Espoossa elämänkatsomustiedon (ET) oppilasosuus lukuvuonna 2025-26 on 23,1 prosenttia. Kasvua +1,6 prosenttiyksikköä. 1. luokalla ET:n oppilasosuus on 26,4 % ja 9. luokalla 18,7 % (eroa 7,7, prosenttiyksikköä), joten kasvu jatkuu myös tulevina lukuvuosina.
Helsingissä ET:n oppilasosuus on 30,9 % (suomenkieliset 31,2 % ja ruotsinkieliset 28,3 %). Kasvua on +0,7 prosenttiyksikköä.
ET on suurempi kuin ev.-lut. uskonto 16 peruskoulussa. Suurin katsomusaine ET on 13 peruskoulussa, kun peruskouluja on 98.
Vantaalla ET-oppilaiden osuus suomenkielisissä peruskouluissa on 21,6 %. Kasvua viime lukuvuodesta on +0,8 prosenttiyksikköä.
Aikaisempien vuosien tapaan Vapaa Ajattelija -lehti on saanut tiedot kuntien opetustoimesta suoraan. ET:n oppilasosuus on kasvanut vuosi vuodelta huomattavasti kautta maan. Tässä kahden vuoden takaisia ja sitä vanhempia tietoja https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/et-kasvaa-vauhdilla/
Olemme nytkin hankkimassa lisää tietoja eri puolelta Suomea. Tilastokeskuksen ja Opetushallituksen tilastoinnissa on ollut puutteita lukuvuoden 2018-19 jälkeen (https://vipunen.fi/fi-fi/perus/Sivut/Kieli--ja-muut-ainevalinnat.aspx).
Evankelis-luterilaisen ja ortodoksisen kirkon jäseneksi liitetyt lapset ja nuoret eivät saa opiskella peruskoulussa ja lukiossa elämänkatsomustietoa, he kaikki ovat uskonnon opetuksessa. Elämänkatsomustietoa opiskelevat sen sijaan olisivat voineet valita uskonnonopetuksen. Muun muassa Opetushallituksen katsomusainetyöryhmä raportissaan (maaliskuu 2025) piti tätä epäsymmetristä valintatilannetta vakavana yhdenvertaisuusongelmana.
ET:n valinnan mahdollisuuden avaaminen kaikille voidaan toteuttaa nopeasti, koska opetussuunnitelmaa, oppimateriaaleja ja tuntijakoa ei tarvitse muuttaa. Avaaminen ei ole este vaan edellytys isommille uudistuksille.
Elämänkatsomustieto kasvu pääkaupunkiseudulla lv 2025-26
44
431
Vastaukset
- Anonyymi
Jos katsotaan oppilasmääriä peruskoulussa, Helsingissä ET-opetuksessa on 15034 lasta ja nuorta.
- Anonyymi
Espoossa 7659 ja Vantaalla 5303. Kolmessa kunnassa yhtensä 27996 oppilasta.
Noin 28000!
Kirkolliset haluavat heidät herran nuhteeseen. Vapaa-ajattelijat puolustavat oikeutta elämänkatsomustietoon.
- Anonyymi
Tämä on tuore uutinen.
- Anonyymi
Hyvä tietää. Kaikki kunnat Tilastokeskukselta.
- Anonyymi
ET on luonnollinen valinta heillä, joilla on valinnan vapaus. Kirkkoon liitetyillä on pakkouskonnon panta jalassa.
- Anonyymi
Tämä hyvä
- Anonyymi
Eteenpäin mennään.
- Anonyymi
Olemme hankkimassa lisää tietoja eri puolelta Suomea. Seuraavassa ensimmäiset tiedot muualta Suomesta:
Lahdessa peruskoulun ET-oppilasosuus on 13,9 %.
Kun 9. lk 11,5 % ja 1 lk 17,1 %, ero ekan ja ysin välillä 5,6 prosenttiyksikköä. Joten ET-oppilaiden osuus koko peruskoululaisjoukossa nousee pian yli 15 prosentin.
Vaasassa peruskoulun ET-oppilasosuus on 13,0 %. Suomenkielisten lukema on 14,3 % ja ruotsinkielisten 8,7 %.
Porissa ET-oppilaiden osuus peruskoulussa on 7,5 % (lisäystä viime vuoteen 0,7 prosenttiyksikköä),
Tästä linkistä voi vertailla kahden vuoden takaisia tietoja ja lisäksi vuoden 2018 tietoja https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/et-kasvaa-vauhdilla/Porin luku on merkittävä, se kertoo kehityksen suunnan olevan kaikkialla samanlaista. Absoluuttinen luku on siellä pieni, mutta kääntäen voi ajatella suhteellisen muutoksen olevan isompikin kuin vaikka Helsingissä.
- Anonyymi
Tilastokeskus julkaisee juuti lukuvuoden 2024-25 tiedot. Se on edistysaskel Tilastokeskuksen toimintaan. Silti on oikein hankkia ja julkaista ajantasaiset tiedot.
- Anonyymi
Siis Tilastokeskus julkaisi juuri..
- Anonyymi
Näyttää tietä.
- Anonyymi
Merkittävä osuus. Vaarallinen. Pois.
- Anonyymi
Tärkeää, koska jotkut laulavat lopettaa ETn olemassaolon.
- Anonyymi
Kyllä on yhä potentiaalia.
Joo. Helsingissä asukkaista kaikkiaan 55 % ei kuulu evlut kirkkoon ja sikäli saisi et-tunnille osallistua. Onkohan osuus lapsista ja nuorista suunnilleen samaa luokkaa? Työikäisissä se on vähemmän, eläkeläisissä enemmän.
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Joo. Helsingissä asukkaista kaikkiaan 55 % ei kuulu evlut kirkkoon ja sikäli saisi et-tunnille osallistua. Onkohan osuus lapsista ja nuorista suunnilleen samaa luokkaa? Työikäisissä se on vähemmän, eläkeläisissä enemmän.
Lasten osuus lienee pienempi.
Anonyymi kirjoitti:
Lasten osuus lienee pienempi.
Ehkä, mutta ei välttämättä. Koulun aloittavat eivät ole vastasyntyneitä, vaan niitä jotka 2018 joko kastettiin tai ei. Peruskoulun lopettavissa mennään sitten jo Homoiltaa ennen syntyneisiin.
(Ja toiveista huolimatta lapsia ei eroteta kirkosta kovin paljon.)
- Anonyymi
Meiltä ette tätä viestiä.
- Anonyymi
Tämä oli hyvä uutinen.
- Anonyymi
Piiloon 4000 kertaa. T. Antivapari
- Anonyymi
Silti on reilua kasvuvaraa. Uskonnosta voi siirtyä et-opetukseen, jos ja kun oppilas ei ole (enää) kirkon jäsen.
- Anonyymi
Tämä on syytä nostaa keskusteluun, jos ET-opetukseen oikeutetun lapsen meno uskonnonopetukseen ei tapahtunut reilun valinnan kautta..
- Anonyymi
Verkkouutiset
Ville Mäkilä
Julkaistu 15.10.2025 | 11:42
Päivitetty 16.10.2025 | 07:29
Lapset ja nuoret, Uskonto
Yllättävä tulos rippikoulusta: 70 prosenttia pääkaupunkiseudun pojista uskoo Jumalaan - Anonyymi
ET-pössyttely pitää likvidoita kouluopetuksesta.
- Anonyymi
Yllättävää? Miten vimielista suhtautumistavmyösvlöytyy
En ymmärrä tuota viestiä.
Yllättävää tämä ei mielestäni ole, vaan sopii yleiseen maallistumiseen.- Anonyymi
Tarkoitatko, että täällä ilmenevä avoin vihamielisyys elämänkatsomustietoa kohtaan ei ole yllättävää?
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitatko, että täällä ilmenevä avoin vihamielisyys elämänkatsomustietoa kohtaan ei ole yllättävää?
No ei sekään yllätä, mutta tuossa tarkoitin vain että ET:n suosion kasvussa ole mitään yllättävää.
- Anonyymi
Uudenmaan kunnissa vajaakäyttöä.
- Anonyymi
Osa ET-opetukseen oikeutetuista joutuu peruskoulun alkuvaiheessa uskonnonopetukseen.
- Anonyymi
Antaa hyssyttää.
- Anonyymi
Entä muu maa mustikka?
- Anonyymi
Lähetä tietoa.
Muuttoliike sotkee asiaa, mutta kysyn silti: Onko mistään kunnasta tietoa 9-luokkalaisten et-osuudesta nyt ja 1-luokkalaisten et-osuudesta 8 vuotta sitten?
- Anonyymi
Rippikoulussa tapahtuvat kirkkoon liittymiset pienentävä 9. lk oppilaissa jäsenosuutta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rippikoulussa tapahtuvat kirkkoon liittymiset pienentävä 9. lk oppilaissa jäsenosuutta.
Noin 1500 ei kuitenkaan tilastoja kovin paljoa hetkauta. Pieni mutka graafissa toki näkyy.
Anonyymi kirjoitti:
Rippikoulussa tapahtuvat kirkkoon liittymiset pienentävä 9. lk oppilaissa jäsenosuutta.
Tjaah, ehkä. Jos siis mennään lain mukaan, mitä kyllä mahtanen epäillä.
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Tjaah, ehkä. Jos siis mennään lain mukaan, mitä kyllä mahtanen epäillä.
Onko pieneen mutkaan muuta selitystä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko pieneen mutkaan muuta selitystä.
Ei, näkyy selvästi mutta lievänä.
- Anonyymi
Hyvää kasvuaxon kautta maan.
- Anonyymi
Parantamisen varaa on yhä.
- Anonyymi
Onko siis islam suurin katsomusaine kolmessa koulussa?
Jyväskylä 14,75 %, nousua 1,33 %-yksikköä. Odotin ehkä vähän vaimeampaa kasvua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741