Edellinen oli neljän miljardin edestä valtion omaisuuden myyntiä
tappiollisen tunninjunan rakentamiseen. Pelottaa, mikä tämä uusi
"kasvupaketti" on . . .
Saimme kuulla, että hallitus valmistelee uutta kasvupakettia.
27
183
Vastaukset
- Anonyymi
Seuraavaksi hallitus päättää suuressa viisaudessaan korvata tunninjunan kolmentunninjunalla.
- Anonyymi
Riippuu ihan siitä ketkä ministerien kaverit tarvitsevat suuren summan rahaa,
ovat seuraavat vuorossa.
Urakoitsijat Turun suunnalla jo saivat rahaa ?
Ei kansa tunninjunaa hinkunut vaan bisnesmiehet, Orpo puhetorvena,
koska tunninjuna "tekee ihmeitä Varsinais-Suomen kasvualueelle".
Ainakin projektin toteuttajille. 4 miljardia on valtava raha niille -
myös valtava raha-aukko valtion omaisuuteen, jonka Orpon hallitus myy. Anonyymi kirjoitti:
Riippuu ihan siitä ketkä ministerien kaverit tarvitsevat suuren summan rahaa,
ovat seuraavat vuorossa.
Urakoitsijat Turun suunnalla jo saivat rahaa ?
Ei kansa tunninjunaa hinkunut vaan bisnesmiehet, Orpo puhetorvena,
koska tunninjuna "tekee ihmeitä Varsinais-Suomen kasvualueelle".
Ainakin projektin toteuttajille. 4 miljardia on valtava raha niille -
myös valtava raha-aukko valtion omaisuuteen, jonka Orpon hallitus myy.Omaisuus on vain säästössä olevaa rahaa jota voi käyttää silloin kun ei ole sitä ihteään tilillä.
En tiedä minkä tuottoisia nuo myytävät ovat mutta kyllä rautatie tulee korvaamaan rekkoja Lounais-Suomen ja Hesan välillä helposti joten sillä on monen sortin tuottoa.- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Omaisuus on vain säästössä olevaa rahaa jota voi käyttää silloin kun ei ole sitä ihteään tilillä.
En tiedä minkä tuottoisia nuo myytävät ovat mutta kyllä rautatie tulee korvaamaan rekkoja Lounais-Suomen ja Hesan välillä helposti joten sillä on monen sortin tuottoa.Omaisuudella on rahallista arvoa vain, jos omaisuudelle on ostaja. Kuka tunnin junan ostaisi? Sehän todettiin jo moneenkin kertaan kannattamattomaksi investoinniksi.
Konteilla ei ole niin kiire, että tunnin juna lisäisi niiden määrää kiskoilla. Päinvastoin, massiivinen investointi aiheuttaa kustannuspaineita myös rahdin kuljetukseen raiteilla, mikä vain kasvattaa kumipyöräliikenteen kilpailuetua.
Se on vain uskottava: Tunnin junahanke on ideana kuollut jo syntyessään. - Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Omaisuus on vain säästössä olevaa rahaa jota voi käyttää silloin kun ei ole sitä ihteään tilillä.
En tiedä minkä tuottoisia nuo myytävät ovat mutta kyllä rautatie tulee korvaamaan rekkoja Lounais-Suomen ja Hesan välillä helposti joten sillä on monen sortin tuottoa.Tuskin vähenee rekkaliikenne länsi-suomen ja hesan välillä. Esim puuta, sellua, paperia ei ko välillä ajeta. Tuskin sotakalustoakaan. Tavaraliikenne rekoilla on aina joutuisampaa ovelta ovelle kuin välipurkamalla taas junasta jakeluautoihin. Ei taida logistiikka olla extyökkärin vahvaa osaamista. Tunnin junahanke on puhtaasti kokoomuksen ajama länsisuomalaisia kokoomustaustaisia bisneseliittiä tukeva korruptiohanke
- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Omaisuus on vain säästössä olevaa rahaa jota voi käyttää silloin kun ei ole sitä ihteään tilillä.
En tiedä minkä tuottoisia nuo myytävät ovat mutta kyllä rautatie tulee korvaamaan rekkoja Lounais-Suomen ja Hesan välillä helposti joten sillä on monen sortin tuottoa.Ei korvaa. Tavara tulee suoraan laivoilla Turkuun tai Helsinkiin.
Ei Turku-Hki-Turku välille tarvita uutta rautatietä eikä tavarajunaa.
- Anonyymi
Rakenteellinen korruptio rehottaa monen miljardin voimin.
- Anonyymi
On todellakin jo aika puhua selkosuomea tunninjunahankkeesta.
- Anonyymi
Mielenkiintoista kuulla mihin korruptiohankkeeseen tällä kertaa
veronmaksajien rahat kytketään.- Anonyymi
Vain mielikuvitus on valehtelijoilla rajana.
- Anonyymi
Ottakaa rahat uniperistä..nyt arvo jotain 17miljaardia..edes 10%!
Tytti - Anonyymi
persukokkare kasvupaketti = SYÖDÄÄN SUORAAN KUORMASTA.
- Anonyymi
NYT MYYNTIIN POSTIA.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
NYT MYYNTIIN POSTIA.
SEURAAVAKSI MYYDÄÄN VR.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
SEURAAVAKSI MYYDÄÄN VR.
Sitten myymme PATRIA.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
SEURAAVAKSI MYYDÄÄN VR.
Finnair on jo lähtökuopissa, fiuuuuh!
- Anonyymi
Kaikki tietävät mistä ei saa leikata, mutta kukan ei tiedä ratkaisua parempaan, vasemmistossa on pelkkää mustaa.
- Anonyymi
Vasemmisto ei päätä. Oppositio ei päätä mitään.
- Anonyymi
Hallitus valmistelee velan, konkurssien ja työttömyyden kasvupakettia.
- Anonyymi
Ennuste kasvu pakettiko?.
- Anonyymi
Hallitus kasvattaa kasvupakettien määrää, konsultit tykkää
- Anonyymi
On näkyvissä "kasvua" -paketti?
- Anonyymi
Eikö näitä perkeleen rosvoja saa mitenkään aisoihin.
- Anonyymi
Politiikoilta ei ole leikattu joten leikataan sieltä 100 edustajaa jätetään valitsematta eduskuntaan pieni köyhä maa ei tarvita niin paljon. Ja päätökset tehdään EU: ssa. Taksikortit edustajilta pois. Työmatkat itse maksettavaksi. Ja palkankorotukset jäihin 5 vuodeksi. Pääministerin ja presidentin matkailua rajoitetaan. Hehän ovat kuitenkin Suomen Presidentti ja Suomen pääministeri. Ja heidän täytyy ymmärtää, että Sumen asiat on ihan perseellään.
- Anonyymi
Vuosikymmeniä jatkunut lapsellinen anarkia, idealismi politiikka, oman maan alasajo kaikin keinoin, on tuottanut yli velka Suomen. Taxi raiskaus suur-vallan. Lasten joukko-raiskaus suur-vallan.
Lapsellinen idealismi politiikka, selvät harha aatteet , esim kultuuri marxismi ja oikealla naivi talous liberalismi, ne ja lisänä pervo suuntaus mädättää valtaa.
Eri Metropolit on myös pervous metropoleja edelleen.
Mutta näin historiassa valta nousee, tuhoutuu, rapistuu.
Esim.. Huonosti hoidetussa Suomessakin jo esitetään nykyään 70v. eläkeikää, kun maksajia yleiseen tuhlaukseen tarvitaan.
Ja Huutava työvoimapula vaatii nykyään myös rikkaat töihin. Pois makoilemasta jouten omistusten päällä laiskoina, passiivisina.
Ja kun täysin epäonnistuneen, ns "pakolais-politiikan" vuoksi elättejä on jo E-Suomen lähiöt täynnä, niin näiden ylläpitoon elätykseen, täys-ylläpitoon tarvitaan kuumeisesti alistettuja veronmaksajia. Näin ikuiset kela-lomat voivat jatkua monikulttuurisesti.- Anonyymi
Eläkeiän nostaminen tarkoittaa sitä, että pakotetaan ns vanhat ihmiset töihin (ne jotka kykenevät), koska sosiaalituet ajetaan alas, eli lopetaan. Ne joiden eläke tulevaisuudessa jää hyvin pieneksi ovat suomeksi sanottuna lirissä. Ja heitä tulee olemaan paljon työvoiman halpuutuksen takia. Pienet palkat, pienet verotuotot, pieni tai olematon eläkekertymä. Kokoomuksen märkä päivä uni
- Anonyymi
Koko kommenttisi on hevonpeetä ml. "Huutava työvoimapula"
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.703821Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883189Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1012448Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151669Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701438- 971311
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä501256- 551073
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561040Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11031