Leipäjonon saamiset tänään

Anonyymi-ap

2 kpl kermaista silakkasoppaa - roskiin
2 bataattisosetta - roskiin
2 nippua tilliä - roskiin
1.5 litraa maitoa - kelpasi.

Pari pakastepizzaa ja rahkaa lidlistä oli ostettava.

15

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tein yksinkertaista ruokaa, leivoin sämpylöitä 22 kpl, syö niistä 3 päivää. Sämpylän väkiin juustoa jota ostin oltermanni juustoa 1 kg maksoi noin 6,50 euroa ja juusto kestää 2 viikkoa ainakin.

      • Anonyymi

        Sämpylät kylläkin hyviä ja itsellä sama juttu tuon juuston suhteen että 2viikkoa kestää,aikoinaan laitoin isoja paloja juustoa ja meni liian nopeesti,nyt on kontrollia.Joistakin jakopaikoista saa pelkkiä jätteitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sämpylät kylläkin hyviä ja itsellä sama juttu tuon juuston suhteen että 2viikkoa kestää,aikoinaan laitoin isoja paloja juustoa ja meni liian nopeesti,nyt on kontrollia.Joistakin jakopaikoista saa pelkkiä jätteitä.

        Kannattaa tehdä elintarvikevirastolle valitusta jos ruokajakeluista tulee syömäkelvotonta moskaa. Jotkut jakelut jakelevat terveydelle vaarallisia vanhentuneita ja pilaantuneita elintarvikkeita köyhille koska ajattelevat että ruokamyrkytyksenkin pitää kelvata kun ilmaiseksi saa. Kiitollinen pitää olla kun terveys menee pilalle.


    • Anonyymi

      Aikamoista kuraa niistä leipäjonoista saa. Se on totta.

    • Anonyymi

      Fittuilevat näköjään avoimesti jo leipäjonossakin kun paskaa jakavat.

    • Anonyymi

      Jos toimeentulotuella niin laskentavaiheessa on huomioitu ravintomenot niin mitä ihmettä jotain ruokajakelu tuotteita sitten enään tarvii.Rahat tietysti tunkee kaljaan,sauhut,pelit. Esimerkiksi xtra pikakaurahiutaleet maksaa 0.37eur.

    • Anonyymi

      Ei ole aloittajalla tarvetta ruoka-apuun jos ruoka ei kelpaa. Hyviä tuotteita ovat.

    • Anonyymi

      Bataattisoseesta olisi helposti saanut keittoa, laatikkoa, sämpylöitä, pihvejä.......ja vaikka mitä lisäämällä sopivia aineksia mukaan ja maustamalla ihan sellaisenaan bataattimuusina ja kylkeen vaikka grillimakkara. Jos ei muuten osaa niin netistä kyllä löytyy pilvin pimein ohjeita kun vaan viitsii kokeilla.

      • Anonyymi

        Kiitos tästä valaisevasta tiedosta, Einstein. Olet Mensan ainesta jollet ole jo jäsen.


    • Anonyymi

      Nirsoilija hakee toisten tarvitsijoiden nenän edestä ruokia jonosta ja
      sitten heittää ne roskiin . Hävytöntä ja tuomittavaa toimintaa.
      Minä haen perunalaatikkotarpeet kaupasta ja syön viimeistä murua myöten.
      Näin pitää kunnon ihmisen menetellä.

      • Anonyymi

        Ei eläkeläisyys ja perunalaatikon syömistä tee ketään kunnon ihmiseksi vaikka niin haluat uskoa.


    • Anonyymi

      Kaupas oli lohi 5.90 kg. Ostin ja tein kirjolohikiusausta. Syön siitä 3 päivää.

    • Anonyymi

      Tein viikolla tonnikalakiusauksen ni 1kg perunasipulia,2prk tonnikalaa,2prk kermaa niin kyllä tuosta 3päiväks on.Seuraavaks kylläkin perunaa puolikiloa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7594
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      125
      3022
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1864
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      67
      1704
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      124
      1536
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1482
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1202
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe