Avaruuden kaupungin keskustaa vilastutetaan polkupyöräilijöillä kun autoilijat hävinneet. Autoparkkihallit muutetaan varmaankin polkupyöräparkkihalleiksi. Odottavat jotta maakunta tulisi pyörillä tänne keskustan kauppoihin, näihin muutamiin mitä vielä on.
Hienoa edistystä päättäjiltä.....no joo, ehkä.
http://www.e-pages.dk/ilkkapohjalainen/1929/article/2366445/3/1/render/?token=010b0e47b1cfe8bbeae1ed78da86f7c4&vl_app_id=fi.ilkkapohjalainen.areader&vl_app_version=1.21.0&vl_platform=android
Hienoa edistystä päättäjiltä.....no joo, ehkä.
http://www.e-pages.dk/ilkkapohjalainen/1929/article/2366445/3/1/render/?token=010b0e47b1cfe8bbeae1ed78da86f7c4&vl_app_id=fi.ilkkapohjalainen.areader&vl_app_version=1.21.0&vl_platform=android
Vastaukset 17
Vanhimmat
Opasteet hyvä juttu, niin on isommissakin kaupungeissa, ei aina tarvi autoa, alle 5 km matkat polkupyörällä.
Seinäjoki onkin niin iso ja laaja että siihen hukkuu. Ei löydä ulospääsyä noin isosta keskustasta. Suuruus on Seinäjoelle saatu äidimaidon mukana.
Boikotoimaan Ideaparkia, niin taatusti keskusta elävöityy!
Just' muuttaa vielä kauemmas kaupat.
Seuraavaksi Prismas viereen.🤪
Mutta, onhan tuossa keskustassa noi kyläkaupat S marketit.🤭
Maatiaisilla menöö huonosti kun polkupyöriä vihaavat!
Polkupyörään siirtyminen vois vähentää rasvakertymiä . Turpea kun ei miellytä silmää.
Opettakaa lapsillenne maanpuollustus taitoja koska sitä he tulevat tarvitsemaan.
Kaupunki on siirtynyt päivölä/Hyllykallio suuntaan.
Ei ole. Seinäjoelle vaan on kehittynyt useampi keskusta. Vain pikkukylissä on vain yksi keskusta.
Taitaa olla ideaparkin alueella enemmän liikkeitä, vrt päivölän tai pyllykallion alueella. Kärkkäinenkin kohta avaa tilansa. Ja lisää rakennetaan lähiaikoina.
Kyllä päivölässä on vielä enemmän ihmisiä ja liikkeitä..
Kyllä näin on että päivölä ja Hyllykalliolle on kaikki siirtyneet.
Liian monta keskittymää. Hyllykallio, Päivölä, Keskusta, Ideapark ja joka kaupunginosassa omat marketit.Tarvitaan lisää ihmisiä sellaiset kymmenentuhatta.
Itse en käy enää muualla, kuin Ideaparkissa. Keskustassa ei ole mitään, Prismassa auton parkkiin saaminen on lähes mahdotonta nykyään ja Pöivölässä ei ole mulle mitään. Keskusta saa mun puolesta muuttua nukkumalähiöksi.
Prismassa saa kyllä auton parkkiin. On hyvät parkkipaikat. Mutta jos olet sellainen että pitää saada oven viereen etkä halua kävellä niin sitten ymmärrän ettet saa autoa haluttuun paikkaan.
Kaikki keskittymät on sopivan pyöräilymatkan etäisyydellä toisistaan, ei tarvi sitä parkkipaikkaakaan.
Seinäjoesta synnytettiin takaisin se maalaiskaupuki jota on vuosia yritetty saada "suureksi". Polkupyörällä pääsee ja ehtii paikkaan kuin paikkaan ja keskustakin on hiljentynyt sopivaksi pyöräillä tai kävellä noita muutamia katuja pitkin laidasta toiseen eikä matkaa tule kuin kilometri suuntaansa.