http://ojs.tsv.fi/index.php/tt/article/view/4255/3969
"Näinä päivinä Suomen Yleisradio on
toistuvasti esittänyt kuulokuvaa, jossa Perussuomalaiset-
puolueen puheenjohtaja, sivistymättömyyden
ruumiillistuma, huutaa suoraa huutoa:
”Nyt saatiin iso JYTKY!” – ja tätä seuraa kuulijoiden
valtaisa mölinä.
Kaikkialla on todettu, että nyt saatiin kansan
ääni kuuluviin; sen uskon. Perussuomalaisten
ohjelma vaatii kansainvälisestä ilmastopolitiikasta
irrottautumista, kullankaivuun, uraanikaivosten
ja turpeentuotannon kaikkien esteiden
poistamista. Riistan ja petoeläinten kaadot
”kansan käsiin, pois Helsingin ja Brysselin herroilta”.
Luonnonsuojelujärjestöiltä valtionapu
pois. ”Eläimiä on suojeltava eläinsuojelijoilta ja
luontoa luonnonsuojelijoilta.” Toden totta, sanat
”kansa” ja ”roskaväki” ovat synonyymejä."
"Näinä päivinä Suomen Yleisradio on
toistuvasti esittänyt kuulokuvaa, jossa Perussuomalaiset-
puolueen puheenjohtaja, sivistymättömyyden
ruumiillistuma, huutaa suoraa huutoa:
”Nyt saatiin iso JYTKY!” – ja tätä seuraa kuulijoiden
valtaisa mölinä.
Kaikkialla on todettu, että nyt saatiin kansan
ääni kuuluviin; sen uskon. Perussuomalaisten
ohjelma vaatii kansainvälisestä ilmastopolitiikasta
irrottautumista, kullankaivuun, uraanikaivosten
ja turpeentuotannon kaikkien esteiden
poistamista. Riistan ja petoeläinten kaadot
”kansan käsiin, pois Helsingin ja Brysselin herroilta”.
Luonnonsuojelujärjestöiltä valtionapu
pois. ”Eläimiä on suojeltava eläinsuojelijoilta ja
luontoa luonnonsuojelijoilta.” Toden totta, sanat
”kansa” ja ”roskaväki” ovat synonyymejä."
Vastaukset 33
Vanhimmat
Linkola oli PS: linjoilla matukysymyksessä
Persu poimii Linkolalta "rusinat pullasta"
Ei ollut Linkola persujen linjoilla. Linkola tarkasteli asiaa puhtaasti luonnon kantokyvyn kannalta. Linkola mielestä henkilöautoilu olisi pitänut lopettaa, metsien hakkuuu tyystin lopettaa, nykyinen luontoa tuhoava länsimainen elämäntapa lopettaa. Linkola sitä paitsi tuomitsi rasismin. Ei ole kysymys ihmisten ihonväristä tai siitä mistä ovat peräisin vaan ihmisten määrästä, jota piti linkolan mielestä vähentää radikaalisti. Parasta olisi linkolan mielestä ollut, että niiden määrää jotka kuluttavat eniten olisi vähennetty.
Täysin
Linkola halusi mahdollisimman vähän porukkaa Pohjolan herkkää luontoa rasittamaan. Vihreä liitto on eri mieltä
Entien sitä Pohjolan herkkää luontoa Linkolankin mielestä rasittivat kaiken maailman turpeen nostajat metsäojittajat ja avohakkaajat.
Persut eivät vastusta luonnonsuojelua sinänsä. Mutta juttu on niin että vihreät haluavat poistaa kaiken tuottavan työn maasta. He ovat ääriryhmä.
Persut haluaa säilyttää tuottavan työn. Se ei rasita luontoa kunhan se tehdään oikein.
Minäkin tykkään että kymmenen prosenttia Suomen pinta, alasta on suojeltu. Se riittää.
Tähän maahan ei tarvita yhtään lisää pohjoisen herkkää luontoa rasittamaan ulkomailta väkeä.
Kuten huomaatte, Persut eivät ole ääri-ihmisiä missään asiassa, tässäkään kuten vihervassut ovat.
muut on heille persuille vaan haitta-ihmisiä ja rahat jaellaan rikkaille.
Linkola sentään jossain ollut oikeassa.
Suomesta
Suomen metsät ovat todellisuudessa niin paljaaksi kuorittuja, niin loppuunmyytyjä, ja ennen kaikkea niin kaukana monimuotoisesta oikeasta luonnonmetsästä, että kielen varat eivät salli ylisanoja.
”Vaikka näkökulmani on maailmanlaajuinen ja oma havaintoalueeni Euroopan laajuinen, niin lähinnä sydäntäni on ymmärrettävästi kotimaa. Ja onnellinen sattuma on, onnellinen maailmanselityksen kannalta, että juuri tämä maa on paras esimerkki, tuhoavan kehityksen paras koealue maailmassa.”
Saatteeksi (2004)[1]
Vitun demarimummeli
Hän ainakin tuomitsi massamaahanmuuton. Eero Paloheimo erosi vihreistä koska puolue kannattaa rajatonta maahanmuuttoa. Hän on oikea luontoihminen.
Persut kehuu vihreitä 🤣🤣🤣
"Hän on oikea luontoihminen."
Oli
Siksi hän vastusti yksityisautoilua, jäähalleja, kauppakeskuksia, metsäteollisuutta, tehomaataloutta jne.
Persut on älyvapaata porukkaa, siksi ajatuksensa seilaavat laidasta laitaan.
Tottakai kehun sellaisissa asioissa joissa olen samaa mieltä kuin esimerkiksi ex-vihreä Eero Paloheimo. Vihreissä ei ole kehuttavaa
Minä puhuin Eerosta.
Suomen autoilu on ihan merkityksetön luonnolle ja se on pakko Suomen oloissa.
koko maailmassakin ei autoilu merkitse mitään-
saastuttajat on ydinvoima, teollisuus, laivat, lentokoneet,- tämäkin merkityksetöntä koska ilmastonmuutoskin jos on , niin johtuu vain avaruudellisista asioista.
Pentti oli viisas mies, siksi ei ollut persu.
Puolusteletko vihreiden hullua maahanmuuttopolitiikkaa?
Vihreät surkimukset kuolee nälkään ellei Perussuomalaiset ruoki niitä.
OLETTE SÄÄLITTÄVIÄ NOLLIA !
Jouko Kajanoja, vas
Missään asiassa järjetön ja itsetuhoinen ihminen ei niin puhdaspiirteisesti ja yksiselitteisesti kaiva omaa hautaansa kuin pakolaisten vastaanotossa. Ennen kaikkea muuta kansainvälistä yhteistyötä olisi kaikkien valtioiden solmittava sopimus, joka kieltää kuolleen maan väestön uudelleensijoittamisen, joka takaa myös väestön menehtymisen sitä mukaa kuin tuottava maa-ala menetetään.”
”Sitä vastoin ei useinkaan huomata, että teollisuusmaiden vaurasta väestöä ja sen kuormitusta kasvattavat kaikkein kiivaimmin köyhistä maista saapuneet siirtolaiset, joiden syntyvyys noudattaa heidän lähtökulttuuriensa tasoa tai sosiaalihuollon korkeamman tason ansiosta ylittääkin sen. Matti Kuusi koetti jo kauan sitten muistutella, että ei pidä tuijottaa saapuvien siirtolaisten lukumääriin rajoilla, vaan heidän lastenkamareissaan sen jälkeen.”
”Ei ainakaan missään nimessä saa köyhien maiden ihmisiä kuskata tänne. Tullessaan länsimaisten lihapatojen ääreen heidän kuormituksensa luonnolle kymmenkertaistuu.”
Yllä viisaita Linkolan ajatuksia vai mitä suvakit?
Totta puhui joka sanan, sillä nyt noiden varoitusten laiminlyönti lyö "märän rätin" naamalle. Rahat ei riitä ikielättämiseen.
Heidän hiilijalanjälki jopa monikymmenkertaistuu.
https://www.youtube.com/watch?v=ZqJFPAGSRyc&t=10s
Mutta mamuja Linkola rakasti!
Linkola haukkui myös Vihreät Latten ryystäjät maanrakoon
Punavuoren viininlipittäjät eksyivät luontomatkalla kaupungin puistoon.
Onneksi persut itsekin ovat sitä mieltä, että Linkola oli oikeassa. Ainakin monet persut palstallakin ovat niin todenneet.
Linkola on lähes kaikessa eri mieltä kuin nykyiset vihreät. Linkola liittyisi nykyään persuihin.
Linkolan perustama Luonnonperintösäätiö ostaa jatkuvasti uusia suojeltavia metsiä ja myös saa jatkuvasti lahjoitusmetsiä. Persuja kait harmittaa kun Linkola on niinkin vihreä?