M-Market Tikanmaalle uhkasakkoja

Anonyymi-ap

Raision terveysvalvontajaosto on asettanut yhteensä 3 000 euron arvosta uhkasakkoja M-Market Tikanmaalle toistuvista elintarviketurvallisuuden laiminlyönneistä.

Melko poikkeuksellista nykyaikana kaupan saamat uhkasakot. Tosin olen ihmetellyt miten liikkeessä jatkuvasti vanhaksi menossa olevia tuotteita hyllyt notkollaan.

17

667

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vieläkö siellä marketissa on niitä työharjoittelijoita pelkästään eli ei lainkaan palkallisia työntekijöitä?

    • Anonyymi

      M market best

    • Anonyymi

      Erikoinen asenne kauppiaalla, viranomaiselta tullut useita huomautuksia mutta asioiden korjaamiseksi ei ole tehty mitään. Kilpailu kaupan alalla on kovaa, ilmeisesti menee niin hyvin että varaa perseilyyn on. Heh.

    • Anonyymi

      Kyse oli paikan päällä kaupassa leikatun naudanlihan puutteellisista pakkausmerkinnöistä.

      Vähäinen asiakasmäärä, siksi erilaisia vanhentumassa olevia muita tuotteita hyllyissä.

      • Anonyymi

        Puutteista oli huomautettu kauppiasta useita kertoja mutta korjaavia toimenpiteitä ei oltu tehty. Seurauksena uhkasakko.

        Se että lihaa leikataan pienessä kaupassa ei todellakaan tarkoita että merkinnöistä ja laadunseurannasta tingitään, päinvastoin. Ei ole kenenkään etu ruokamyrkytys.

        Mitä tulee isoon määrään vanhentumassa olevia tuotteita, sama kauppias pyörittänyt kauppaa vuosia, ensin K-Market, sitten M-Market. Ja aina siellä on hyllyt notkollaan punalaputettuja tuotteita. Jos menekkiä ei ole, silloin tilataan vähemmän tavaraa. Google arvosteluissa asiakkaita kehoitettu tarkkaavaisuuteen, ale-tuotteista otettu täysi hinta kassalla.

        Että simmonen kauppa.


    • Anonyymi

      Onko tilastotietoa huomautuksista. Kaikkia huomautuksia ei uutisoida lehtiin.

      • Anonyymi

        Jos hoitaisi asiat kuten pitää, ei jouda uutisiin. Turha itkeä kun ei mennyt vessaan ajoissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos hoitaisi asiat kuten pitää, ei jouda uutisiin. Turha itkeä kun ei mennyt vessaan ajoissa.

        ?????


    • Anonyymi

      Köyhät luuserit...

      • Anonyymi

        Rikasko se vaivautuu kommentoimaan? Rikoksillako rikastuit?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomalaisten muuttunut elämäntyyli näkyy ruokakauppojen ostoskoreissa, kertoo Raisiossa sijaitsevan K-Supermarket Raisio Centerin pitkäaikainen kauppias Timo

      • Anonyymi

        Kokkare kapitalisti.


    • Anonyymi

      Eikö ihan kaikki elintarkkeet ole menossa vanhaksi joka kaupassa?

      • Anonyymi

        Normaalisti kauppa tasapainottaa tuotteiden hankinnan ja menekin eikä hyllyyn jää vanhenevia tuotteita isoissa määrin.

        On hurja kaupan oiva-raportti. Luulisi M-ketjunkin jo ärähtävän mitä helvattua. Tiedä sitten mitä taustalla onkaan miksi homma ei toimi.


    • Anonyymi

      Kävin siinä viereisessä pizzeriassa ja ruokaa odotellessa sain parkkisakon! En huomannu katsoa hämärällä että siinäkin tarttee käyttää parkkikiekkoa.
      Pizzakin oli kehno.

    • Anonyymi00019

      Ylen uutisessa oli maininta Tikanmaan M-marketista. Kaupassa oli myyty lihaa jonka viimeinen käyttöpäivä umpeutunut. Viimeinen käyttöpäivä oli peitetty punahintalapulla! Vetäkää omat johtopäätökset kauppiaasta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      78
      2480
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      837
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      528
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      505
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      472
    Aihe