittu tapa.

        Toinen oli tuosta yli sadankilometrin päästä... siellä tunnustu itse perheen äitipuoli, että medän suvussa on ongelmaa, eli äitinsä ja isoäitinsä, kummuten, etteivät edes sisaruset sano päivää toisilleen, edes työmaalla.

        Sellainen sukurasite pitäisi kohdaltaan katkaista Jeesuksen nimessä ja veressä. Siis tieten sanoutua irti. --ei enää--- ja minä en jatka.

        Armeijassa- siellä oli aikoinaan "tapa" simputtaa, aika väkivaltaisestikin, niin, että eräs joutui lähtemään ja psykiatri nosti oikeusjutun.... sotapuolen oikeus istui.

        Me päätettiin, oma ryhmäjoukkue, että me emme jatka tätä "tapaa" mikä kumpusi - kuinka kaukaa kumpusikaan ja se päättyi ---meihin-- päätöksellämme.
        Ihminen voi päättää ja toteuttaa sen elämänsuunnan ja tavan, jos haluaa.


    • Anonyymi

      Perusta ryhmä- missä tunnette toisenne. Tämä ei ole sellainen ja siksi palsta onkuin maailma. Maailmassa ihmisten on helppo tuntemattomana toimia, miten toimii.

      Uskovaisuudessa on keskustelevia ryhmiä, jotka nimellään on kirjoittavia ja mene sellaiseen, ehkä parempi niin, kuin perustaa kuppikuntia.

      Jopa ajassa- meidän R-kioskilla on tuttu ryhmä- aamuisin monet tulevat paikalle.
      Meidän suuressa marketissa on kahvioita ja sielläkin on ryhmiä, ja kahvikupulla saavat pöydän käyttöönsä. Luterilaisessa kirkossa on arkipäivisin oma kammari ja kaikki on siellä tervetullutta, kahvi on halpaa- suolainen sämpylä euro ja seitsemänkymmentäcenttiä, niin saa suolaista, eli ryhmiä on monenlaista.
      Seurakunnissa on sitten kussakin omat ryhmänsä, esim. vanhuksilla jne.

      Ryhmiä riittää, mutta jos tämän saisi "naamakirjalla"- niin varmaan luonnehäiriöiset lähtisivät pois ja silloinhan tämä on parempi kesksustelupaikka, voisipa sanoa, ilman seurakuntarajoja. Mutta, ihmismieli, siinä se ongelma on ja halu istua jumalana, jossa minä sanon, eikä ajatus lähde siitä, että tämän hentken ymmärrykseni mukaan - hengelliesti ajattelen tätä näin. Mutta, kun Pyhä Henki sitten opettaa, voin myöhemmin ollakin ajatuksessa jo hieman, tahi enemmän toisinajattelemassa.

      Sanakin sanoo, että tietomme on vajavaista--- siis, ongelma kaikilla on tuvanpuolella.
      Siksi ajatus- olisi jokaiselle kultainen ajatus, tänään ajattelen näin, mutta se on minun ajatus, opetuslapseudessa.

      • Anonyymi

        Luterilainen kirkkolaitoson kammotus ja oksennus Jumalan edessä. Kenenkään Jeesuksen oman ei pidä rakentaa kirkkoa, jota Herra ei rakenna! Miljoonat martyyrit Taivaassa huutavat kostoa luterilaiselle kirkolle! Kuinka edes kehtaat ehdottaa kirkkoon menemistä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luterilainen kirkkolaitoson kammotus ja oksennus Jumalan edessä. Kenenkään Jeesuksen oman ei pidä rakentaa kirkkoa, jota Herra ei rakenna! Miljoonat martyyrit Taivaassa huutavat kostoa luterilaiselle kirkolle! Kuinka edes kehtaat ehdottaa kirkkoon menemistä!

        Luther oli massmurhaaja ja Jeeuksen omien vainoa,ja julma raatelava susi! Kuinka miljoonat, jopa Jeesuksen omat kehtaavat nimittää itseään murhamiehen nimellä, luterilainen, Lutherin seuraaja ja Lutherin kaltainen!
        Luther ei luultavasti voinut edes kuvitella elämää ilman pyhitettyä väkivaltaa. Siinä mielessä hän oli täysin aikansa lapsi ja ikivanhan saatanallisen perusvalheen vallassa: Paha väkivalta (kaaos) voitetaan vain järjestystä palauttavalla hyvällä väkivallalla:
        Harkitsepa itse: jos myöntyisimme tässä kohdin ja sanoisimme sodan käymisen sellaisenaan olevan väärää, niin täytyisi meidän väistyä ja myöntää olevamme väärässä kaikissa muissakin kohdissa. Sillä jos miekan käyttäminen taistelussa olisi väärin, olisi myöskin väärin rangaista sillä pahantekijöitä ja säilyttää rauhaa; lyhyesti, sen kaiken toiminnan täytyisi olla väärää. Ja mitäpä muuta oikea sodan käyminen olisi kuin pahantekijöiden rankaisemista ja rauhan suojelemista.
        …Jumala on säätänyt myöskin sotien käymisen ja vihollisen tuhoamisen ja kaiken, mitä sodan lait ja olosuhteet tuovat mukanaan. Mitä muuta sota on kuin väärän ja pahan rankaisemista? Miksi käydään sotia, jollei rauhan ja kuuliaisuuden saavuttamiseksi?
        Vaikka murhaaminen ja ryöstäminen tosin eivät näytä rakkaudesta johtuvilta teoilta, niin että ne yksinkertaisten mielestä eivät ole kristillisiä eivätkä kristityille sopivia tekoja, ovat nekin oikeastaan sittenkin rakkauden töitä. Täytyyhän hyvän lääkärinkin taudin käydessä liian pahaksi ja ankaraksi poistaa kädet, jalat, korvat tai silmät tai antaa niiden tuhoutua pelastaakseen ruumiin kokonaisuudessaan… Aivan samalla tavalla sotilaan ammattikin näyttää epäkristilliseltä ja kokonaan kristillisen uskon vastaiselta toiminnalta, jos katson vain sitä, miten se rankaisee pahoja, surmaa väärintekijät ja aiheuttaa siten kurjuutta. Mutta jos kiinnitän huomioni siihen, että se juuri siten suojelee kunnon ihmisiä, varjelee ja säilyttää vaimot ja lapset, talon ja tilan, kunnian ja omaisuuden, niin käy ilmi, miten arvokasta ja Jumalan mielen mukaista tämä toiminta on…”[6]


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luterilainen kirkkolaitoson kammotus ja oksennus Jumalan edessä. Kenenkään Jeesuksen oman ei pidä rakentaa kirkkoa, jota Herra ei rakenna! Miljoonat martyyrit Taivaassa huutavat kostoa luterilaiselle kirkolle! Kuinka edes kehtaat ehdottaa kirkkoon menemistä!

        Uudestikastajalässyttäjä on kammotus Jumalalle ja hän huutaa kostoa Jeesuksen omille koska vihaa näitä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luther oli massmurhaaja ja Jeeuksen omien vainoa,ja julma raatelava susi! Kuinka miljoonat, jopa Jeesuksen omat kehtaavat nimittää itseään murhamiehen nimellä, luterilainen, Lutherin seuraaja ja Lutherin kaltainen!
        Luther ei luultavasti voinut edes kuvitella elämää ilman pyhitettyä väkivaltaa. Siinä mielessä hän oli täysin aikansa lapsi ja ikivanhan saatanallisen perusvalheen vallassa: Paha väkivalta (kaaos) voitetaan vain järjestystä palauttavalla hyvällä väkivallalla:
        Harkitsepa itse: jos myöntyisimme tässä kohdin ja sanoisimme sodan käymisen sellaisenaan olevan väärää, niin täytyisi meidän väistyä ja myöntää olevamme väärässä kaikissa muissakin kohdissa. Sillä jos miekan käyttäminen taistelussa olisi väärin, olisi myöskin väärin rangaista sillä pahantekijöitä ja säilyttää rauhaa; lyhyesti, sen kaiken toiminnan täytyisi olla väärää. Ja mitäpä muuta oikea sodan käyminen olisi kuin pahantekijöiden rankaisemista ja rauhan suojelemista.
        …Jumala on säätänyt myöskin sotien käymisen ja vihollisen tuhoamisen ja kaiken, mitä sodan lait ja olosuhteet tuovat mukanaan. Mitä muuta sota on kuin väärän ja pahan rankaisemista? Miksi käydään sotia, jollei rauhan ja kuuliaisuuden saavuttamiseksi?
        Vaikka murhaaminen ja ryöstäminen tosin eivät näytä rakkaudesta johtuvilta teoilta, niin että ne yksinkertaisten mielestä eivät ole kristillisiä eivätkä kristityille sopivia tekoja, ovat nekin oikeastaan sittenkin rakkauden töitä. Täytyyhän hyvän lääkärinkin taudin käydessä liian pahaksi ja ankaraksi poistaa kädet, jalat, korvat tai silmät tai antaa niiden tuhoutua pelastaakseen ruumiin kokonaisuudessaan… Aivan samalla tavalla sotilaan ammattikin näyttää epäkristilliseltä ja kokonaan kristillisen uskon vastaiselta toiminnalta, jos katson vain sitä, miten se rankaisee pahoja, surmaa väärintekijät ja aiheuttaa siten kurjuutta. Mutta jos kiinnitän huomioni siihen, että se juuri siten suojelee kunnon ihmisiä, varjelee ja säilyttää vaimot ja lapset, talon ja tilan, kunnian ja omaisuuden, niin käy ilmi, miten arvokasta ja Jumalan mielen mukaista tämä toiminta on…”[6]

        Luther oli ja on uskonpuhdistaja

        Parhami oli lapsityöntekijäp eikä uskonpuhdistaja


    • Anonyymi

      Paavali kehoitti: harrasta vanhurskautta, uskoa, rakkautta, rauhaa niiden kanssa, jotka huutavat avuksensa Herraa puhtaasta sydämestä.
      Yksikään luterilainen, ei edes Räsänen tai Reinikainen ole vilpitön Jeesuksen opetuslapsi. Näin ollen Jeesuksen omien ei pidä hakeutua luterilaisten seuraan, vaan etsiä ne uskovat, jotka huutavat avuksensa Herraa puhtaasta sydämestä.

      • Anonyymi

        Typerä yleistys! Luterilaisissa on paljon Jeesuksen omia!

        Sinä taidat vihata Jeesuksen omia


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Typerä yleistys! Luterilaisissa on paljon Jeesuksen omia!

        Sinä taidat vihata Jeesuksen omia

        Totta, ei Jeesuksen seuraaminen ole kirkkokunnasta kiinni. Ei tuo kirjoittaja ole uskova


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Typerä yleistys! Luterilaisissa on paljon Jeesuksen omia!

        Sinä taidat vihata Jeesuksen omia

        Oletko koskaan ajatellut, entä jos kaikki uskoon tulleet luterilaisen kirkon jäsenet eroaisivat kirkosta heti uskoon tultuaan?


    • Anonyymi

      Varokaa uudestikastajalässyttäjää joka julistaa näin: "Yksikään luterilainen, ei edes Räsänen tai Reinikainen ole vilpitön Jeesuksen opetuslapsi."

      Kukaan Jeesuksen oma ei kirjoita tuollaista. Tuollaista kirjoittaa vain Jeesuksen omia vihaava uudestikastaja

      • Anonyymi

        Tuo on totta. Hänen luterilaisuus-vihansa kertoo, ettei kyseessä ole vilpitön Jeesuksen seuraaja


      • Anonyymi

        Joka ikinen luterilainen on osallinen Jeesuksen todistajien vereen tietämättään tai tietoisesti!


      • Anonyymi

        Varo ja pysy poissa helluntaisuutta käsittevältä palstalta. Miksi luterilaiset, te jotka hyväksytte
        Jeesuksen todistajien murhat, olette suuna ja ja päänä helluntaipalstalla!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joka ikinen luterilainen on osallinen Jeesuksen todistajien vereen tietämättään tai tietoisesti!

        Helluntailaiset ovat myös osallisia Netanjahun ja ortodoksijuutalaisten suorittamiin sotarikoksiin mm laittomien siirtokuntien rakentamiseen ja väestönvaihtoon sekä kansanmurhaan.

        Molemmat - sekä luterilaiset että helluntailaiset - ovat suuren Babylonin juovuksissa olevia porttotyttäriä.

        Johanneksen ilmestys 17
        5 Hänen otsassaan oli nimi, jolla on salainen merkitys: "Suuri Babylon, maailman porttojen ja iljetysten äiti."* [Babylon on Rooman peitenimi.][Dan. 4:27; Ilm. 14:8]
        6 Minä näin, että nainen oli juopunut pyhien verestä ja Jeesuksen todistajien verestä, ja hämmästyin suuresti hänet nähdessäni. [Ilm. 6:9,10, 12:11, 16:6]


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      147
      5712
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      82
      3246
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      89
      1715
    4. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      123
      1153
    5. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1094
    6. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      55
      982
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      77
      981
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      55
      944
    9. Olet edelleen uskomaton

      Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p
      Ikävä
      27
      845
    10. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      158
      844
    Aihe