Ei edes ajokorttia otettu:
https://www.seiska.fi/kotimaa/is-frederik-hurjasteli-liikenteessa-sakkosumma-loksauttaa-leuat/1942304
Miten tuo on mahdollista? Kovatuloinen mies ja tuollainen ylinopeus vielä taajama-alueella! Ihmiset ovat näköjään eri asemassa poliisin kynsissä.
https://www.seiska.fi/kotimaa/is-frederik-hurjasteli-liikenteessa-sakkosumma-loksauttaa-leuat/1942304
Miten tuo on mahdollista? Kovatuloinen mies ja tuollainen ylinopeus vielä taajama-alueella! Ihmiset ovat näköjään eri asemassa poliisin kynsissä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Näin se menee. Laki on erilainen menestyville ihmisille.
Ei vaan ilmoitti väärät tulot.
Mistä ylityksestä lähtee kortti?
"165 §
Nopeusrajoituksen rikkominen moottorikäyttöisellä ajoneuvolla tai raitiovaunulla
Jos suurin sallittu liikenteenohjauslaitteella osoitettu nopeus tai ajoneuvokohtainen nopeus on enintään 60 kilometriä tunnissa, moottorikäyttöisen ajoneuvon tai raitiovaunun kuljettajalle voidaan määrätä suurimman sallitun nopeuden tahallisesta tai huolimattomuudesta tapahtuneesta ylityksestä:
1) enintään 10 kilometrillä tunnissa 100 euron liikennevirhemaksu;
2) yli 10 kilometrillä tunnissa ja enintään 15 kilometrillä tunnissa 170 euron liikennevirhemaksu;
3) yli 15 kilometrillä tunnissa ja enintään 20 kilometrillä tunnissa 200 euron liikennevirhemaksu.
Jos suurin sallittu nopeus on yli 60 kilometriä tunnissa, moottorikäyttöisen ajoneuvon tai raitiovaunun kuljettajalle voidaan määrätä suurimman sallitun nopeuden tahallisesta tai huolimattomuudesta tapahtuneesta ylityksestä:
1) enintään 10 kilometrillä tunnissa 70 euron liikennevirhemaksu;
2) yli 10 kilometrillä tunnissa ja enintään 15 kilometrillä tunnissa 140 euron liikennevirhemaksu;
3) yli 15 kilometrillä tunnissa ja enintään 20 kilometrillä tunnissa 170 euron liikennevirhemaksu.
Mopoilijalle voidaan kuitenkin määrätä suurimman sallitun nopeuden tahallisesta tai huolimattomuudesta tapahtuneesta ylityksestä enintään 15 kilometrillä tunnissa 100 euron liikennevirhemaksu.
Liikennevirhemaksua ei saa määrätä, jos suurin sallittu nopeus on ylitetty pihakadulla tai kävelykadulla 43 tai 44 §:ssä säädetyn velvollisuuden vastaisesti."
Tuon tiedon perusteella 21 km/h yli tai enemmän, niin alkaa vaikuttaa muulla tavoin, kuin liikennevirhemaksu. Missä kohtaa kortti lähtee, niin sitä tuossa ei mainita.
Ajo-oikeuteen vaikuttavat seuraavat liikennerikkomukset, jos niitä kertyy kolme kappaletta vuoden aikana tai neljä kahden vuoden aikana.
- nopeusrajoituksen ylittäminen yli 10 kilometrillä tunnissa alueella, jonka nopeusrajoitus on 20–60 km/h
- nopeusrajoituksen ylittäminen yli 15 kilometrillä tunnissa alueella, jonka nopeusrajoitus on 70–120 km/h
- punaisen liikennevalon noudattamatta jättäminen
- viestintävälineen kielletty käyttö ajon aikana.
Uudella kuljettajalla liikennevirhemaksut vaikuttavat ajo-oikeuteen herkemmin, sillä jos kuljettajalla on ollut kortti alle kahden vuoden ajan, rajana on kaksi rikkomusta vuodessa tai kolme kahdessa vuodessa.
Päiväsakoille mennään puolestaan liikennerikoksissa, kuten nopeusrajoituksen ylittämisessä yli 20 kilometrillä tunnissa.
Päiväsakot määrätyvät tulojen mukaan, ja niiden suuruutta voi arvioida poliisin sakkolaskurilla.
Lähde:
https://www.is.fi/autot/art-2000011524795.html
Ittellä kävi tuos pieni kiireen poikanen kesällä, 50 alue ylämäkeen rekan takaa lappu lattiaan ja 110 keulan kohdalla ja kamera-auto.
Eikai siinä, nuhteita hiukan
Käsittääkseni poliisin rangaistuskäsikirjassa on yleisohje, että ajamisesta vähintään kaksi kertaan nopeusrajoituksen mukaisella nopeudella lähtee aina kortti ja tulee roima sakko.
Sakon tason taas säätelee viime vuoden verotettavat tulot, jos ei ole osoittaa oleellista muutosta tuloihin nykytilanteessa. Suomessahan sakkojen taso on tunnetusti karu.
Seiskaa kannattaa aina lukea ja uskoa kaikki mitä siellä kerrotaan. Sama on MV-lehden ja Persujen sanomien kanssa.
Jotkut salaliittouskovaiset uskovat vähän kaikenlaista.
Reetun Mersu on rikki tai miliisin tutkassa häiriö
Yli 2 markkaa oli nopeutta.
Ja nyt hanaa !