Pirkanmaan kunnista Virroilla ja Ruovedellä on ollut suhteellisesti isoin väestökato 1-8/2025.
Mitä pitäisi tehdä? Ei ole vauvarahat, ilmainen päivähoito tms. tainnut merkittävää apua tuoda, jotain muuta pitäisi keksiä.
Väestö vähenee, mitä on tehtävissä?
7
347
Vastaukset 7
- Anonyymi
Joku uus koulutusjuttu tai joku ihan uus juttu
- Anonyymi
Ei viä näköjään täsä viel oo kryptoja mainittu
- Anonyymi
Ottaa kaikki yritykset, yhdistykset ja ihmiset tervetulleina kylään, ja helpottaa heidän juurtumistaan kaikin keinoin.
Vaikka sitten Kaupungin puolesta ja kädestä pitäen,
"Hei, kuinka voisimme auttaa?"
Ei millään yrityksellä ole aikaa odottaa montaa vuotta että saa hyväksynnän kylään. siinä menee moni firma nurin odotellessa.
"Tule Virroille, Firmasi kaatuu!"
Ei ole kauhean houkuttelevaa. - Anonyymi
Tarvitaan työpaikkoja, se on kaiken perusta
- Anonyymi
Mitä osaamista Virroilla on tarjota firmoille? Firma voi houkutella lisää osaajia, mutta kyllä niitä pitää löytyä valmiiksi jotta homma lähtee pyörimään.
Virroille tarvitaan lapsiperheitä, joten usein työpaikka pitäisi löytyä kahdelle, mahdollisesti ihan eri alan ihmiselle.
Onko muuten selvitetty, onko Virrat saanut houkuteltua etätyöläisiä? Voisiko Virroilta tarjota firmoille viihtyisiä ranta-asuntoja edulliseen hintaan niin, että firma voi tarjota niitä työntekijöilleen etätyöpaikoiksi? Monella firmalla on asunto esim. Espanjassa, minne voi mennä viikoksi pariksi etätöihin.
- Anonyymi
Olisko mitään konkreettista heittää
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771610
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106832En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 129581
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo60502