https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/8881381
Voi sentään, olisi hyvä nähdä ulos autosta, mutta minkäs teet jos tuulilasi on jäässä.
Lasi jäässä, törmäys
10
153
Vastaukset
- Anonyymi
Minkäs teet, onkin se oleellinen kysymys aiheessa. Asioita kun kerta on mahdollista tehdä.
- Anonyymi
Minkäs teet? No tietenkin sulatat sen lasin. Se käy muutamassa minuutissa odottamalla paikallaan auton käydessä. Toki jos on tuulilasin lämmitys, se on vielä nopeampaa, tai jos on sähköauto, on auto lämmin ja lasit sulat jo autolle saavuttaessa.
- Anonyymi
Kun laittaa ilman kierron siksi aikaa päälle, että ei ime ulkoa kylmää ilmaa, niin sisätilan ilma lämpenee nopeammin.
- Anonyymi
Eihän auton sisätilan lämpötila tai lämmittäminen mitenkään riipu auton käyttövoimasta. Ei tietenkään, hupsu.
- Anonyymi
"Poliisi muistuttaa, että auton ikkunat on aina puhdistettava jäästä ennen liikenteeseen lähtöä."
Voi kun tuo aina riittäisi. Vaikka lähtisi kristallin kirkkaalla tuulilasilla liikkeelle, saattaa se pamahtaa huurteiseen jäähän ihan muutaman sadan metrin ajon jälkeen. Riippuen ilmankosteudesta ja tuulilasin lämpötilasta. Välillä on vaikea löytää bussipysäkkiä lisäsulattelupaikaksi kun ei näe enää eteensä. Ja mitä siinä bussipysäkin vieressä lähes aina onkaan. Suojatie.
Ainakin omalla kotiseudulla sumun jäätyminen tuulilasiin on useita kertoja vuodessa toistuva vitsaus.- Anonyymi
Se alijäähtynyt sade on pirullista. Tekee jääkuoren koko autoon.
- Anonyymi
Jos niin käy, niin pysähdyt ajoradan reunaan ja puhdistat tuulilasin jollain tavalla. Jatka matkaa vasta kun näet eteesi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos niin käy, niin pysähdyt ajoradan reunaan ja puhdistat tuulilasin jollain tavalla. Jatka matkaa vasta kun näet eteesi.
Niinhän se on tehtävä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos niin käy, niin pysähdyt ajoradan reunaan ja puhdistat tuulilasin jollain tavalla. Jatka matkaa vasta kun näet eteesi.
Totta kai. Mutta turvallisen pysäytyspaikan löytäminen ei tarkoita välitöntä pysähtymistä keskelle tietä tai edes juuri siinä kohdassa tien reunaan. Ja tilanne saattaa tietysti huonontua nopeasti.
Mutta varmaan pointti on se, että vaikka tässä kuinka kauhistellaan kuinka ihmiseta ajavat autoilla joista ei näe ulos, niin aina kyse ei ole siitä, että liikkeelle lähtiessä olisi lasien jäätyminen ollut ennustettavissa. Ehkä haastateltu poliisi lähtee aina lämmitetyllä autolla lämpimästä tallista ja jakelee sakkolappuja kaikille niille jotka eivät toimi samoin.
- Anonyymi
Joku köyhä millä ei ole varaa kunnon autoon jossa on lämmintä ja lasit pysyy kirkkaana.
Onneks ei ole tarvinnu näkyvyyden takia ikinä tapella. Noloa ja todella hävettävää ajaa viel jonkun päälle tolleen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4928593Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205872Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2824877Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584645Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s724179Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723788- 901718
- 991292
- 47899