"Hitler olisi pitänyt pysäyttää ajoissa."
Näin on todettu monissa yhteyksissä.
Olisi voitu myös lisätä:
"Stalin olisi pitänyt pysäyttää ajoissa."
Tänä päivänä tulisi sanoa:
"Putin olisi pitänyt pysäyttää ajoissa."
Vieläkin sen ehkä voisi tehdä, jos Venäjällä esimerkiksi olisi tarkempi ampuja kuin vastikään Amerikassa...
Jos ei ampumalla, ainakin noudattamalla yleisesti Veikko Huovisen neuvos kirjassa "Veitikka" (romaani A. Hitlerin elämästä):
"Naurakaa hulluille pedoille ajoissa!"
"NAURKAA HULLUILLE PEDOILLE AJOISSA"
5
69
Vastaukset
- Anonyymi
Jäi, perskutarallaa, otsikosta A pois:
eli NAURAKAA!' - Anonyymi
Ja vielä:
Veikko Huovisen neuvoa
(ei neuvos).- Anonyymi
Virheitä sattuu, tällä kertaa syystä, että rupesi kesken kirjoittamisen naurattamaan, miltä Trump olisi näyttänyt, jos ampuja olisi ehtinyt napsauttaa häntä myös toiseen korvanlehteen.
Ja miltä Putin olisi näyttänyt ja millaisen metelin hän olisi pitänyt, jos vastaavasti Venäjällä joku tarkka-ampuja olisi napsauttanut häntä ensin toiseen ja sitten toiseen korvanlehteen ja huutanut:
- KOLOMAS KUTI PAMAHTAA OHTAAN, JOS ET SAATANAN KEPPAHEIKKI LOPETA SOTIMISTA!
Venäjäksi, tietysti, ja sitten vielä englanniksi.
- Anonyymi
Trump pläjäytti vastapalloon kaikkien hullujen eurooppalaisten sotahaukkojen naamalle totuuden, jota he ovat syöttäneet hänelle kaiken aikaa. Se totuus on, että kuten olette niin täydellisesti todistaneet meille USA:ssa, että Venäjä on vain pehmeä Paperi Tiiikeri ja Ukraina hallitsee taistelukenttiä suvereenisti, niin menkää ja vallatkaa takaisin kaikki teiltä vallatut alueet. Se käy helposti noin heikkoa vastustaajaa vastaan ja pitäkää Voitonparaatinne Punaisella Torilla jo muutaman viikon päästä. Eihän Venäjä edes kestä niin kauan pystyssä teitä vastaan.
Pikku hiljaa sanoman todellinen sisältö alkoi valjeta EU:lle: mitääh!! Aikoooko USA vetäytyä tästä projekti Ukrainasta ja jättää se Euroopan hoidettavaksi?
"Voitolla on monta isää, mutta tappio on aina yksinäinen orpo". MustaPekan heittely omista käsistä toisille, alkoi heti kun kuva kirkastui politikkojen päissä.
Lukekaa artikkeli aiheesta ja reaktioista Financial Timesissa juuri ilmestyneestä laajasta artikkelista.
EU:n byrokraatit saivat viimein aivonsa ymmärtämään, että Lockheed Martin, joka valmistaa Patriot ohjuksia, ei pysty toimittamaan kuin n. 600 ohjusta vuodessa. Tekniikasta johtuen yhteen kohteeseen ammutaan aina vähintään 2 ohjusta. Täten vuoden tuotanto pystyy torjumaan vain 300 Venäjän ampumaa ohjusta. Jos kaikki laukaukset osuisivat 100 %:sti ja kaikki ohjukset toimitettaisiin Ukrainalle.
Vaan kun ei toimiteta enää edes sitä yhtäkään, koska Pentagonin varastot huutavat tyhjyyttään ja ne täytyy täyttää Kiinan, Israelin ja muiden USA:n vastapelureiden takia. Ukraina jää vain ja ainoastaan EU:n harteille. Ja sekös sekoittaa EU:n politikot, jotka jo tajuavat vääjäämättömän häviön.
Katsellaan rauhassa, miten politikkomme toteuttavat tuon käsien pesunsa. Käskevätkö he Putinia lopettamaan sotansa, vai uhittelevatko he ydinasevallalle droonimuurilla ja Naton hyökkäyksellä Punaiselle Torille, kun heillä ei ole enää USA:n boots on the ground tukea takanaan?- Anonyymi
Tämän päivän maailmassa kaiken pahan alku ja juuri on imperialistinen roistovaltio Venäjä.
Siinä on niitä juurisyitä, joista Molopää Putin höpöttää...
Toinen kaiken pahan alku ja juuri ovat kiilusilmäiset islamistit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913158Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729601Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h949094Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k187734Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386714Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1476134Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri153114En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3911189Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71133YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl84980