USA toi sukellusveneiden metsästäjät Itämerelle. Nyt Nato-ruotsi voi lopultakin löytää ne brittien ja saksalaisten mini-sukellusveneet tukholman saaristosta? 😁👍
No Nyt Nato-ruotsi voi lopultakin löytää ne sukellusveneet tukholman saaristosta?
18
164
Vastaukset
- Anonyymi
No vihdoinkin!
- Anonyymi
Kyllä tätä on niiin odotettukin
- Anonyymi
mahtavaa yhteistyötä
- Anonyymi
erinomaista
- Anonyymi
Ja heti tuotti tulosta. Tästä kuvakin tekstillä "Ruotsin puolustusvoimien mukaan ruotsalaiset sotalaivat ja hävittäjät seuraavat venäläisvenettä Itämerellä. [Ruotsin laivasto]". Näytti kyllä todella uskottavalta IL:n sivulla että voisi olla ainakin puoliksi totta.
- Anonyymi
Onhan se nyt mahdollista, että Nato-ruotsi voi lopultakin löytää ne brittien ja saksalaisten mini-sukellusveneet tukholman saaristosta? 😁👍
- Anonyymi
Venäläisten sukellusveneet on otettava rantaan muuten ne sukeltavat....
Venäläinen sukellusvene ontuu partiomatkalta kotiin hinauksessa – Naton pääsihteeri vitsaili tilanteesta
Puolustusliitto Naton merivoimaesikunta julkaisi 9. lokakuuta kuvia Venäjän merivoimien hyökkäyssukellusveneestä Novorossijskista, jota ranskalainen fregatti varjosti Bretagnen rannikolla.
Novorossijsk oli matkalla Välimereltä venäläiseen satamaan, kun sen kerrottiin nousseen pinta-ajoon vakavien teknisten ongelmien vuoksi. Telegram-kanava VChK-OGPU väitti, että dieselsähköisessä aluksessa olisi havaittu vaarallinen rungon sisäinen polttoainevuoto.
Venäjän merivoimat kiisti tiedot maanantaina, kertoi The Moscow Times. Mustanmeren-laivaston mukaan alus siirtyi pinta-ajoon noudattaakseen kansainvälisiä merenkulkusäännöksiä Englannin kanaalissa.
Naton pääsihteeri Mark Rutte ivasi Venäjän merivoimia puheessaan Sloveniassa maanantaina, kertoi uutistoimisto Reuters.
– Nyt ei Välimerellä ole enää juuri yhtäkään Venäjän merivoimien alusta. On vain yksi rikkinäinen sukellusvene, joka ontuu kotiin partiomatkalta, Rutte sanoi Reutersin mukaan.
– Aikamoinen muutos vuonna 1984 julkaistusta Tom Clancyn romaanista Punaisen lokakuun metsästys. Tänään näyttää siltä, että he metsästävät kadonnutta mekaanikkoa. - Anonyymi
Nyt se on mahollista!
Eipä ollut kovin vaikeaa, vuonna 1981, jolloin tapahtui "Whisky on the ROCKS" ... Karlskronan edustalla, koska ... päällystö oli UMPIJURRISSA.
Nyt reppanaryssälän KILO II- luokan "vetenalainen vehje" NILKUTTAA SAATETTUNA PINTA-AJOSSA kohti pietaria, koska vakavan polttoainevuodon takia on RÄJÄHDYSVAARA!.
"parhaat, ikinä, missään" ... jne. :-)- Anonyymi
Eikö tuostakin kustbevagningille tullut hintti paikallisilta kalastajilta kun olivat muutaman päivän ihmetelleet paattia karikolla ohi ajellessaan verkkoja kokemaan. Mutta kyllä Ruotsi on kuitenkin aika hyvin nuo pinnalla kulkevat sukellusveneet löytänyt. Mutta jos pääsee pinnan alle niin...no mitäpä tuota turhaan selittelemään sillä kaikkihan sen tietävät.
- Anonyymi
Ai miten viisas ja tärkeä avaus! 🤪
- Anonyymi
On se mahdollista muttei todennäköistä.
- Anonyymi
Tukholman saaristossa hiippaillut olikin eläkeläis-Ove
Turun Sanomat
21.10.2014 9.24
Tukholman saaristossa hiippailleen mustiin pukeutuneen miehen arvoitus on ratkennut.
Ruotsin tiedotusvälineet tavoittivat eilen miehen, joka ei ollut venäläisten erikoisjoukkojen taistelija, vaan Ove-niminen eläkeläinen Tukholman seudulta.
Ohikulkijan ottama kuva mustapukuisesta miehestä rannalla herätti Ruotsissa laajasti epäilyjä mahdollisista venäläisistä erikoisjoukoista, jotka olisivat rantautuneet saaristoon.
Herkällä on ollut jo silloin ruotsalaisten pelkokertoimet. - Anonyymi
Peter Madsenin sukellusvene saattaa löytyä kun Yhdysvaltojen koulupudokkaat sitä nyt voimallisesti etsivät.
- Anonyymi
Näin silmukka kiristyy Madsenin sukellusveneen ympärillä!
- Anonyymi
Onko löytynyt yhtäkään?
- Anonyymi
Ei ole muita jäänyt haaviin kuin kalastaja Ove.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17622339Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759542Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.337534Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va826355SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1856024Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot445031HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084666Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014416Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo912122Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821399