palavan rakkauden tuho

minä taas toistamiseen

Ihmettelin että ompa "köyhä" kukinta palavalla rakkaudella kun ei kukka ollut kuin muutamia päiviä / viikkoja... Nyt kauhukseni huomasin, että kukan varret, siis lehdet, ovat aivan täysin jyrsitty ja syöty melkein kokonaan, hyvä että on ranka ja vähän lehdentynkiä jäljellä. Näkyi olevan jotain toukkia varressa, ne kai ovat syöneet, koska on syöty aikamoista vauhtia! Mitähän nuo mahtaa olla? Mitä teen, katkaisenko kaikki varret ja hävitän varret toukkineen? Maassa on paljon pieniä mustia siemeniä (?) tämän palavan rakkauden kohdalla, tai luulisin että siemeniä... Lähteekö näistä ensi vuonna palava rakkaus uudelleen kasvamaan? Kukkia on nyt vain ihan muutama, ei siis mitään isoa pehkoa. Olemme taloon vasta muuttaneet, joten en tiedä onko tuo kukka mahdollisesti ihan vastikään laitettu, eli ei ole ehtinyt levitä vielä kovinkaan laajalle alueelle. Oiskohan vaarana että nuo toukat (tai mitä lie ovat) leviävät muihinkin vieressä oleviin kukkiin kun on palava rakkaus tuhottu, jos en asialle mitään tee?

5

1135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • torjua

      Hae ihmeessä jotain toukkiin ym. tuholaisiin sopivaa karkotetta/myrkkyä ja suihkuttele sitä niin eivätköhän toukat kuole ja jätä istuksesi rauhaan. Itselläni on palavaa rakkautta ollut viitisen vuotta, mielestäni se ei lisäänny siemenistä. En ole kyllä mikään puutarha asiantuntija, mutta näin luulisin kun se kerran perennoihin kuuluu.

      • Paula

        Mummon kukista kerätyistä siemenistä olen istutanut omalle pihalle palavaa rakkautta. Kylvin siemenet keväällä ikkunalle jugurttipurkkeihin ja istutin taimina ulos alkukesästä. Nyt ne ovat jo parivuotisia ja kukkivat parhaillaan komeasti.


      • siemenet?
        Paula kirjoitti:

        Mummon kukista kerätyistä siemenistä olen istutanut omalle pihalle palavaa rakkautta. Kylvin siemenet keväällä ikkunalle jugurttipurkkeihin ja istutin taimina ulos alkukesästä. Nyt ne ovat jo parivuotisia ja kukkivat parhaillaan komeasti.

        Saitko siemeniä kukinnoista vai kuinka? Ajattelin itsekin kokeilla jos onnistuisi. Kiitos vinkistä.


      • Paula
        siemenet? kirjoitti:

        Saitko siemeniä kukinnoista vai kuinka? Ajattelin itsekin kokeilla jos onnistuisi. Kiitos vinkistä.

        Odotat, että kukka lakastuu. Lakastuneen kukan terälehtien kantaosa on se siemen. Niitä on yhdessä kukinnossa paljon. Ja saa niitä kaupasta pussissa, jos kukat meni jo pilalle.


    • Anonyymi

      Vanha ketju jo, mutta asia on silti monelle ajankohtainen.
      Jos pihassa jo entuudestaan kasvaa palavaa rakkautta, kannattaa ensi syksynä (tai talvella) ottaa kuihtunut "entinen kukkaterttu" ja varistella sieltä siemenet jonnekin paperille tai lautaselle. Siemenet voi kylvää huhti-toukouulla sisällä astiaan. Kylvös itää valossa, eli siemeniä ei peitetä mullalla. Kylvöksen päälle voi laittaa kevyesti jonkin peitteen, esimerkiksi palan leivinpaperia tai muovin tms. Heti, kun kylvös itää, pitää peite poistaa ja taimia sumutella päivittäin. Kun lehtiä on enemmän, kuin pelkät sirkkalehdet (ne, jotka ensimmäisenä itämisen yhteydessä tulee näkyville) taimet koulitaan omiin ruukkuihinsa. Itse olen koulinnan jälkeen vienyt taimilaatikon lämmittämättömän eteisen ikkunalle. Kun taimet ovat tarpeeksi kasvaneet, ne voi siirtää penkkiin ulos, mutta vasta, kun ei enää ole yöllä hallaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2152
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1805
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      237
      1306
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      875
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      136
      813
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      740
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      726
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      699
    Aihe