Viime vuonna lipunmyyntitulot olivat teknisen johtajan Hirvosen mukaan runsaat 40.000 euroa. Tälle vuodelle toivotaan 100.000 euron lipputuloja. Vaikuttaneeko ladun jäähdytyksen lopettaminen.
Odotukset ovat joka tapauksessa vaimeat jos verrataan takavuosikymmenten pilvilinnoihin ja utopioihin. Silloin panostettiin teemalla "rahaa on". Ja olihan se yhteiskunnan puolelta varsin löysällä. Jos joku kyseli rahan käytön perään niin haukuthan siitä tuli.
Odotukset ovat joka tapauksessa vaimeat jos verrataan takavuosikymmenten pilvilinnoihin ja utopioihin. Silloin panostettiin teemalla "rahaa on". Ja olihan se yhteiskunnan puolelta varsin löysällä. Jos joku kyseli rahan käytön perään niin haukuthan siitä tuli.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ylen uutisen mukaan ensilumenlatu maksaa kunnalle 240 000 €, Hirvonen ilmoittelee ihan eri summaa. Ei ihme että kuluja ja tuottoa ei haluta julkiseksi. Voi hiihtokilometri maksaa maltaita.
Rullasukset on keksitty!
Potkut V....outilaiselle niin tulis säästöä saman verran vuodessa!
Elä kysele Yleltä, summat löytyy kunnan budjetista ja tilinpäätöksistä!
Summathan eivät löydy, valtuustohan päätti ryhmäkurin voimalla että kulut ja mahdolliset tulot salataan ja syykin on selvä
Paskat siellä mitään salailla. Ei tilinpäätös ole paikka johon kaikki listataan omina riveinään.
laitapa linkki mistä näkyy kulut
Kyllä mutta esim lumenajo voidaan kirjata "katurakentamiseksi" tai vesihuollon piikkiin kaivinkoneen tunnit levityksessä. Parkkpaikan sorastus menee myös kätevästi infrarakentamisen piikkiin jne.
Perin kieroja ja salailevaa on kunnan toimet Jaamankankaalla.
Kysy kunnasta jos noin kovasti kiinnostaa. Kyllä ne tietoja antaa
Lumen teko maksaa 2,5€/m3. Lisäksi tulee levityskulut. Mutta Kontiolahdella ei juurikaan huudella paljonko lunta tehdään. Lumen määrästä paljastuisi jälleen emävale kustannuksista joita kuntaveronmaksajat maksaa.
Mene "ilmaiselle" Pärnävaaran ladulle hiihtämään 3 viikon kuluttua, äläkä narise joutavia. Rahamiehet suksii Kontiolahdella jo tämän viikon torstaina!
Paljonkohan rahamiehen, lienee Paiholasta, kilometrin hiihto maksaa köyhemmille veronmaksajille. Lisäksi taas opintomatkat johtaville poliitikoille, :)
Koirat haukkuu, karavaani kulkee.
Kyllä ladun pitäisi olla ilmainen, kaikki muutkin liikuntapaikat ovat kunnassa ilmaisia, vähän tasapuolisuutta.
Jakakaa jokaiselle kuntalaiselle 20 litraa bensaa että pääsee ko.ladulle hiihtämään.
Monitoimhalli metsään keskelle ei mitään, kaikki käyttäjät autoilla paikalle, ilmasto kiittää.
Ei kait ne ääliöt mitään hallia aio Jaamankankaalle rakentaa. Jos tuo on totta, niin Kontiolahden päättäjät pitää hakea holhoukseen. Jo tähän mennessä on upotettu 26 miljoonaa veronmaksajien rahoja täysin turhuuteen ja nyt sinne aiotaan pumpata vielä lisää. Kontiolahden vetovoima uusien asukkaiden haalinnassa ja menetetty korkeamman veroäyrin ja järjettömän PKS:n vuoksi ja kunnan johto vaan hurvittelee rahaa täysin järjettömästi.
Kaikki mitä aiotaan rakentaa tulee täysin väärään paikkaan kuten terveyskeskuskin tuli, pelkästää kahden pellepolitikon vuoksi.
Jos jotain on pakko rakentaa niin uimahalli Lehmoon on se ykkönen liikuntapaikoista. Sille olsi laajasti käyttäjiä ihan kaikista ikäryhmistä. Ampumahiihdon kustannukset / harrastaja ovat järjettömät ja kaikki ne jotka harrastaa on halvempi kustantaa keski-eurooppaan harrastamaan kuin ylläpitää järjettömän kallista ampumahiihtostadionia.
minä en ainakaan mene muniani näyttämään Lehmon uimahalliin
Eipä ole laskutaitosi nelostakaan. On mennyt miljoonat ja tuhannet pahasti sekaisin! 26 milj. euroa on semmoinen summa, että kullalla ja timanteilla olisi päällystetty koko ampumapenkka ja taulutkin!
7-8 vuotta sitten Suomen Ampumahiihtoliiton puheenjohtaja Kalle Lähdesmäki sanoi Helsingin Sanomien haastattelussa että Kontiolahden ampumahiihtostadioniin on siihen mennessä investoitu ainakin 20 miljoonaa euroa.
Pitkäaikaisena Suomen ampumahiihtoliiton puheenjohtajana ja Kansainvälisen Ampumahiihtoliiton IBU:n tilintarkastajana toimineena lajin perin pohjin tuntevana henkilönä hänellä lienee tarkimmat tiedot asiasta.
Luotettavuutta lisää myös hänen toimintansa yritysjohtajana toisin kuin urheilun ympärillä usein pyöriskelevä sekalainen "asiantuntijajoukko".
Kun lasketaan tuon lausunnon jälkeiset investoinnit ja sen jälkeinen inflaatio, summa lienee varsin lähellä tuota summaa 26.000.000 euroa tämän päivän rahan arvossa.
Metsän valaistus 500 000 €, ensilumenlatu vähintään 240 000 ja siihen kiinteistökulut ym niin ollaan lähellä miljoonaa jo tänä vuonna. Ei liene 26 miljoonaa ainakaan liian pieni arvio. Lisäksi muutama kymmenen tuhatta johtavien poliitikkojen "opintomatkoihin". Kellä lie mennyt luvut sekaisin.
Nii sekä mitenkähän paljon tuolla alueella on oikein aikoinaan hiihdetty fluorivoiteilla ja näin pilattu ympäristöä ja vesistöjä, liekkö kukaan selvittänyt asiaa sen kummemmin edes
Hyvää tekisi sen yhdenkin valittajan ahterille hiihdon tuoma kiinteys.
Sanoppa muuta, voisi liikunta auttaa myös ainaiseen vitutukseen! Kun MINÄ, MINÄ, MINÄ olisi kaiken tehnyt toisinpäin kuin muut päättäjät. Mistä tuo kaikki viisaus on yhteen päähän laskeutunut? Ja ääni väristen narisee, aina ja kaikesta! Katkeruutta yli sukupolven.
Ehkä siksi kun on valittu ajamaan kuntalaisten etua, ei omiaan. Jospa johtavilta poliitikoilta loppuisi kunnan piikkiin tutustumismatkailu. Paiholan rahamieskin voisi matkailla ja hiihtää ihan omaan piikkiin.
kontiolahen polittiikka lumen ajo peipon tien parkeeraus
Varmaan olet itse oikea adonis, hiuksetkin kiharat, naama norsunv...... :)
Saisivat nyt ees lanattuu tuon monttuisen tien ah stadionilla. Meinas tesla hajota kuopissa prkle
evp politikko rinkinen ei oo pitämässä PALO PUHEITAA