Media on nyt selvittänyt, että Hiski Hautala turvautui valheidensa paljastumisen jälkeen entisen työtoverinsa konsulltifirman palveluksiin, jotka maksoivat veronmaksajille yli 10.000 euroa.
Kun suomalainen virkamies tekee kardinaalivirheen kuten Hiski Hautala teki, niin hän kääntyy konsulttifirman puoleen, jotta lisämainehaittala vältettäsiin.
Tarvitseeko UPI tuollaista johtajaa, joka virkansa alkutaipaleella munaa itsensä suosimalla kokematonta opiskelijaa Oliver Stubbia, kun häneltä johtajana puuttuu oikeudenmukaisuus ja rehtiys hoitaa laitoksen asioita oikein ja oikeudenmukaisesti?.
Hiski Hautalan on erottava ja jos hän ei itse eroa, niin hänet on erotettava. Ei Suomessa tuollaisen virkamiehen voida antaa jatkaa virassaan ilman, että asia yritetään painaa villaisella - mätä mikä mätä!
UPIN Hiski Hautala ja tapaus Oliver Stubb - ja konsulttifirman palvelut
Anonyymi-ap
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tais lähtö tulla...
- AnonyymiUUSI
Riippumaton tutkimuslaitos lukee olevan. Ketähän tuolla viilataan linssiin?
Aika irvokasta touhua 🖕
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282222- 371619
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510