Jeesusta pidetään historiallisena henkilönä muutamaa poikkeusta lukuunottamatta, jotka sanovat Jeesuksen olevan kokonaan fiktiota. Kertomukset hänestä perustuvat kuitenkin mahdollisesti todella eläneeseen kansanparantajaan ja saarnaajaan. Tarinat ihmeistä, kuolleista heräämisestä ja taivaaseen noususta ovat kuitenkin keksittyjä - fiktiota. Kristinusko perustuu taruihin.
Jeesus on todellinen
5
79
Vastaukset
- Anonyymi
John Lennon oli Jeesus. Ehkä nykyajalla Greta Thurnberg. Tuo urhea nuori nainen joka työskentelee ihmiskunnan puolesta❤️
- Anonyymi
Luuk.17:34-36 Minä sanon teille: sinä yönä ovat kaksi yhdellä vuoteella, yksi otetaan ylös, ja toinen jätetään. Kaksi ynnä jauhavat: yksi otetaan ylös, ja toinen jätetään. Kaksi ovat kedolla: yksi otetaan ylös, ja toinen jätetään. Biblia (1776)
Eikö aloittaja voisi nyt edes yrittää. Kuulostaa kovin lahjattoman ihmisen kirjoituksilta nuo typerät aloitukset.
- Anonyymi
Hyvin harva tutkija pitää totena Jeesukseen liitettyjä kirjoituksia. Yllättävän moni pitää häntä silti historian henkilönä.
Anonyymi kirjoitti:
Hyvin harva tutkija pitää totena Jeesukseen liitettyjä kirjoituksia. Yllättävän moni pitää häntä silti historian henkilönä.
Naurettava valhe. Tyhmintä mitä olen pitkään aikaan lukenut.
Yritä edes pikkuisen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322279Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749486Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297480Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825950Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014376Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k791345