Madot

rouskuttavat

krassiani hyvällä ruokahalulla. Pienet vihreät matoset siis. Auttaisko puutarha Raidin suihkuttelu, vai mikä...?

2

379

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuiskutuuli*

      Toukat on mitä ilmeisemmin kaali- tai lanttuperhosen toukkia. Ne on alkuun pieniä, mutta kasvavat aika isoiksi ennen koteloitumista ja popsivat nopeasti krassit suihinsa. Olen katkonut ne lehdet pois, joissa on toukia ja tiputellut pihalle. Näin voin hävittää toukat ilman myrkkyjä. Hämähäkki tai useampi hoitaa saman homman ja syö muutkin tuholaiset. Siksi hämähäkkejä saa asua kasvistossani (parvekkeella) niin monta kuin mahdollista.

      • Täytyypä..

        katkoa siis. Paniikki iski jo, kun tuo krassi on kasvanut niin komiaks, että harmittaa, jos syövät sen kokonaan. Ahneita nuo tuntuvat olevan. Hämähäkkejä täällä kyllä vilistää..ihan hyvä, jos niistä on jotain hyötyäkin..=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2953
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1341
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1296
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1171
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1129
    6. 37
      1001
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      991
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      947
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      867
    Aihe