Pitäisikö nyt tehdä kyltti varokaa vihaista sutta?
Markkinoida sitä kunnolla vai mitä piiperot?
Markkinoida sitä kunnolla vai mitä piiperot?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Sinua lyödään turpaan ja se siitä.
Taas tapiolan johto takana....
Koirien vika
Ns. metsästäjät vievät koiransa metsiin susien syötäväksi. Sitten itketään kun susi tulee ja ottaa tarjotun välipalan vastaan. Toisaalta hyvä niin, aiheuttavathan niin metsästäjät kuin heidän koiransakin joka vuosi kuolonuhreja. Susi itsessään on noista kaikista tahoista kaikkein vaarattomin.
Mee lääkäriin idiootti hullu sudet ei saa tappaa yhtäkään koiraa
Mitäs ne koirat ja metsästäjät siellä suden asuinalueella tekevät. Sanoisin, että tappaminen on niilläkin mielessä. Nappaavat suden luonnollisen ravinnon omaan pakastimeen.
Hyvä TAPIOLA
Nyt alkaakin poru kun metsästys sallitaan
menettekö häiritseen metsästystä
Se puoli marokkolainen ajoi, kun käärmettä pyssyyn Suomen susien metsästyksen sallimista.
Lapinlahdella tykätään ampua kaikkea mikä eteen ilmestyy. Siellä ammutaan joutsenet, pöllöt, ilvekset ja ihan kaikki mitä onnistutaan hengiltä saamaan. Vahinko vain, että Lapinlahden kylän oma tyttö on pyrkyryyttään päässyt asemaan jossa ampumisesta tehdään laillista. Siinä ei banjot ehdi paljon soida kun on kiire laillistaa uhanalaisten eläintemme tappotuomiot.
Hyvä kommentti
Hyvä, että on 9 koiraa vähemmän. Niitä on muutenkin liikaa räksyttäjiä.
Voiku susillakin olis aseet ja ajais tappohaluista ihmistä , näkisi miltä tuntuu olla jahdettu .
Jos ne sudet on tulleeet pihapiiriin koiria tappamaan, niin niiden osalta voisi jotain tehdäkin, pelotella ihmisaroiksi, karkottaa tai siirtää ne erämaihin.
Jos taas koirat on olleet metsästyskäytössä ja luonnossa reviirillään susi on niiden kimppuun käynyt, niin se on luonnon laki. Noin luonto toimii ja ihmisen, mukaanlukien metäsästäjät, tulee siihen sopeutua (oppia uudelleen).
Metsästys on harrastus jossa omaksi iloksi tapetaan luonnossa eläviä eläimiä. Sudelle kyseessä ei ole harrastus vaan luonnollinen tapa elää.
Susi ja karhu pitää huolen luonnon monimuotoisuudesta ja eläinkunnan luonnollisesta tasapainsota ja saaliseläinten perimän puhtaudesta poistamalla heikot ja sairaat yksilöt. Lisäksi ne poistaa ylimääräisiä haittaelämiä, kuten esim. peurat, villisiat, supit jne.
Susikanta pysyy sopivana tarjolla olevan saaliseläinmäärän mukaan.
Jahti alkaa .
kohta sudet saa kyytiä ja luotia.