Suomi on hyvä maa elää. Jokaisella meistä on itselläkin vastuu miten elää ja hoitaa asioitaan. Vanhemnat, vaikka on esim. rahasta tiukkaa, niin lapselle on tärkeintä vanhemman läsnäolo ja yhdessä oleminen. Se ei maksa mitään. Opetttakaa lapsille, että kun tulevat koulun jälkeen kotiin, niin välipalan jälkeen tehdään heti kotiläksyt. Sitten voi huilia siihen asti, kun vanhemmat tulevat kotiin. Jo aika pienet lapset osaavat auttaa ruuan teossa ja sitten syödään yhdessä ruoka. Voidaan jutella rauhassa ja kännykät pois kaikilta ruokailun ajan!
Nyt kun illat pumenevät, voi koko perhe lähteä yhdessä ulos kävelylle. Jos on sopiva paikka, niin voidaan tutkia tähtiäkin.
Nyt kun illat pumenevät, voi koko perhe lähteä yhdessä ulos kävelylle. Jos on sopiva paikka, niin voidaan tutkia tähtiäkin.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Joo halailen puita todella hyvä olo.Mulla adhd,asbergen,masennus ym. ja ei tarvitse enään töihin olen onnellinen mutta tuki rahoja lisää siis pitäähän minunkin elää kuten muutkin!
Niinpä, vanhemnat sossun puhutteluun, jos ei ole taitoja huolehtia lapsistaan!
Poliisi hakemaan kouluun, jos pennut ei mene! Näin oli ennen ja hyvin toimi!
Kun ei huvita kouluu mulla on varmaan asberg mitä teen.
Siis olen 24v ja töihin kuulem,a näillä oireilla lähteä. Menkää muut raataamaan mulla asbergi ja muut saan sängyssä makoilla kun muut käy.
Juu, sdp kyllä jakaa rahaa, jos ei duunit kiinnosta. Työttömien ja laiskojen puolue sdp!
Sdp Suomen tuho!
Ei kai yle maksa palkkaa, kun osallistuu tällaiseen????
https://www.iltalehti.fi/tv-ja-leffat/a/fbbaa604-83df-4875-a68a-0e4557a2ada2
Miten se sossujen natri? Ei kai veronmaksajat joudu näitä maksamaan?
Tyttöjen päiviä vietetään kansainvälisesti!
Kuinka moni tyttö maailmassa olisi iloinen ja tyytyväinen, jos saisi kaiken tämän mitä Suomessa yhteiiskunta ilmaiseksi antaa; koulutus, ruoka koulussa ja paljon ilmaisia harrastuksia.
Miksi sdp vihaa suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa koko ajan valittamalla kuten esim. Nazima tekee?
Miksi hän haukkuu Suomea ja suomalaisia koko ajan? Suomesta voi aina muuttaa pois, jos täällä ei halua asua!
Ikävää tuollainen käytös, kun Suomi on tarjonut turvaa koko perheelle!
se on ulkomaalainen tyhmä
Vähän kuin tämä renaz yle joka oli ahdistunut valtaojan kohtaamisesya ylen studiossa.Woke Woke
Ihmettelen kyllä sdp tä kun meitä suomalaisia syyllistetään kaikista.
Ja kansan rahat laitetaan entisen pm tekstiviestillä menee.sdp ei ole enään kansan puolella.
sdp näköjää vihaa suomalaista työn tekijää/syntynyttä/veronmaksajaa? Mutta marin se vaan lentelee ristiin rastiin ja sofia pöksyttelee diesel autolla ympäri eurooppaa ja mitään tunnon tuskia ole maapallon hyvinvoinnista.
Nazima tuon voisi ps karkoittaa jopa yhteiskunnan riidanhaastajana . Ole ja sopeudu.
Ei näistä ulkomaan toivoista ole ku harmia sitten keksitään mitä rasismi juttuja suomesta kun miellytä.
Ja paremmat tuet kun mattimeikäläiselle 34v työssä olleelle.
Vasemmisto pöljät tuossa kunnostautunee ja taustalla vihr ja sdp. Muuten urpilailen sdp sai eu afrikan pestistä 27000 kk ja saiko loppujen lopuksi mitään aikaan.
Vero eurot tais kelvata täällä vasemmisto vaan hurraa.