Kenkälankkia naamaan työpaikan saamiseksi?

Anonyymi-ap

Tiettävästi ainakin Helsinki ja Lappeenranta ovat ottaneet käyttöön "kansainvälisyyssetelin", joka tarkoittaa 3000 euroa ulkomaisen opiskelijan työllistävälle työnantajalle. (linkit ohessa).

Helsinki: https://www.hel.fi/fi/yritykset-ja-tyo/helsinki-kansainvalisyysseteli
Lappeenranta: https://lappeenranta.fi/fi/ajankohtaista/lappeenranta-ottaa-kayttoon-kansainvalisyyssetelin-ulkomaataustaisten-korkeakouluopiskelijoiden-tyollisyyden-edistamiseksi

Samaan aikaan oululainen "Markku" hakee töitä ja tarjoaa tonnia hänet palkkaavalle.
(linkki: https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/markku-lupasi-tuhat-euroa-hanet-toihin-palkkaavalle-yhtaan-tarjousta-ei-ole-tullut-toita-ei-ole-tarjolla-niin-paljon-kuin-vaitetaan/7052744)

Hänelle ja muille ehdotan kenkälankkia naamaan ja tekeytymään muillakin tavoin maahanmuuttajaksi. Yhtään tonnia en ole nähnyt uutisoitavan erikseen suomalaisten työllistämiseksi. Suomalaisten asiaa ei aja enää kukaan joten älkää enää niin edes odottako. Oma tontti pitää itse hoitaa ja laittaa itse elämä ruotuun, kukaan ei tule soittamaan ovikelloa.

Mutta sen sijaan yhteiskunta rikkoo itse omia lakejaan; työ piti olla erityissuojeluksessa (mutta kenen työ) ja eduskunnassa nuhteettomia ym. Tämä keissi lienee jo lahjontaa ja kilpailun vääristämistä sekä nimenomaan ulkomaalaisen, ilmeisesti siis rotupohjaisen erottelun käyttämistä. Mitä se on ellei rasismia.

Itse asiassa tämä ei ole maahanmuuttajien vika vaan se että työnantajille tehdään verovaroin taloudellinen intressi ottaa juuri maahanmuuttaja. Olen tehnyt tästä kantelun tasa-arvovaltuutetulle ja kehotan tämän pommittamaan sitä tahoa. Se on oikea osoite, täällä ei auta ruikutus. Siellä on joku jo töissä, mahdollisesti suomalainen ja hyvällä liksalla tätä asiaa puimassa.

Ja tiedoksi: Purra/Orpo & co. ei edes liity asiaan. Valtuustossa nämä on päätetty, ehkä jopa sinunkin naapurisi. Asuuko naapurissasi kunnanvaltuutettu?

8

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taas apina taas vähän oikoo asioissa ja vääntää siitä Persu propagandaa.
      Onko siellä puoluetoimistolla sisäiset yt-neuvottelut päällä ja sinun pitää näyttää kyntesi ja siksi Suoli24 pullistelee sinun hölmöilyjä oikein urakalla?

      • Anonyymi

        Ei kun ihan sitä täällä tosissaan ollaan. Käyhän kahvilla tai pakurinkääpäteellä, osoitehan on tuttu?
        Lintulahdenkatu 10, 3. krs
        00500 HELSINKI


    • Anonyymi

      En tiedä, mutta eikös tässä ole jyllää selvä rasismi. Ainakaan tietoa yhdenvertaisuusta ei ole lainkaan.

    • Anonyymi

      Positiivinen syrjintä

    • Anonyymi

      Suomalaisia syrjitään työnsaannissa törkeästi. Mihin voi valittaa ???

    • Anonyymi

      Maahanmuutosta on tehty kansalaissodan lailla kansalaisia kahteen leiriin jakava peruste. Maahanmuuttajilla on enemmän oikeuksia velvoituksettomaan toimeentuloon kuin kalevalaisilla. On "positiivista erityiskohtelua", eriarvoistus-kiintiöitä, ja kannustimia työmarkkinakelvottomien palkkaamiselle. Etuisuuksien vastineeksi maahanmuuttajille ei ole juuri mitään velvoitteita yhteiskuntaa kohtaan.

      Maanpuolustuksen kannalta kansalaisten jakaminen vuohiin ja lampaisiin ei tee hyvää. Kalevalaiset eivät koe enää olevansa yhteisellä asialla, vaan pelkästään palvelijoina ja mammonan lakeijoina kielitaitoa, osaamista ja ammattia vailla oleville maahanmuuttajille.

    • Anonyymi

      Kiintiö pakolaisuus EU yhteisössä lakkautetaan.

    • Anonyymi

      Epätasa-arvoistahan tuo on.

      Sorretaan omaa kansaa.

      Tuo 3000€ tulee tarjota jokaisen AMMATTITAITOISEN työntekijän palkkaamisesta.

      MIKSI VIERASKIELINEN ON VAIN VIERASKIELISYYTENSÄ TAKIA ARVOKKAAMPI? EIKÖ SE OLE RASISMIA?

      Työnantajankin täytyy olla todella tyhmä, jos palkkaa ulkomaalaisen vain tuon rahan takia. Tuskin palkkaavat. Pitäisi olla ammattitaitoa.

      Uskonto ja ihonväri eivät ole taitoja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      73
      2761
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2517
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2221
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2036
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1517
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1383
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1052
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      1004
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      818
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      801
    Aihe