Madot

krassiani hyvällä ruokahalulla. Pienet vihreät matoset siis. Auttaisko puutarha Raidin suihkuttelu, vai mikä...?
2419
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Toukat on mitä ilmeisemmin kaali- tai lanttuperhosen toukkia. Ne on alkuun pieniä, mutta kasvavat aika isoiksi ennen koteloitumista ja popsivat nopeasti krassit suihinsa. Olen katkonut ne lehdet pois, joissa on toukia ja tiputellut pihalle. Näin voin hävittää toukat ilman myrkkyjä. Hämähäkki tai useampi hoitaa saman homman ja syö muutkin tuholaiset. Siksi hämähäkkejä saa asua kasvistossani (parvekkeella) niin monta kuin mahdollista.

Äänestä
  • katkoa siis. Paniikki iski jo, kun tuo krassi on kasvanut niin komiaks, että harmittaa, jos syövät sen kokonaan. Ahneita nuo tuntuvat olevan. Hämähäkkejä täällä kyllä vilistää..ihan hyvä, jos niistä on jotain hyötyäkin..=)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rouskuttavat kirjoitti:

krassiani hyvällä ruokahalulla. Pienet vihreät matoset siis. Auttaisko puutarha Raidin suihkuttelu, vai mikä...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu