Jotkut yrittävät tehdä Raamatusta sisäisesti ristiriitaisen.
Mutta mitä luemme, kun avaamme Raamatun?
"Jumala on sulkenut KAIKKI tottelemattomuuteen, jotta Hän KAIKKIA armahtaisi."
"Jumala oli Kristuksessa ja sovitti MAAILMAN itsensä kanssa."
"Niinpä siis, SAMOIN KUIN yhden ihmisen lankeemus on koitunut KAIKILLE ihmisille kadotukseksi, NIIN MYÖS yhden ihmisen vanhurskauden teko koituu KAIKILLE ihmisille elämän vanhurskauttamiseksi."
1:16 Sillä hänessä luotiin KAIKKI, mikä taivaissa ja mikä maan päällä on, näkyväiset ja näkymättömät, olkoot ne valtaistuimia tai herrauksia, hallituksia tai valtoja, KAIKKI on luotu hänen kauttansa ja häneen,
1:17 ja hän on ennen kaikkia, ja HÄNESSÄ PYSYY KAIKKI VOIMASSA.
1:18 Ja hän on ruumiin, se on: seurakunnan, pää; hän, joka on alku, esikoinen kuolleista nousseitten joukossa, että hän olisi kaikessa ensimmäinen.
1:19 Sillä Jumala näki hyväksi, että kaikki täyteys hänessä asuisi
1:20 ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta, hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa KAIKKI, hänen kauttaan KAIKKI sekä maan päällä että taivaissa.
2:3 Sillä se on hyvää ja otollista Jumalalle, meidän vapahtajallemme,
2:4 joka tahtoo, että KAIKKI ihmiset pelastuvat ja tulevat tuntemaan totuuden.
2:5 Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,
2:6 joka antoi itsensä lunnaiksi KAIKKIEN edestä, josta todistus oli annettava aikanansa,
2:7 ja sitä varten minä olen saarnaajaksi ja apostoliksi asetettu - minä puhun totta, en valhettele - pakanain opettajaksi uskossa ja totuudessa.
”KAIKKIEN polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistuman... ja JOKAISEN kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.”
”KAIKKIEN luotujen, jotka ovat taivaassa ja maan päällä ja maan alla ja meren päällä, ja KAIKKIEN niissä olevain minä kuulin sanovan: ’Hänelle, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsalle ylistys ja kunnia ja kirkkaus ja valta aina ja iankaikkisesti’”
"KAIKKI liha on näkevä Jumalan autuuden."
"Ei Herra viivytä lupauksensa täyttämistä, niinkuin muutamat pitävät sitä viivyttelemisenä, vaan hän on pitkämielinen teitä kohtaan, sillä hän ei tahdo, että kukaan hukkuu, vaan että KAIKKI tulevat parannukseen."
1:8 Tätä armoa hän on ylenpalttisesti antanut meille kaikkinaiseksi viisaudeksi ja ymmärrykseksi,
1:9 tehden meille tiettäväksi sen tahtonsa salaisuuden, että hän, päätöksensä mukaan, jonka hän oli nähnyt hyväksi itsessään tehdä -
1:10 siitä armotaloudesta, minkä hän aikojen täyttyessä aikoi toteuttaa, - oli yhdistävä Kristuksessa yhdeksi KAIKKI, mitä on taivaissa ja mitä on maan päällä.
”Sillä Jumalan armo on ilmestynyt pelastukseksi KAIKILLE ihmisille."
YLLÄ OLEVISTA JAKEISTA NÄEMME, ETTÄ RAAMATTU EI OLE RISTIRIIDASSA ITSENSÄ KANSSA.
USKOKAAMME RAAMATTUUN.
AAMEN.
Raamattu ei ole ristiriidassa itsensä kanssa
18
175
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä raamatussa on tieteellisesti todistettu todeksi?
Kerro yksikin kohta.- Anonyymi
Raamattu ei ole tieteellinen teos vaan uskoa käsittelevä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamattu ei ole tieteellinen teos vaan uskoa käsittelevä.
Eli mikään siinä ei ole totta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli mikään siinä ei ole totta.
Raamatun "totuus" riippuu mielestäni yhdestä ja vain yhdestä historiallisesta seikasta; nousiko Jeesus Nasaretilainen kuolleista?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatun "totuus" riippuu mielestäni yhdestä ja vain yhdestä historiallisesta seikasta; nousiko Jeesus Nasaretilainen kuolleista?
Ei ole todisteita siitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole todisteita siitä.
On dokumentteja, joissa ihmisten kerrotaan vakuuttavan näin tapahtuneen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On dokumentteja, joissa ihmisten kerrotaan vakuuttavan näin tapahtuneen.
Missä näitä dokumentteja on, että tieteilijät voivat käydä tarkistamassa ja tutkimassa ne?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä näitä dokumentteja on, että tieteilijät voivat käydä tarkistamassa ja tutkimassa ne?
Raamatussa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatussa.
X ei ole todistus X:stä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
X ei ole todistus X:stä.
No joo. Raamatussa on paljon puutaheinää - merkityksetöntä materiaalia nykyihmisen kannalta.
Mutta se tekee Raamatusta mielenkiintoisen, että siellä väitetään Jeesuksen nousseen ylös kuolleista. Siitä "totuudesta" lähinnä puhuin. Jos SE on totta, silloin se, mitä ristillä kerrotaan tapahtuneen, on tavattoman mielenkiintoista. Oikeastaan mitään muuta en Raamatussa erityisen mielenkiintoisena pidäkään.
- Anonyymi
Kerro mitä Raamatun mukaan tapahtui Jeesuksen syntymän jälkeisenä 1-2 viikon aikana?
- Anonyymi
zeropoint kirjoitti:
En ollut paikalla.
"Raamatun mukaan"
Missä ja milloin et ollut paikalla?
- Anonyymi
"Raamattu ei ole ristiriidassa itsensä kanssa"
Kerro mitä Raamatun mukaan tapahtui Jeesuksen syntymän jälkeisenä 1-2 viikon aikana?- Anonyymi
Haloo aloittaja!
HUHUU!
Vastaa!
- Anonyymi
Raamattu on ihmisen vilkkaan mielivituksen tuote ja mielikuvitukselliset tarinoinnit voivat olla mitä vain keksitään.
Ettehän te sunkas vaan olettaneet, että Raamattu kertoisi todellisista asioista? - Anonyymi
Joos.10:13 Ja aurinko ja kuu seisahtivat, siihenasti kuin kansa kosti vihamiehensä. Eikö tämä ole kirjoitettu hurskaan kirjassa? Niin seisoi aurinko keskellä taivasta ilman laskematta koko päivän. Biblia (1776) 2Sam.1:18. Jes.38:8.
- Anonyymi
Matt.25:13 Valvokaat sentähden, sillä ette tiedä päivää eikä hetkeä, jona Ihmisen Poika tulee. Biblia (1776) Matt.24:42. 24:44. Mark.13:33. 13:35. Luuk.21:35. 21:35-36. 1Kor.16:13. 1Piet.5:8. Ilm.16:15.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä
kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.1475712Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido823246Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t891715- 1231153
- 151094
- 55982
Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain77981- 55944
Olet edelleen uskomaton
Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p27845Rekkautumispakko olisi hyvä...
Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?158844