"Kristus kuoli ristillä syntiemme tähden,näin ollen meidän ei tarvitse enää mennä sinne kuolemaan.
Kristus kävi upotuskasteella puolestamme ja näin täytti Lain ja Vanhurskauden.
Meidän ei enää tarvitse mennä upotuskasteelle".
Kristus kävi upotuskasteella puolestamme ja näin täytti Lain ja Vanhurskauden.
Meidän ei enää tarvitse mennä upotuskasteelle".
Vastaukset 38
Vanhimmat
Vaan on kirjoitettu ...ottakoon kukin teistä kasteen.... Apt 2. Olet valehtelija.
Kaste otetaan vastaan Kristuksessa,se siis riittää eli erillistä rituaalia ei tarvita.
"Jos joku haluaa minua seurata,hän ottakoon ristinsä ja seuratkoon minua".
Itse olet valehtelija,koska et ole mennyt ristille.
Kaste Kristukseen otetaan vastaan uskon kautta."Jos joku haluaa minua seurata,hän ottakoon ristinsä ja seuratkoon minua".
"Ellei liha kuole ristillä,se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa".
Hyvin harvat pääsevät taivaaseen,vain ne joiden liha on ristiinnaulittu.
Jos taivaaseen pääsy olisi kiinni upotuskasteesta,harvat pääsisivät taivaaseen.
Upotuskastetta ei tarvita,sillä Armo riittää.
Taivaasen pääsyn ehto ei ole upotuskaste, eikä minkään moinen kasteen väärennös, kuten luterilainen päänkastelu, vaan ON YKSI OVI JA YKSI AINOA TIE, JEESUS.
Jeesuksen veri anteeksiantamuksen peruste:
Efesolaiskirje 1:7 FB38
[7] jossa meillä on lunastus hänen verensä kautta, rikkomusten anteeksisaaminen, hänen armonsa rikkauden mukaan.
Kaste anteeksiantamuksen peruste:
Apostolien teot 2:38 FB38
[38] Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
Kuka puhui ja kenelle? Mikä Jumalan ilmoitus koskee nykyisen maailmanajan ihmisiä? Pohtikaa näitä, älkää olettako että paholainen ei pysty eksyttämään Raamatun ymmärtämisessä.
1Kor.1:17 Sillä ei Kristus minua lähettänyt kastamaan, vaan evankeliumia saarnaamaan, ei sanan viisaudella, ettei Kristuksen risti turhaan menisi. Biblia (1776) Ap.t.9:15. 1Kor.2:1. 2:4. 2:13. Gal.1:15-16. 6:14.
Paavali oli valheveikko.
Profeetoista viimeinen oli Johannes Kastaja.
Kuitenkin Sana todistaa: Antiokian seurakunnassa oli profeettoja ja opettajia:
Mark.1:4 Johannes kasti korvessa ja saarnasi parannuksen kastetta syntein anteeksi antamiseksi. Biblia. Jer.3:12. 3:14. Mark.1:15. Ap.t.13:24.
Perisynti-oppi on koko Raamatun keskeisintä oppia vastaan: "Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan".
jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskauttaan, koska hän oli jättänyt rankaisematta ennen tehdyt synnit
jumalallisessa kärsivällisyydessään, osoittaaksensa vanhurskauttaan nykyajassa, sitä, että hän itse on vanhurskas ja vanhurskauttaa sen, jolla on usko Jeesukseen.
Perisyntiä julistavasta luterilaisuudesta puuttuu sovitus: Luterilainen kirkko opettaa pohjimmiltaan: Jumala ei oman Poikansa uhrin kautta sovittanut yhtään mitään eikä ketään, vaan kirkolle jäi lopullinen vastuu pelastuksesta. Luterilainen kirkko julistaa Raamatun kertomuksia ja tapahtumia, mutta ei sovitusta.
Perisynti käsitettä ei löydä Jumalan ilmoituksesta.
Raamattu on selvä. Joka uskoo ja kastetaan , se pelastuu. Tyhmäkin ymmärtää. Kuten joku mainitsi, ottakoon kukin teistä kasteen. ... Se on Apt 2 loppupuoli. Ei ole kirjoitettu : vauva kannettakoon valeltavaksi vedellä. Tämä ei ole suhteellisuusteoriaa. E= mc2. Tämä ei ole kvanttiteoriaa, ei Ikean kaapin kokoamista, ei pienvaraston kokoamista 300 osasta.
Upotus/lapsikaste ei tuo Pyhää Henkeä.
Johannes ei antanut Jeesukselle iankaikkista elämää.
Jeesus kastaa Pyhällä Hengellä ja se riittää,ei tarvita rituaaleja.
Yksi tapaus löytyy, missä mennään upotuskasteellle järveen.
Matt. 8:32
"Menkää!" Jeesus sanoi. Silloin henget lähtivät miehistä ja menivät sikoihin, ja koko lauma syöksyi jyrkännettä alas järveen ja hukkui."
Ristille meno oli rangaistus sapatin rikkomisesta.
Sen rangaistuksen Jeesus kantoi puolestamme.
Sitä ei tarvitse enää tehdä, vaan uskoa että niin tapahtunut.
Advarit jauhaa sapatista hurmoksissa.
Ellen G. Whiten on paha eksyttäjä. Samoin kuin Charles Fox Parham, helluntailiikkeen perustaja.
Jeesuksen kuolema oli Jumalan rangaistus perisynnistä.
Katso, Jumalan Karitsa, joka poisottaa "maailmansynnin".
Yksikkömuoto, kollektiivinen synti, eli kaikkia Adamin perillisiä koskeva perisynti.
Kyllä jokainen joutuu viimeisellä tuomiolla vastuuseen omista tekosynneistään.
Ilm. 20:12
Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan.
Gal. 6:7
Älkää eksykö, Jumala ei salli itseänsä pilkata; sillä mitä ihminen kylvää, sitä hän myös niittää.
Olet luterilainen valheen isän lapsi, ja isäsi lailla
sinä valehtelet päin silmiä. Olet täynnä pilkkaa ja reinausta ja pahan sydämesi häijyyttä, kaikkea maailman ihmisen pahuutta, jota luterilainen oppisi on ääriään myöten täynnä.
Lainasit Sanasta: Katso, Jumalan Karitsa, joka poisottaa "maailmansynnin".
KUITENKIN SINUN KIRKKOSI PESEE POIS PERISYNTIÄ KOLME VESITILKAN PAKANAUSKONNON AVULLA!
VALEHTELET NIIN PALJON, ETTÄ SEKOAT VALHEISIISI!!!
"kuolema saavuttanut kaikki ihmiset, koska kaikki ovat tehneet syntiä"... "jokaisen on kuoltava oman syntivelkansa tähden".
Poika ei kanna isän syntivelkaa, eikä isä kanna pojan syntivelkaa. Vanhurskaan ylitse on tuleva hänen vanhurskautensa, ja jumalattoman ylitse on tuleva hänen jumalattomuutensa.
Sinun ylitsesi on tuleva sinun oma jumalattomuutesi, ei Aadamin eikä isoisäsi jumalattomuus, vaan sinun jumalattomuutesi.
Johanneksen kastekin pesi synnit pois, miten paljon enemmän helluntaina alkanut Kristuksen kuoleman osallisuuteen kastaminen pesee synnit pois.
Mark.1:4 Johannes kasti korvessa ja saarnasi parannuksen kastetta syntein anteeksi antamiseksi. Biblia. Jer.3:12. 3:14. Mark.1:15. Ap.t.13:24.
Uudestikastajalässytäjä märisee taas tuskaansa
Sinun perkeleellinen lahkosi on eksyttäjä eikä sinun vikinää kukaan usko
Luterilaiset myyvät oppiaan ja jäsenyyttään ja palveluitaan, se on sakramentteja, klassisella markkinoinilla. Ensin luodaan tarve: perheen tärkein ja arvokkain ja suojaamattomin jäsen, vastasyntynyt pikkuvauva on saastainen ja perisynnin tahrima ja matkalla vääjäämättömästi helvetin tuleen. Sen jälkeen kirkko tarjoaa palveluitaan: kirkon viranhaltijan toimesta kolme kertaa vettä vauva otsaan, kirkon jäsenyys ja optiona tulevaisuudessa kirkolle veronmaksaja, ja kas helvetin tuomio pyyhitään pois!
Helluntailaiset valehtelee kasteen merkityksen.
Helluntaisten opin mukaan kasteessa ei saada syntejä anteeksi.
Kasteessa ei saada syntejä anteeksi,vaan päädytään seurakunnan jäsenistöön.
Helluntailaisuus on Amerikasta 100 v. sitten tänne tuotu paha eksytys ja heresia, josta Ramattu varoittaa monessa kohtaa ja monella tavoin sellaisiin uskontoihin sotkeentumasta.
Ilm. 16:13
Ja minä näin lohikäärmeen suusta ja pedon suusta ja väärän profeetan suusta lähtevän kolme saastaista henkeä, sammakon muotoista.
Saatana lahkoapureineen yrittää estää kaikella valheen voimalla, että lapsia ei kastettaisi kristityiksi sisälle Jumalan valtakuntaan, koska silloin kun pakanoiden täysi lukumäärä on tullut sisälle Jumalan valtakuntaan, niin Saatana apureineen heitetään tuliseen järveen. Se käy enää raivoisaa viivytystaistelua.
minä näin lohikäärmeen suusta ja pedon suusta ja väärän profeetan suusta lähtevän kolme saastaista henkeä, sammakon muotoista.
Luther oli väärä profeetta ja Hitler peto.
Helluntailaisuus on on Amerikasta tuotu antikristillinen uskonlahko.
Matt. 5:37
vaan olkoon teidän puheenne: 'On, on', tahi: 'ei, ei'. Mitä siihen lisätään, se on pahasta.
Jenkkilahkot ovat oikean perinteisen kristinuskon vastavoima, antikristillinen voimavaikutus.
Jokainen järkevä ihminen käsittää, että ei kristinuskoa perustettu reilu sata vuotta sitten jossain Los Angelesin slummikortteleissa ja punaisten lyhtyjen kaduilla.
Sekoittaja olet profetta !! Sinut olis kivitetty m jos elettäis vanhassa Liitossa.
Vai ettei tarvi mennä Uudestisyntymään Ristin kuoleman kautta . Niinkuin Opettaja Paavali opettaa meitä, jotka haluavat kuunnella Herran opetusta !!!!!
Profeetta on Aili Heinosen palvelustehtävän perijä ja puhuu ihan asiaa.
Koko kasteopin avulla ihmiset yritetään saada pois taivaasta.
"Ette itse halua mennä ja estättepä vielä muitakin menemästä".
Kristus kastaa Pyhällä Hengellä ja tulella.
Ei siis vedellä,eikä Paavalikaan sitä oikein halunnut tehdä.
"Olen kastanut ainoastaan muutamia teistä..."...