Nyt on muutaman kuukauden sisällä jo ainakin toinen äärikristitty kansalaisaloite pantu vireille. Tässä uusimmassa vaaditaan, että jooga ja mindfulness määriteltäisiin uskonnoiksi. Edellisessä vaadittiin evoluution poistamista. Uusin on vielä hassu siinä mielessä, että puolet tekstistä on pelkkää kristinuskoista saarnaa ilman yhtymäpintaa itse aiheeseen.
Ihmettelen, miksi he tekevät näitä.
Ovatko he niin omassa kuplassaan, että luulevat suomalaisten kannattavan heidän huuhaajuttujaan? Tällainen ilmiö löytyy muun muassa litteän maan kannattajilta, jotka oleskelevat omissa pienissä ryhmissään ja luulevat suurimman osan maailman ihmisistä sen takia uskovan litteään maahan. Nimitys tuolle on echo chamber, joka kai suomentuu karkeasti kaikukammioksi, kunnes sille tulee vakiintuneempi nimitys.
Vai onko tarkoitus vain pönkittää oman kultin uskoa? Saarnaajat voivat sitten vedota siihen, kuinka Suomen kansa "halusi muutosta" kansalaisaloitteen voimin, vaikka todellisuudessa noiden äänimäärä jää hyvin vaatimattomaksi. On kuitenkin tunnettua, etteivät näiden tahojen lampaat osaa tarkistaa mitään itse, vaan uskovat sokeasti mitä tahansa, mitä saarnaaja edes kehtaa valehdella.
Olkoon syy mikä tahansa, nämä ovat outoja. Hämmästyttävää on erityisesti se, kuinka näihin asioihin uskovilla on nollassa kriittinen kyky havainnoida oman toimintansa pinnallisuutta. Teknisesti nämä aloitteet vain todistavat, ettei heidän juttujaan kukaan ota tosissaan. Vielä huvittavampaa on se, ettei nämä menisi läpi, vaikka jollakin ihmeellä saisivat sen 50 000 ääntä – ne eivät perustu mihinkään todelliseen asiaan.
Fundamentalistejen kansalaisalotteita
Anonyymi-ap
4
113
Vastaukset
- Anonyymi
Sama kuin uskonnon opetus pois kouluista
Ääriateistinen liike. Vastakohta.
Mindfullness Jooga liittyvät mielenterveyden
Ylläpitämiseen. - Anonyymi
eheytyshoidot kiellettiin ja sekös niitä sapettaa 🤣
- Anonyymi
Hinku-uskovaisten levittäytymin ja lebensraumin tarve on rajaton. Onneksi ryhmä on marginaalinen, vaikka lisääntyvät kuin kanit. Vain heikoimmat ja tyhmimmät jäävät laumaan uskomuksiaan vaalimaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909