Miten teet mätänevästä ruumiista elävän kirkastetun ihmisen?

Anonyymi-ap

Jeesus sanoi herättävänsä hänen valittunsa viimeisenä päivänä. He kuulevat Jumalan Pojan äänen ja nousevat ylös haudoistaan. Miten se on mahdollista? Eikö olisi helpompaa tehdä uudesta aineesta uusi ruumis kuin mädänneestä?

Ja miten Jeesus löytää tuhkaksi palaneiden ruumiit?

15

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katos kun Jumalallisiin ominaisuuksiin kuuluu rakentaa tyhjästä mitä tahansa!

      kuka viitsisi seurata sellaista Jeesusta joka ei saisi yliluonnollista aikaan !

    • Anonyymi

      4. Mooseksen kirja 23:19 FinRK
      [19] Ei Jumala ole ihminen, että hän valehtelisi, eikä ihmislapsi, että hän katuisi. Sanoisiko hän jotakin eikä sitä tekisi? Puhuisiko hän jotakin eikä sitä toteuttaisi?

      Jeesus oli ihminen eli ei Jumalan koska vanha testamentti kertoo selvästi

    • Anonyymi

      "Jeesus sanoi herättävänsä hänen valittunsa viimeisenä päivänä. He kuulevat Jumalan Pojan äänen ja nousevat ylös haudoistaan. Miten se on mahdollista? "

      Sitä en tiedä, mutta tempausta odottavat hörhöt ovat tulkinneet tuonkin niin, että kuolleet ovat menneet/menevät heti kuoltuaan suoraan taivaaseen ja ainoastaan heidän ruumiinsa eli raatonsa haudataan odottamaan ylösnousemusta.

      "Sielut" siis ovat jo taivaassa odottelemassa "kirkastettuja raatojaan", jotka "herätetään viimeisenä päivänä".

      • Anonyymi

        ""Sielut" siis ovat jo taivaassa odottelemassa "kirkastettuja raatojaan", jotka "herätetään viimeisenä päivänä"."

        Sitäkin voi siis kysyä, tarkoittaako raatojen "herättäminen" samaa kuin "kirkastaminen" ? Tempauksista palstalla vaahdonnut taikakirjansa palvoja voisi tulla selittämään...

        No tuon "viimeisen päivänkin" voi kuopata, sillä hörhöillä on ilmeisesti kaksi (2) tempausta eli se, joka piti tapahtua eilen ja sitten se toinen, joka tapahtuu ilmeisesti "viimeisenä päivänä"...kai... ?

        Tosin Raamatusta ei löydy mitään "todisteita" tällaisesta, mutta sillä ei vissiin ole mitään väliä, kunhan hörhöillä vaan on jännitystä elämässään tempauksia odotellessaan.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jumalalla on tarkat tiedot jokaisen ihmisen geeneistä ja niiden avulla Jumala pystyy luomaan jokaiselle ihmiselle tarkan kopion alkuperäisestä ruumiista. Tietysti hän ensin korjaa kaikki geenivirheet. Jokainen ihminen luodaan uudelleen samalla tavalla kuin Jumala loi Adaminkin maan tomusta. Ei tässä pitäisi olla mitään ongelmaa.

    • Anonyymi

      Pannaan se tällä tavalla... Jeesus, jonka kautta on ihmissuku valmistettu maan mullasta, tietää tasan tarkkaan, mikä maailmankaikkeudessa nyt oleva atomi kuuluu kenenkin ihmisen kehoon ja osaa koota ne yhteen kuin Lego-palikat.

      • Anonyymi

        Tässä vaihtoehdossa geenivirheitä ei korjattaisi!!?


    • Anonyymi

      Lue se juttu Lasaruksesta.

      Joh. 11, 38 - 44

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jos tehdään maasta uusi ruumis, niin eihän se ole ruumiin ylösnousemus! Mätä ruumis jää silloin hautaan.

    • Anonyymi

      Jumalalle on kaikki mahdollista ja myös "järkevä kierrätys!"

      • Anonyymi

        Ja eiku silmät kiinni ja uskotaan päättömiä!


    • Anonyymi

      ”Sentähden se on uskosta, että se olisi armosta; että lupaus pysyisi lujana kaikelle siemenelle, ei ainoastaan sille, joka pitäytyy lakiin, vaan myös sille, jolla on Aabrahamin usko, hänen, joka on meidän kaikkien isä — niinkuin kirjoitettu on: "Monen kansan isäksi minä olen sinut asettanut" — sen Jumalan edessä, johon hän uskoi ja joka kuolleet eläviksi tekee ja kutsuu olemattomat, ikäänkuin ne olisivat.”
      ‭‭Roomalaiskirje‬ ‭4‬:‭16‬-‭17‬ ‭
      -------
      Ex nihilo--- tyhjästä .
      ----
      ”Mutta usko on luja luottamus siihen, mitä toivotaan, ojentautuminen sen mukaan, mikä ei näy. Sillä sen kautta saivat vanhat todistuksen. Uskon kautta me ymmärrämme, että maailma on rakennettu Jumalan sanalla, niin että se, mikä nähdään, ei ole syntynyt näkyväisestä.”
      ‭‭Heprealaiskirje‬ ‭11‬:‭1‬-‭3‬ ‭FB38‬‬

    • Jehovalle helppoa kuin letunpaisto! 🥞😇👍

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2321
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      31
      1892
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      47
      1846
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      100
      1808
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1132
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1036
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      913
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      860
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      837
    Aihe