Miksi syytät aina muita vaikeissa asioissa,kuten nyt muita Oulaskankaan äänestyksestä.
Mene peilin eteen, niin sieltä näkyy suurin syyllinen tyhmässä polkkatukassaan.
Mene peilin eteen, niin sieltä näkyy suurin syyllinen tyhmässä polkkatukassaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
👍
Persu syyttää muita maalittamisesta, vaikka se oli nimenomaan persut, jotka maalittamisen toivat suomalaiseen politiikkaan.
Voi vittu ! Tajuatko taukki ollankaan mitä luet, vai sutiiko kaikki yli kolmensanan lauseet yli hilseesi. Kyllä pitää saatana olla tyhmä, jos ei tajua mistä tuosta oli kyse. Opposition jatkuvista valheellisista valituksista.
Ja rumasti. Jokaisen ulkonäköä arvostelemalla.
Vitut itelleskin!
On tuo melko kornia, kun petospersu syyttelee muita valehtelijoiksi 🤢👎
Juuri näin. Kateellisin ja Kaunasin porukka eduskunnassa.
Kyllä.
Demarit vinkuvat kuin nälkiintyneet siat.
Heil Hitler ?!?!
Purra vois pitää turpansa tukossa.Muistetaan kyllä hänen sairaat fantasiat ja koko puolue on sonnanlevittäjiä.Turha valittaa toisista.Eipä valita persujen raaoista puheista.Tuo akka on niin kylmä ja tunteeton,että se ei välitä vaikka ihmiset kuolisivat hoidon puutteeseen.Itse kun saa heti hoitoa,jos tarvitsee.Ällöttävä ämmä.Pitäis suun supussa.Nauttis vaan nyt suurista rahoista ja eduista,jotka valheilla saavutti.Voi elättää ukon ja pennut.Aina löytyy älyllisesti jälkeenjääneitä,jotka tuota arvostaa ja äänestää.Fiksut näkevät mikä ihminen tuo on.
Itse piru se on.
Taisipa yöpäivystys hävitä äänestyksessä HÄÄ HÄ HÄ HÄÄ!
Totta helvetissä hävisi, järjetön rahareikä ja seuraava 40 km päässä. Voiko turhempaa itkua oppositiolta olla.
Mikä yöpäivystys on Oulaskankaalta muka 40 km:n päässä? Lähimmät ovat Oulu ja Kokkola. Matkaa Oulaisista molempiin noin 100 km. Vaan otapa huomioon, että alueella on myös kolkkia, joista matka molempiin on jopa reilusti yli 100 km.
Vaan persullehan henkirievulla ei ole mitään hintaa? Löytyykös petospersuilla selkärankaa pyytää nöyrimmin anteeksi ensimmäisen pidemmälle matkalle kuolleen omaisilta vaikka eihän se ruumista enää henkiin herätä? Vai kulkevatko persut vain kalman kylmän halla-aholaisen ihmisarvokäsityksen periaatteella?
"Ainoa mitattava ja siten kiistatta olemassaoleva ihmisarvo on yksilön instrumentaalinen arvo. Yksilöt voidaan perustellusti asettaa arvohierarkiaan sen mukaan, miten paljon heidän kykyjensä tai osaamisensa poistaminen yhteisön käytöstä heikentäisi yhteisöä."
https://www.halla-aho.com/scripta/ihmisarvosta.html
Mistähän nyt sitten taas onkaan kyse ?
👎👍👍
Missä spermaturvalla on maali? Jalkovälissä???
Haista homo paska-
Tynkkyismi.
Purra on härski populisti ja kehtaa kirjoitella ihan mitä paskaa hyvänsä jos kokee sen tuovan edes vähän kannatusta omilleen.
Vadä käteen tollo.
Purra on Suomem rumin nainen. En tarkoita ulkonäköä.
Onneksi persujen kannatus putoaa pohjois-Pohjanmaalla.
Puhuvat vaalien alla toista kuin vaalien jälkeen.
Persut ovat alikehittyneitä suomalaisia.
Persut haluaa leikkiä ihmisten terveydellä.
Mutta eihän niiltä voi liikaa vaatia .kun on lusikalla annettu.
Kyllä nyt hävettis olla persu perusaivoton,
Näyttää olevan ne aivottomat kyllä muita.
Kumpi lähti persulta ensin, tukka vaiko järki?
Persujeni mielestä heitä ei saa arvostella, mutta sitä saa mitä tilaa.
Ei äänestyksestä kukaan syytä ketään. Vaan toiminnasta edustajia kohtaan, valheita jne.
Miksi tuosta perseenreijän Oulaskankaan lukuja ei anneta julkisuuteen ? Loppuisi tämä saatanan sylkeminen.
Juuson mökkitielle löytyi rahoitus?
Purra on päässyt tähän asti kuin koira veräjästä puhumalla muunneltua totuutta. Nyt kansa on alkanut vaatimaan kunnollisia vastauksia niin on pulassa ja yrittää välttää kysymykset kaikin keinoin.
Ei Purra ole mitään muunneltua totuutta puhunut, jos sinä et ymmärrä mistä ja mitä puhuu, älä ala sekoilemaan ja kertoilemaan kuvitelmiasi.
"Kokoomus haluaa leikata köyhiltä, se ei meille käy!"
Asiayhteydestään irroitettu toisteltu lause, ei asiaa muuta. Ei Purra ole mitään muunneltua totuutta puhunut, jos sinä et ymmärrä mistä ja mitä puhuu, älä ala sekoilemaan ja kertoilemaan kuvitelmiasi.
Ei muuten ole kun koko jutun voi katsoa videolta. Perustele miten on asiayhteydestn irroitettu?
Sinä hoet joka ketjussa tuota samaa lausetta.
No perustele nyt ihmeessä. Olen valmis muuttamaan mieleni jos esität pitävät todisteet.
"Keskituloisen palkansaajan nettopalkan ostovoima oli korkean inflaation jäljiltä vuonna 2023 yli kuusi prosenttia matalampi kuin vuonna 2020. Palkan ostovoima oli edellisen kerran ollut matalampi 15 vuotta aiemmin vuonna 2008.
Vuoden 2023 jälkeen ostovoima on kasvanut vahvasti, kun kuluttajahintojen nousuvauhti on hidastunut, ansiotaso noussut ja palkkaverotus keventynyt. Kuluvana vuonna keskituloisen palkan ostovoima on kuitenkin yhä yli kaksi prosenttia matalampi kuin huippuvuonna 2020.
Ostovoima kohenee vuonna 2026 kolmatta vuotta perätysten. Reaalipalkan kahden prosentin kasvu yhdistettynä palkkaverotuksen kevenemiseen merkitsee keskituloisen 4 058 e/kk ansaitsevan palkansaajan nettopalkan ostovoiman kasvua 2,2 prosentilla vuonna 2026. Tämän myötä ostovoima saavuttaa viimein edellisen huippuvuoden 2020 tason ja kuuden vuoden ostovoimakuoppa kuroutuu umpeen."
"Palkkojen nousu ja verotus: Palkkojen nousun, verotuksen kevenemisen ja inflaation hidastumisen ansiosta pienituloisten ostovoima on alkanut toipua. "
"Pienituloisten ostovoima on kehittynyt heikosti 2020-luvun alusta, mutta on kääntynyt nousuun vuodesta 2024 alkaen inflaation hidastumisen, palkkojen nousun ja verotuksen kevenemisen ansiosta. Pienituloisten kohdalla kehityksessä on kuitenkin ollut eroja, ja ostovoima on toipunut eri tavoin eri ammattialoilla. "
Missä tuossa mainitaan pienituloiset?
Eihän persujen juttuja kukaan normi Suomalainen ymmärräkkään.
Kyllä kuulijalla on sentään jonkinlainen vastuu ymmärryksestään oltava.
Purra äkkiä sivuun vv-ministerin paikalta. Suomi on kohta konkurssissa.