Raamattua tulkitaan hyvin monin tavoin nykyään ei-kirjaimellisesti. Raamattuja on erilaisia, erilaisia käännöksiä. Kun vapaa-ajattelu puheenjohtajan johdolla haluaisi tulkita naisten vaientamisen seurakunnassa kirjaimellisesti ja ristiriidattomasti, niin miten vaparit suhtautuvat orjuuteen? Orjuudesta on varmasti erilaisia versioita olemassa, mutta se on kiinteä osa niin vanhaa kuin uuttakin testamenttia.
Uuden testamentin puolella tietenkin ne pastoraalikirjeet ja ei-autenttisina pidetyt Paavalin koulukunnan teokset tietenkin ovat tässä sitä orjuutta tukevaa materiaalia. Lähettipä Paavali itsekin orjan takaisin isäntänsä luokse.
Raamattu siis itsessään näkee orjuuden ihan normaalinan asiana. Onpa orjille ihan tehty oma raamattukin, jossa valittuja paloja orjille. Siitä mm. poistettiin eksodus-tarina, olisivat orjat varmaan saaneet vääriä toiveita.
Niin pitäisikö kirkon nyt hyväksyä orjuus uudelleen, vai onko se itse asiassa tehnyt niin, meillähän on nykyajan orjuutta kuitenkin olemassa. Sopiiko tähän(kin) asiaan symbolinen tulkinta, mutta naisten alamaisuuteen ei?
Vapaa-ajattelu ja raamatun eri versiot
7
131
Vastaukset
- Anonyymi
Kyseessä oli varmaan symbolinen orjuus 😆
Tässäkin on pitänyt muuttaa näkemyksiä. - Anonyymi
Tosiaan, huomionarvoista on myös se, miten käännöksissä häivytetään sitä ettei vanhoina aikoina ymmärretty aivojen merkitystä.
Miksi 2000 vuotta sitten puhuttua pitäisi noudattaa tänä päivänä? - Anonyymi
ihan selvä muutos näkemyksiin ja poikkeaa raamatusta, joka hyväksyy orjuuden.
Minun nähdäkseni Raamattu ei kiellä orjuutta. Vanhan testamentin puolella toisaalta säädetään orjillekin lepopäivä, toisaalta se on jakeessa jossa orja rinnastetaan kotieläimeen: "Tee työtä kuutena päivänä viikossa, mutta seitsemäntenä pysy työstäsi erossa, niin että härkäsi ja aasisi voivat levätä ja vierasheimoiset työntekijäsi ja vähäisimmätkin orjasi saavat virkistäytyä."
Uusi testamentti opettaa, että orjan tulee tyytyä osaansa. Ja miksipä toisaalta ei -- jos taivaan ikuiset riemut odottavat, mitäpä väliä miten nämä muutamat vuosikymmenet elää.- Anonyymi
Paavalin opetuksiin sisältyi Jeesuksen pikaisen paluun odotus. Siksi ei ollut tarvetta avioitua ym. Hänhän odotti, että olisi itse ja monet alkukristityt elossa kun Jeesus palaisi.
Paavali ei kirjoittanut meidän aikalaisillemme. Anonyymi kirjoitti:
Paavalin opetuksiin sisältyi Jeesuksen pikaisen paluun odotus. Siksi ei ollut tarvetta avioitua ym. Hänhän odotti, että olisi itse ja monet alkukristityt elossa kun Jeesus palaisi.
Paavali ei kirjoittanut meidän aikalaisillemme.Raamatun mukaan Jeesus sanoi "Totisesti: tämä sukupolvi ei katoa ennen kuin kaikki tämä tapahtuu."
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Raamatun mukaan Jeesus sanoi "Totisesti: tämä sukupolvi ei katoa ennen kuin kaikki tämä tapahtuu."
Ja Paavali sanoi:
Sillä sen me sanomme teille Herran sanana, että me, jotka olemme elossa, jotka jäämme tänne Herran tulemukseen, emme suinkaan ehdi ennen niitä, jotka ovat nukkuneet
...
sitten meidät, jotka olemme elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään15614894Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903745Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1363037Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2741497Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?491449Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1571395Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141264- 811091
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2071022