niin tämä nykyinen jäänmurtajakauppa ei olisi koskaan tullut todeksi.
Jos venäjä ei olisi hyökännyt Suomen kimppuun
Anonyymi-ap
18213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Surkea provo.
Ei venäjä vaan n- liitto joka voitti
Karjalan murre on säilynyt monilla.
Kaikki muu meiltä sitten jäikin rajan taa. Mitä nyt vähäinen henkilökohtaisimmista oli aikaa ja mahdollista ottaa kantoon. Kymmenessä päivässä piti olla luovutetut alueet tyhjät karjalaisista. Omaisuus piti jättää ryssälle.
Piti vielä raskaiden alueluovutusten päälle valmistaa ja toimittaa 500 000 000 miljoonan dollarin edestä tavaraa ryssälle. Alunperin oli vaade 300 miljoonan kultadollarin arvosta mutta ryssä vaatikin sitten vielä vanhemmalla valuuttakurssilla niin summa pomppasin sitten jo 500 miljoonaan dollariin.
Surullinen on taloustilanne maassa kun yhdestä ainoasta kaupasta tyyliin vuodessa iloitaan kuin leivän muruista
Norja tai muut kauppiaskansat tekee varmaan kymmeniä ellei satoja tällaisia kauppoja vuodessa.
Tarkoitan muilla teollisuuden ja kaupan aloilla
Ei muuten ole provo. Ei sinne päinkään.
Sotakorvaukset jouduttiin maksamaan neuvostoliitolle vaikka neuvostoliitto hyökkäsi pienen Suomen kimppuun jo toista kertaa. Isoviha oli ensimmäinen kerta.
Sotakorvaukset opettivat Suomelle todella paljon. Se potkaisi käyntiin suomalaisen telakkateollisuuden ja siihen liittyvän teräksen muokkaamisen erilaisiin muotoihin. Sotakorvauksina jouduimme valmistamaan 500 laivaa ja lahjoittamaan ne neuvostoliitolle.
Se opetti myös sellaisen hitsausteknologian jota ei löydä mistään muualta koko maailmasta.
Se käynnisti myös terästeollisuuden jonka seurauksena teemme tänä päivänä maailman parasta terästä todella moneen käyttöön.
Se käynnisti myös suomalaisen kaivosteollisuuden josta saadaan edelleen erilaisia metalleja.
Se käynnisti myös suomalaisen metsäteollisuuden joka on laaja käsite paperi ja kartonki ja pakkaus teollisuuksineen.
Suomi joutui myös valmistamaan aivan julmetun määrän höyryvetureita ja satoja tavaravaunuja joilla nuo sotakorvaustuotteet kuljetettiin venäjälle ja sinne ne sitte jaivätkin kun viimeiset kuormat lähtivät vainikkalasta.
Se, että olemme maailman parhaita laivojen valmistajia niin jäänmurtajissa kuin luksusristeilijöissäkin perustuu nimenomaan noihin valtaviin sotakorvauksiin. Ei meitä kukaan opettanut, että kuinka laivoja ja junia tehdään. Meidän piti itse suunnitella ja ratkaista nuo ongelmat. Kiitos siitä kuluu sen ajan neuvostoliitolle, joka ei itse osaa tänä päivänäkään tehdä yhtään mitään.
Suomessa tehdään myös maailman parhaat hammaslääkärien käyttämän tuotteet kuten potilastuolit ja porat sun muut instrumentit.
Planmeca oy.
"Se käynnisti myös suomalaisen metsäteollisuuden joka on laaja käsite paperi ja kartonki ja pakkaus teollisuuksineen."
Pakkoluovutettujen alueiden mukana Suomi menetti alakohtaisesti 33—40 % koko silloisesta tehdas- ja sähkövoimalakannastaan. Mukaan lukien kaikki Karjalan sellu-, paperi-, kartonki- ja vaneritehtaat, jotka olivat vieläpä uusia/vasta uudistettuja kohteita.
Suomi loi menetetyn tilalle uudestaan/uutta teollisuutta muualle maahan.
Tällä jäänmurtajakaupalla rahoitetaan max puolet Tunnin junan kustannuksista :)
Siksi Petteri oli mukana, sopimuksessa rahat on korvamerkitty Tunnin junalle!!!
Ne rahat kuuluvat noille telakoille eikä niillä rakenneta mitään tunnin junia. Suomen valtiolle kuuluu verotuotto.
Jos suomi olisi ympäri vuoden yhtä lämmin kuin afrikka, paimentaisimme vuohia ja istuisimme illat nuotion äärellä lämmittelemässä.
Pohjoisen olosuhteet on vaatineet monien ratkaisujen kehittämisen lähtien jo asumusten lämmityksestä ja ravinnon hankkimisesta, pikku hiljaa on kehitetty asioita ja paljon on saatu teknologiaa avuksi maailmalta, sitä on sitten täällä jalostettu. sähköä ei keksitty suomessa, puhelinta ei keksitty suomessa ym. Silti Nokiasta tuli maailman mahtavin puhelinfirma.
Tunnin juna Turku-Hki maksaa 4 miljardia euroa, mahtavasta ja historiallisesta jäänmurtajakaupasta suomeen saatiin 2 miljardin siivu, josta valtio saa osana, pelkkiä verotuloja...
On siinä junaradalle saatu hintaa, saatanan kalliit kiskot :)
Niin mutku juna on 400 km/h tunnissa kulkeva luotijuna niin maksaahan se. Kiire maksaa!
Petteri ei ehdi Turkuu junalla, joka kulkee 200 km/h, ehei ehdi.
Orpo on turkulainen ja siksi puolustaa tunnin junaa.
Orpon saisi hitsata tunnin junan kylkeen pysyvästi, kun junaa niin kovasti tahtoo. Röyhkeätä kotiinpäinvetoa tällaisessa rahatilanteessa kuin nyt ollaan. Jonkun pitäisi ottaa petteriä kraivelista kiinni ja panna röyhkimys kuriin!
Kiitos Putin!