Ihmisten käytös joukkoliikenteessä

Anonyymi-ap

Erittäin monilla ihmisillä on tapana vallata monta penkkiä itselleen, busseissa, junissa, ratikoissa, metroissa. Monet valtaavat "persuksilleen" yhden paikan, repulle toisen, jaloille kolmannen, ja jos pyytää siirtymään, niin siitä ei tykätä.

Sitten on pyöräilijät/skuuttaajat, jotka luulevat, että muiden pitää siirtyä junasta pois, että mahtuvat pyörineen/skuutteinen junaan.

Junan matkustusohjeissa on, että joka on ensin junassa saa olla, ja jos ei mahdu niin sitten pitää odottaa seuraavaa junaa.

Tässä päivänä yhtenä tapahtui: menin ennen pyöräiljää R-junaan sisälle. Eteinen oli jo puoliksi täynnä. Menin leimaamaan vr:n lippua, mutta en ehtinyt edes vielä leimata, kun joku idiootti työnsi pyöränsä jaloilleni, huomautin asiallisesti ja potkin pyörän etupyörän pois. Työnsi uudelleen, potkin taasen. Näin tapahtui 3 kertaa. Pyöräilijä oli sitä mieltä, että minun pitää väistää! Totesin sille idiootille, että minä olen leimaamassi lippua, joten en väistä ja totesin, että en matkusta pummilla kuten sinä!

Pyöräilijä sai kyllä kuulla kunniansa, kun olin vihdoinkin saanut lipun leimattua.

Menin osastolle istumaan ja sitten minua seurasi eräs matkustaja, joka tuli minulle pitämään "saarnaa" minun käytöksestä! Hänen mielestä minä en osaa käyttäytyä. Jokainen junan eteisessä näki mistä oli kyse eli pyöräilijä ei osannut käyttäytyä, kun änkesi väkisin siihen kohtaan missä olin leimaamassa lippua!

Piti sitten siirtyä toiseen osastoon idioottien luota!

Taisi pyöräilijällä olla lääkkeet ottamatta?

1

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaukoliikenteen junissa on se hyvä asia, että lippuun kuuluu aina oma paikka. Lisäksi on mahdollisuus ostaa viereinen paikka itselleen eikä silloin tarvitse sietää muita vieressään.

      Kun ajoissa ostaa lipun vieruspaikkoineen, niin vieruspaikan hinta saattaa olla vain n. 3-4 euroa ja siitä sitten nousee. Itse ostan aina vieruspaikan itselleni, kun osta lipun ajoissa ja vieruspaikka maksaa alle 10 euroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe