Miksi Tataarien tytöt ja naiset voivat kulkea ilman huiveja ja kaapuja?

Anonyymi-ap

Kuitenkin on muslimeista kyse.

Ja miksi Lähi-Idästä ja Afrikasta tulleiden muslimien naiset ja jopa pikkutytöt on tiukasti kaavutettu?

Pitääkö ajatella, että islamissa on näin suuria eroja, eli voidaan halutessaan olla ilman huivejakin. Vai onko niin, että imaamit vaatii kaavuttamista Lähi-Idästä ja Afrikasta tulleille musliminaisille?

11

65

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Tataarit siis todistaa, että islamia voi harjoittaa ilman naista alistavia käytäntöjä.

      Eli nää kehitysmaista tulevat musset vaan huijaa.

    • Anonyymi
      UUSI

      Naisten alistamisessa ei ole kyse varsinaisesti islamista, vaan monien kulttuurien jälkijättöisyydestä ja miesten mitättömyydestä.

      • Anonyymi
        UUSI

        Perää tuossakin.


    • Anonyymi
      UUSI

      Islamisti miehelle hiukset ja nilkat on hardcore jynkkyä?

    • Anonyymi
      UUSI

      Monissa Suomessa asuvissa muslimi perheissä huivin käyttö ei ole pakollista ja yleensä silloin huivia ei käytetyä. Sitä kutsutaan integroirutumiseksi.

      • Anonyymi
        UUSI

        Mutta monilla on.


    • Anonyymi
      UUSI

      Tataaripolvet tuli Suomeen pääosin 1800-1900-lukujen vaihteen molemmin puolin. Tataareja asuu Suomessa 600-700. Tataarien jälkeläisistä osa sittemmin sekoittunut valtaväestöön ja kääntyneet kristityiksi tai maallistuneet.

    • Anonyymi
      UUSI

      Tuo huputus ei ole (luulisin) koraanin määräys. Luulisin myös, että valtaosa maailman muslimeista ei käytä huiveja eikä säkitä itseään. Myös olen tietävinäni, että on paljon naisia, jotka haluavat käyttää hijabia. Tyylikäs, ja helpottaa pitkän tukan laittamisessa.

      • Anonyymi
        UUSI

        Suomessa tuntuvat käyttävän.


    • Anonyymi
      UUSI

      >>Miksi Tataarien tytöt ja naiset voivat kulkea ilman huiveja ja kaapuja?

      No eihän Romaniassa taikka missään muussakaan Euroopan maassa romaniheimojen naiset kulje tuollaisissa jättimäisissä hameissa, ja pitsipuvut päällänsä, kuin mitä meidän romanirouvat pitää.

      Täysin keksitty homma, että on ikiaikaiset romanien perinnepuvut. Suomen hallituksessa aikanaan istuneet sosialidemokraatit ja vasemmistoliitto ovat hölmöyksissään myöntäneet vuosittaisen romanihameen uusimisrahankin noille.
      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nain-romaniasua-tuetaan-hameeseen-kouvolassa-133-helsingissa-410-euroa-vuodessa/2803300

      Purran saksilla olisi tässäkin paikkansa. Tyhjistä tekaistun romanihamekulttuurin tukeen ei tarvita penninkään tukirahaa.

    • Anonyymi
      UUSI

      Tataarinaiset on kauniita, arabimuslimit varmaankin rumia kun kaapua käyttävät. Ei sitä muuten voi selittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      146
      10947
    2. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      62
      3826
    3. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3703
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      187
      3587
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3441
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      86
      3227
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1904
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1237
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      905
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      263
      876
    Aihe