Big pharma on iso ongelma, koska se korruptoi viranomaisia ja mielellään lobbaa ja sitä kautta päädytään siihen, että Yhdysvalloissakin instituutiot on otettu haltuun.
Teollisuudella tuntuu olevan kaikissa pöydissä, missä päätöksiä tehdään, aika monta edustajaa paikalla. Uusi hallinto aikoo katkaista napanuoran tuon lääketeollisuuden, ruokateollisuuden ja sitten johtavien tutkijoiden välissä. Eli toteuttaa jonkin sortin puhdistuksen näihin instituutioihin, joiden pitäisi edistää yhdysvaltalaisten terveyttä, mutta jotka kohtuullisen usein länsimaissa tuntuvat tuottavan vähän sellaista erikoista tutkimustietoa. Jos tämä menee läpi niin tapahtuu valtava paradigman muutos. Se varmaan leviää sitten Yhdysvalloista Eurooppaankin. Ainakin he tosissaan yrittävät sitä.
On se mahdollista, ja mitä he edellä, niin yleensä meillä perässä.
Jännä juttu on se, että tämä moderni lääketeollisuus, ja myös moderni ruuantuotanto, perustuvat pitkälti fossiilisten polttoaineiden petrokemian tuotannon sivutuotteisiin. Että modernit lääkkeet, se koko molekyylikemia mikä niihin tehdään, tarvitsee suurelta osin tätä öljybisnestä. Ja sitten taas nämä lannoitteet, mitä käytetään ruuantuotannossa on niin ikään petrokemian sivuvirtaa.
Ei ihme, että ihmiset on niin sairaita, kun syötetään pieneenkin vaivaan lääkettä ja entäpä niiden haittavaikutusten lääkintä siihen päälle!
Tappavat lääkkeet ja järjestäytynyt rikollisuus
9
313
Vastaukset
- Anonyymi
On sulla jutut.
- Anonyymi
Tarvitset lääkettä.
- Anonyymi
Myös Sanna Marin tiesi tämän, ennen kuin hänet ostettiin.
- Anonyymi
Ohessa on Marinin blogikirjoitus vuodelta 2010 joka tuntuu jotenkin kovin ajankohtaiselta. Ironia on käsin kosketeltavaa.
Raharikas lääketeollisuus | Sanna Marin
Tiistai 10.8.2010
(Julkaistu Debatissa 3/2010)
”Nyt se sitten vihdoin selvisi: sikainfluenssauhkaa ei todellisuudessa ollutkaan. Ainakaan siinä määrin kuin media, poliitikot ja lääketieteen ammattilaiset uhan vaarallisuudesta varoittelivat. Mutta kuka oikein hyötyi possujen kärsillä ja saparoilla lietsotun hysterian ylläpitämisestä?
Rokotevalmistajat saivat yksin Suomelta 100 miljoonaa euroa paksumman lompakon rokotteista, joiden vaikuttavuudesta terveyden laatuun ja tilaan on heikosti näyttöä. Euroopan tasolla possurokotekustannukset kipuavat miljardeihin. Pelko ja uhka ovat aina olleet tehokkaita markkinointikeinoja ja näiden varjolla on helppo myydä kansalle kuin kansalle palanen turvallisuudentunnetta. Massahysterian saavutettua kipupisteensä ei järjelle tai tosiasioille enää ole sijaa julkisessa keskustelussa. Päätöksenteosta tulee kiihotetun kansanjoukon lepyttämisen airut. Sanaparsi ”mitä jos” onkin yksi tehokkaimmista holtittoman rahanmenon oikeuttavista taikasanoista. Esirippu laskee ja lääketeollisuus kumartaa katsomossa töllöttäville aivottomille lampaille.
Lääketeollisuus kuljettaa lääkäreitämme vuosittain varsin avokätisesti erilaisiin seminaareihin ja koulutustapahtumiin ympäri maailmaa. Esimerkiksi Tampereen kaupunginhallituksen henkilöstöjaostolle tulee vuosittain hyväksyttäväksi kymmeniä tämänkaltaisia seminaarikutsuja. Toiminta on mahdollista, koska siitä hyötyvät sekä matkojen kustantajat että vastaanottajat. Lääkeyhtiöt saavat sanomansa perille ja kenties myötämielisemmän suhtautumisen tuotteisiinsa eli pidemmän päälle lisää rahaa, kaupunki saa maksutonta koulutusta lääkäreillensä ja lääkärit saavat kokemusta, tietoa ja tärkeydentunnetta matkoiltansa. Tilannetta voidaan halutessa perustella myös asiakkaan hyödyn näkökulmasta: saavathan sairaatkin tuhansien eurojen arvosta ammattitaitoisempaa apua vaivoihinsa. Toiminnan eettisyys on kuitenkin helposti myös kyseenalaistettavissa. ”Lahjuksilla” on aina hintansa ja lopulta laskun maksavat kuluttajat lääkkeiden hintojen sekä vääristyneen kilpailun ja tarjonnan muodossa.
Lääketeollisuus on yksi vaikutusvaltaisimmista nykypäivän poliittisista viiteryhmistä ja se toimii samalla paperisella polttoaineella kuin mikä tahansa kapitalistinen instituutio – rahalla. Samalla kun rikkaita länsimaita suitsutetaan erektio- ja elintapatautilääkkeillä, ei kehitysmaihin tahdo riittää edes historiallisen kehityksen näkökulmasta yksinkertaisimpia lääkkeitä ja rokotteita. Suomenkin 100 miljoonan possurokoterahalla olisi ollut mahdollista estää lukematon määrä lapsikuolemia kehitysmaissa. Toinen vaihtoehto olisi ollut laittaa rahat kotimaassa ennalta ehkäisevään sosiaalityöhön, päihdetyöhön ja terveysvalistukseen. Nämä jos mitkä ovat todellisia ”mitä jos” arvoisia resurssikohteita. Ehkä saamme vielä oikeudenmukaisuutta rahanmenoon, kunhan kansa saa taakseen miljardien arvoisen lobbauskoneiston, jolla voidella päättäjiä?”
Hyvä esimerkki kolesterolilääkkeiden tuputtaminen terveille ihmisille..
- Anonyymi
Tekoälykäännös:
LAHJOMATON RFK Jr.
"SAMAT senaattorit, jotka huusivat koko päivän Robert F. Kennedy Jr.:lle, ovat ne, jotka ovat saaneet miljoonia dollareita Big Pharmalta. Katsokaa OpenSecretsin tietoja... Bernie Sanders, Elizabeth Warren, Raphael Warnock, Ron Wyden ja muut "pyhemmät kuin sinä" -joukosta. He rakastavat esittää raivokkaita kameran edessä, mutta kulissien takana he tunkevat taskuunsa shekkejä juuri niiltä yrityksiltä, joita heidän pitäisi säännellä.
Tältä korruptio näyttää.
Nämä ihmiset on OSTETTU. He eivät palvele sinua. He eivät palvele perhettäsi. He palvelevat Pfizeria. He palvelevat Modernaa. He palvelevat vakuutusjättejä ja sairaaloiden lobbaajia. Joka kerta, kun he huutavat RFK Jr.:lle tai yrittävät hiljentää hänet, muista: he suojelevat kättä, joka ruokkii heitä.
Ja siksi he VIHAAVAT häntä – koska hän vetää verhon pois valheilta, joita he ovat myyneet meille vuosikymmeniä. Koska hän paljastaa, kuinka sama teollisuus, joka teki ennätysvoittoja, kun tavalliset amerikkalaiset menivät konkurssiin ja hautasivat rakkaitaan, on ostanut ja maksanut Washingtonin niin kutsutuille "julkisille palvelijoille".
RFK Jr. on uhka järjestelmälle, koska häntä ei voi ostaa. Siksi he yrittävät mustamaalata häntä. Siksi he yrittävät vaientaa hänet.
Ja juuri siksi miljoonat amerikkalaiset kuuntelevat häntä joka tapauksessa.
On aika lopettaa Big Pharman sätkynukkejen tekemien päätösten hyväksyminen elämän ja kuoleman kysymyksissä tälle maalle.
Tässä on ytimekäs lause:
*Jos otat rahaa Big Pharmalta, olet heidän nöyrä palvelijansa, ja sinulla ei ole MITÄÄN oikeutta päättää Amerikan terveydenhuoltopolitiikasta.
RFK Jr. on uhka järjestelmälle, koska häntä ei voi ostaa ja juuri siksi he yrittävät vaientaa hänet.
Ja juuri siksi miljoonat amerikkalaiset kuuntelevat häntä joka tapauksessa."- Anonyymi
RFK Jr. ei ole uhka järjestelmälle vaan kaikille amerikkalaisille jotka eivät ole hurahtaneet salaliitto teorioihin.
- Anonyymi
tekoälyohjelmalla suollettua jaskaa.
- Anonyymi
aloittaja aloitti vanhojen ketjujen noston jo 2025-09-28 04:13:58.
mitähän piristeitä käyttänee?- Anonyymi
bentso+subutex+...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454402Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232859Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412612Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?861585Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161508- 491229
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En1921030- 45996
- 59993