Kyllä vain joka pysyy jumalattomana pysyy myös tietämättömänä!
Jumalattoman epäjumalalla saatanalla ei ole mitään syytä ryhtyä lastaan opettamaan kuin vain sen opettaminen kuinka saa lähimmäiset kärsimään mahdollimman paljon.
Ja saatana välttää kuin ruttoa opettamasta omiaan totuuteen, mm. sen että saatana itse on häviäjä joka menee ikuisuudeksi rangaistuspaikkaansa tulijärveen; ja vielä että Jeesus tuli ihmisen lihaan ja sekä kärsi, että vuodatti verensä ristillä meidän kaikkien ihmisten edestä.
Ken sitten ottaa Jeesuksen vastaan uskossa omaksi Vapahtajaksi, niin tällaisen Jumala on vallan toista maata!
Raamatussa kolossalaiskirjeessä 2:2.3. sanotaan seuraavaa:
että heidän sydämensä, yhteenliittyneinä rakkaudessa, saisivat kehoitusta omistamaan täyden ymmärtämyksen koko rikkauden ja pääsisivät tuntemaan Jumalan salaisuuden Kristuksen,
jossa kaikki viisauden ja tiedon aarteet ovat kätkettyinä.
Näin se menee ja minä takaan, että joka ottaa Jeesuksen vastaan omaksi Vapahtajaksi, saa tulla tuntememaan tuhat juttua joiden tietäminen on jumalattomille täydellinen mahdottumuus, kun vain pitää silmät ja korvat auki ja lukee paljon Jumalan Sanaa Raamattua.
Näes Jeesus on sellainen Jumala, joka oikein mielellään ja rakkaudella johdattaa omiaan kaikenlaiseen viisauteen, tietämiseen sekä totuuteen.
JUMALATTOMANA PYSYY TIETÄMÄTTÖMÄNÄ
19
410
Vastaukset
- Anonyymi
Vain otettu lääke auttaa. Jaksamista läheisille.
- Anonyymi
Miksi sinä pyllistät rasistiselle jumalalle, kun parempiakin jumalia olisi tarjolla?
- Anonyymi
Olet elävä todiste siitä, ettei luojasi ole kovinkaan älykäs.
"minä takaan, että joka ottaa Jeesuksen vastaan omaksi Vapahtajaksi, saa tulla tuntememaan tuhat juttua joiden tietäminen on jumalattomille täydellinen mahdottumuus, kun vain pitää silmät ja korvat auki ja lukee paljon Jumalan Sanaa Raamattua."
Sinä itse siis kuulu näihin "tuhat juttua" tuntemaan päässeisiin ihmisiin päätellen siitä, että joudut toistuvasti pakenemaan hankalia kysymyksiä.- Anonyymi
On kolme luonnon laatua: hyvyys, intohimoisuus, tietämättömyys. Nämä esiintyy tilastollisesti kukin noin 1/3 osalla eläimiä, ihmisiä ja kasveja.
Tietämättömyyden toimintaperiaate on se että se kertoo valheita Jumalasta. Sen kertoma valhe on että Jumala on kaikki kaikessa. Että Jumalalle ei mikään ole mahdotonta. Että Jumala tietää kaiken mitä maailmassa on ja tapahtuu.
Tietämätön ylistää Jumalaa ja yhdistää häneen ominaisuuksia jotka eivät ole tosia.
Jotenkin näin Hare Krishna kirjat kuvaavat asiaa. Toki tämä on vain yksi tietämättömyyden toimintaperiaate. Muitakin on.
Joten kaikki jotka kaipaa tietoa nyt talkoisiin kertomaan TOTTA siitä mihin Jumala pystyy.
Tosi ominaisuudet jotka Jumalalla on. - Anonyymi
"Kyllä vain joka pysyy jumalattomana pysyy myös tietämättömänä!"
Miksi sinä sitten olet niin tietämätön? Kyselet palstalla tyhmiä (omasta mielestäsi varmaan fiksuja) ja kun sinun "vaikeisiin" kysymyksiin onkin vastaus pakenet paikalta etkä jatka keskustelua enää mitenkään. Ilmesesti jotta et vahingossakaan oppisi vastauksista mitään? - Anonyymi
Tieteellinen tieto aiheuttaa kreationisteille päänsärkyä ja perskipua.
- Anonyymi
Ne ovat saatanallista väärää tietoa! Ateistitiedemiehet, jotka tietoisesti kieltävät Jumalan vääntävät tutkimustuloksena näyttämään siltä että kaikki on sattumaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ne ovat saatanallista väärää tietoa! Ateistitiedemiehet, jotka tietoisesti kieltävät Jumalan vääntävät tutkimustuloksena näyttämään siltä että kaikki on sattumaa.
Tuo termi ateistitiedemiehet kuvaa mielenkiintoisesti kiihkouskivan kuvaa tiedeyhteisöstä. Niin irrallaan hän on siitä, että kuvittelee jotenkin tieteen olevan samalla akselilla uskontonsa kanssa, tosin vastakkaisessa päässä.
Todellisuudessa tiede on ihan ortogonaalinen eikä se, varsinkaan luonnontiede, välitä uskonnollisista kysymyksistä. Sen perusta on havainnot todellisuudesta. Tiedettä, laadukasta sellaista, tekee niin eri uskontojen teistit kuin ateistit. Mary Schweitzer on hyvä esimerkki kristitystä tutkijasta.
Ateistitiedemies terminä kuvastaa ehkä kiihkouskovan pelkoja sen suhteen, mitä tietoa tiede tuottaa todellisuudestamme.
- Anonyymi
Pelkkää käsienheiluttelua todisteiden esittämisen sijasta. 0/5.
- Anonyymi
Kristinuskon mukaan ns. jumalattomillakin on sisäsyntyinen tieto Jumalasta, joten he eivät ole tietämättömiä. Aloittaja ei tunne omaa uskontoaan kovin hyvin, eli on tietämätön.
- Anonyymi
Kreationisti on tehnyt tietämättömyydestään ylpeilyn aiheen ja typerehtimisestä hyveen.
- Anonyymi
"Kreationisti on tehnyt tietämättömyydestään ylpeilyn aiheen ja typerehtimisestä hyveen."
Silti toivoisin kaikeen tietämättömyyteen ja höperehtämiseen hieman laatua. Kreppanoiden perusteemat on niin passé!
- Anonyymi
>> Näes Jeesus on sellainen Jumala, joka oikein mielellään ja rakkaudella johdattaa omiaan kaikenlaiseen viisauteen, tietämiseen sekä totuuteen.
Kaikkeahan voi luvata, mutta eipä se todellakaan siltä näytä. - Anonyymi
Tieto voi tappaa kuin myös tietämättömyyskin voi tappaa.
Tieto ja tietämättömyys kumpikin ovat yhtä vaarallisia, löydä siis turvallinen keskitie.- Anonyymi
... olisiko filosofian paikka? Miten olla tyhmä ja viisas yhtäaikaa?
Näinkö että oikein viisas ymmärtää olla tyhmä oikeissa tilanteissa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
... olisiko filosofian paikka? Miten olla tyhmä ja viisas yhtäaikaa?
Näinkö että oikein viisas ymmärtää olla tyhmä oikeissa tilanteissa?Viisas ymmärtää teeskennellä tyhmää uskovaisten seurassa?
- Anonyymi
Onhan noita saarnoja kuultu. Mistä olen tietämätön sen takia etten usko niihin?
- Anonyymi
"Jumalattoman epäjumalalla saatanalla ei ole mitään syytä ryhtyä lastaan opettamaan kuin vain sen opettaminen kuinka saa lähimmäiset kärsimään mahdollimman paljon."
Jos tarkoitat jumalattomalla ateistia, niin emme me ateistit usko myöskään saatanoihin. Ne on ihan teidän oma ja itseaiheutettu ongelma. Pitäkää toki hauskaa kyseisen tyypin kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061