Ukrainalla jättimäinen Toloka-meridrooni - Kertshinsalmen silta vaarassa

Anonyymi-ap

Toloka 1000 eli TLK-1000 meridrooni on tuotannossa. Pitkän kantaman tehtäviin suunniteltu laite pystyy kuljettamaan jopa 5 000 kilogramman lastin yli 2 000 kilometrin päähän. Sen tyypilliseksi tehtäväksi määritellään ”suurten paikallaan olevien kohteiden tuhoaminen”, tiedustelu ja miinoitus. Rungon halkaisija on 1,5 metriä ja pituus 12 metriä.

Voimanlähteenä on neljä sähkömoottoria sekä sisäinen polttomoottori. Jättimäinen drooni pystyy operoimaan merellä jopa 60 vuorokauden ajan ja sukeltamaan 300 metrin syvyyteen, jos kyseessä on komposiittirungolla varustettu malli. Metallirunkoisen droonin enimmäissyvyys on 30 metriä.

Yhtiön mukaan laitteen elektroniset järjestelmät mahdollistavat täysin itsenäisten tehtävien suunnittelun ja toteuttamisen. Järjestelmä hyödyntää optisia, akustisia sekä intertia- ja lämpösensoreita. Navigointi hoidetaan NGSS-, AI-INS- ja DVL-järjestelmillä ja loppuvaiheen maaliinohjaus optisella tai lämpökameralla. Drooni voi myös iskeytyä kohteeseen radiosäteilyn perusteella.

Monet asiantuntijat ovat huomauttaneet uuden meridroonin soveltuvan erinomaisesti Venäjän kannalta tärkeän Krimin sillan tuhoamiseen, sillä sen kuljettama suuri räjähdelasti voisi aiheuttaa merkittäviä rakenteellisia vaurioita. Muita kohteita voisivat olla Venäjän satamat Mustanmeren alueella.

Venäjän ja miehitetyn Krimin niemimaan yhdistävä Kertshinsalmen silta on joutunut hyökkäyksen kohteeksi useita kertoja sodan aikana. Lokakuussa 2022 sen yli kulkenut rekka räjähti vaurioittaen kolmea jänneväliä. Korjaukset saatiin valmiiksi vasta toukokuussa 2023.

10

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivotaan että pelittää! Sillan romautus olisi valtava psykedeelinen voitto Ukrainalle, vaikka se ei sodan kuluun suoraan vaikuttaisikaan.

    • Anonyymi

      Miten meni nämä viimeiset meridrooneiskut: Tuapsen satamaan ohjatuista kahdesta toinen ammuttiin hajalle lahdella ja toinen törmäsi kivi/betonilaituriin ilman merkittäviä tuhoja rakenteille.
      Odessassa ilmeisesti ei tuhoja tullut, isoin tuho koko hommassa oli oman tulituksen osuminen ja pieni tulipalo jossakin rakennuksessa.
      Eli perin huono oli tuotto- panos. suhde.

      • Anonyymi

        36 sotalaivaa.. Moskva.. 14 öljyjalostamoa.. belarussian ja venäjän silta.. Kiina venäjä silta ym ja Belgogradin kaupungin sähköt ym ja 10 000 tankkia ym.. niinku huonosti vai


    • Anonyymi00005
      UUSI

      Onpa kokoa.

    • Anonyymi00006
      UUSI

      "TOLOKA-DILDO"!!!

    • Anonyymi00007
      UUSI

      Joko alkoi nato tiltulla jöpöttämään?

    • Anonyymi00008
      UUSI

      Nato tiltut ovat kovin väkivaltaan ja sotapsykoosiin taipuvaisia 🤔

    • Anonyymi00009
      UUSI

      Rekka ei tainnut räjähtää tuolloin, vaan saattoi olla pienempi meridooni kyseessä. Valvontakamerassa näkyy jonkun aluksen aikaan saamia laineita juuri ennen räjähdystä. Itse alusta ei näy.

    • Anonyymi00011
      UUSI

      globalistit ja maksrttu ukraina juntta vetää omaan kaulaan hirttosilmukkaa yhä kireäämmälle - kohta ei se henki kulje..
      jo miljoonia ihmisiä on uhrattu..... keinottelun ja korruption vuoksi..

    • Anonyymi00013
      UUSI

      Tiltu ei ymmärrä että Ukrainan meridroneilla on myös pantu kasaan venäläisten öljynporausjärjestelmiä ja kaasunpumppausasemia laivaston lisäksi.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4410
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      144
      4152
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3786
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      121
      3740
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      41
      3600
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      76
      3429
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      95
      3002
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2865
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2676
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2384
    Aihe