Tuommoista ikinä kuullut

uusi termi : älyllinen kehitysvamma?? se nuorten työkyvytön eläke uusi syy
vanhojen psyykkiset ongelmat lisänä..

mikä ÄK on?
14146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Onkohan se samaa keksittyä sarjaa kuin sosiaalinen älykkyys

Äänestä
  • psykiatrit keksii päivittäin uusia " sairauksia" jne- tautiluokituksia-

    joilla saavat sitten luokitella ihmiset asiakkaikseen... tauteja siis alkaa olla keksittynä enemmän kuin on ihmisiä, jokaiselle omansa...

    tyhmyyskin on siis nykyään "äly-kehitys-oireyhtymä'" JOHON LÄÄKEBISNES määrää ja MYY PILLERIT?-...

    Pillerithän yleensä takaa että asiakas pysyykin huonossa kunnossa ja tarvitsee lisää pilerejä= bisnes pyörii...

    Olisi jo aika herätä ja tajuta että tuokin ihmistuhonta-kommunismi lopetettaisiin maapallolla

    Äänestä

Tuon mukaanhan Suomen kodeissa ja kouluissa on kasvamassa suuri joukko älyllisesti kehitysvammaisia! Siis täh?!

Äänestä
  • ei kela tarkentanut onko tätä ulkomaa väkeä

    kun suurin osahan , etelä suomessa puoletkin työttömän raha hakijoista ulkomaisia

    loput sitten äly kehvaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    ei kela tarkentanut onko tätä ulkomaa väkeä

    kun suurin osahan , etelä suomessa puoletkin työttömän raha hakijoista ulkomaisia

    loput sitten äly kehvaa?

    oikeastaan
    voi olla että kela "räätälöinyt" ulkomaa somali ym. tuon termin??

    sitten tukiais hommat pelaa hyvin ja ehkä ne rauhoittuu kun massia tulee joka tuutista

    ettei tarvi myymälä ryöstellä ym

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    oikeastaan
    voi olla että kela "räätälöinyt" ulkomaa somali ym. tuon termin??

    sitten tukiais hommat pelaa hyvin ja ehkä ne rauhoittuu kun massia tulee joka tuutista

    ettei tarvi myymälä ryöstellä ym

    älyn vähyyttä ainakin jotka persuja ja kokoomusta äänestäneet

    Äänestä

Terveys on täysin
arvioivan lääkärin määrittelemä.
Jos noin moni saa väärän diagnoosin, on vika koulutuksessa.
Trukkia voi ajaa vähälahjainenkin.
Samoin tolvana voi myydä kenkiä.

Äänestä

Somalimode.

Äänestä

Ei se ihan uusi ole. Älyllisellä kehitysvammaisuudeIIa tarkoitetaan kehityksen pysähtymistä tai poikkeavaa kehitystä kognitiivisissa, kielellisissä, motorisissa ja sosiaalisissa kyvyissä. Esim. luki-häiriöinen typeryyksiä laukova änkyttävä dunning-kruger oireilusta kärsivä vasemmistoradikaali voidaan kategorioida ÄK-ryhmään.

🙄

Äänestä
  • "Älyllisellä kehitysvammaisuudeIIa tarkoitetaan kehityksen pysähtymistä tai poikkeavaa kehitystä kognitiivisissa, "

    Kuulostaa ihan persuilulta.

    Äänestä

Lievän älyllisen kehitysvammaisuuden kriteereinä ICD-10-luokituksessa on testeillä mitattu älyllinen kokonaistaso, joka on alle 70 ÄO-pistettä.

Tieteellisten tutkimuksien mukaan joillakin kansoilla AO on alempi, kuten useissa Afrikan valtioissa.

Sen vuoksi suuri osa maahanmuuttajista pääsee suoraan sairauseläkkeelle.

Äänestä

Mamut hakeutuu työkyvyttömyyseläkkeelle joukolla.

Äänestä

Kela: julkaisee vain ikä- ja sairausryhmät, ei kansalaisuutta.

THL ja TEM: tuovat esiin maahanmuuttajataustaisten nuorten heikomman työmarkkina-aseman ja suuremman syrjäytymisriskin.

Tilastokeskus: vahvistaa, että ulkomaalaistaustaiset ovat useammin työvoiman ulkopuolella, mutta ei erittele työkyvyttömyyseläkkeitä sairaus- tai ikäryhmittäin.

👉 Toisin sanoen: virallista tilastoa siitä, ovatko alle 35-vuotiaiden kehitysvammaisuuden takia eläkkeelle jääneet useammin ulkomaalaistaustaisia vai kantasuomalaisia, ei ole julkisesti saatavilla. Tieto olisi löydettävissä vain rekisteritutkimuksella, jossa yhdistetään Kelan eläketiedot ja Tilastokeskuksen syntyperärekisteri.

Äänestä

Eli tarkoittaa siis elokapinallista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

uusi termi : älyllinen kehitysvamma?? se nuorten työkyvytön eläke uusi syy
vanhojen psyykkiset ongelmat lisänä..

mikä ÄK on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu