Valtion lainoista maksetaan vuosittain korkoa jo kolme miljardia. Se on pois hyvinvointipalveluista. Vuodesta 2008 lukien julkiset ylisuuret palkat on jouduttu maksamaan lainan otolla. Sen takia lainakanta on noussut jo 90%:iin BKT:stä. Ollaan kusessa.
Seuraava hallitus joutuu leikkaamaan 10 miljardia. Lindtman on luvannut ilmoittaa syksyllä 2026, missä SDP leikkaa, JOS SDP pääsee pääministeripuolueeksi. Iso JOS.
Palkankorotuksia voidaan antaa vain tuottavuuden kehityksen puitteissa. Nyt on eletty toisin, mistä valtion talousahdinko johtuu. Yrityksissä tuottavuuden kehitys tuloutuu usein irtisanomisina. Sen takia YT:t ympäri maata. Firmoista pitää vähentää 7,8% väestä, kevään vientivetoisten korotusten mukaan.
Julkisen puolen tuottavuus ei ole parantunut. Jos taloustilannetta ei saada ruotuun, voidaan joutua Kreikan tielle ja leikkaamaan julkisenpuolen palkoista 30%.
SDP ilmoittaa syksyllä 2026, mistä se leikkaa 10 miljardia.
13
263
Vastaukset
- Anonyymi
Presidentti Niinistö varoitti velanotosta.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011517994.html - Anonyymi
👺👺👺👺👺👺👺👺
Onko ymmärrettävä niin, että oikeistolaisuus on valtion yhteisten varojen ryöväämistä
Kaikki mahdollinen on ainakin kohta ryövätty ja hallitus ryövää lisää ottamalla
lisää ja lisää velkaa veronmaksajien piikkiin. Piikki on koko ajan auki eliitille veronmaksajien laskuun. Tavallinen kansa velat tulee maksamaan.Ei ollut yllätys ! Rikkaitten rikastuttaminen ei pelastanutkaan Suomea !
Työttömyys kasvaa edelleen kohti loppuvuotta ja velka kasvaa. Oppositio teki välikysymyksen velkaantumisesta, jonka hallitus lupasi loppuvan.
Lamahallitus on heittänyt roskakoriin tavoitteensa. Valtion talous menee hallitsemattomasti kohti syvää päätyä. - Anonyymi
SDP ei uskalla kuin vasta vaalien ilmoittaa leikkauskohteet, täysiä raukkoja ja valehtelijoita kaikki.
- Anonyymi
SDP leimaa yritystuet ja yritysten vaivat verot ja rikkailta otetaan kaikki pois
- Anonyymi
Yritystuet ja rikkailta kaikki pois niillähän on liikaa rahaa kun ne ei kuluta sijoittaa vaan
- Anonyymi
Kimmo Kiljusella oli selvä suunnitelma: itäraja aukaistaan heti kun demarit nousevat hallitukseen.
- Anonyymi
Itäraja auki ja säästöjä syntyy ... punavihreiden mielestä.
- Anonyymi
SDP:n lupaukset ovat sitä ja tätä liirum laarum satuja. Joka kerta kun sdp jää oppositioon niin uudella hallituksella kasapäin velkoja.
- Anonyymi
SDP leikkaa yritystuista ja huijariliikemiehiltä.
- Anonyymi
SAK:n ja SDP:n yhteistyö on ajanut nyt monilla hyvinvointialueilla helvetinmoisiin leikkauksiin, jossa tuhannet hoitajat ja muut työntekijät saavat kenkää. Se on suurelta osin ammattiliittojen syytä. Talouden tervehdyttämisen riippakivi on ollut ammattiliitot. Lisäksi ammattiliittojen vaatimuksesta tasapäistettiin palkkaus. Se oli älytön ja perusteeton teko. Palkankorotus voi olla vain tuottavuuden kasvun mukainen. Sitäpaitsi palkat määräytyvät vaativuuden ja henkilön kyvykkyyden mukaan. Tasapäistäminen syö motivaatiota ja luottamusta oikeudenmukaisuuteen.
Irtisanomisten viivyttelyn takia tappiot ovat kumuloituneet ja nyt ollaan monella hyvinvointialueella kusessa. On sanottava moninkertainen työntekijämäärä irti verrattuna siihen, mikä olisi riittänyt 2023. Se on ammattiliittojen ja hyvinvointialueen hallituksessa toimineiden demareiden, jarrumiesten syytä.
Marinin hallituksen sotelait säädettiin 2021. Oli hyvissä ajoin tiedossa, että mahdolliset tappiot pitää kattaa 2026 loppuun mennessä, Samoin oli hyvissä ajoin tiedossa, että jos hv-alueen tilinpäätös vuodelta 2025 on positiivinen, niin kattamisaikaa voidaan venyttää 2028 loppuun asti.
Jarrumiesten aiheuttama viivyttely ja ylenmääräiset palkankorotukset ovat syitä kusiseen tilanteeseen. - Anonyymi
No ei varmasti sdp ilmoita mistä leikkaavat noin lähellä vaaleja
- Anonyymi
Kimmo Kiljunen lupasi venäläisille, että itäraja aukeaa heti kun demarit pääsevät hallitukseen. Eli rajavalvonnasta säästyy paljon kun rajat pidetään auki venäjän kautta tuleville.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa683520Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.232343Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1391995Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus171586- 631234
Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631217Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501062- 59893
Kirkon kastekaava on väärin - oikea kaava löytyy Apostolien tekojen kirjasta
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää72889- 77869