Yli 50 venäläissotilaan väitetään kuolleen "piikkilankaverilöylyssä" Dobropilljan itäpuolella

Anonyymi-ap

Yli 50 venäläissotilaan kerrottiin kokeneen hiljattain karun kohtalon Ukrainan puolustuslinjoilla Novotoretsken ja Volodymyrivkan kylien välimaastossa Dobropilljan itäpuolella. Asiasta uutisoi tiistaina julkaisemassaan rintamaraportissa Euromaidan Press, joka kuvaili tapahtunutta "piikkilankaverilöylyksi".

Jo viime viikolla sosiaalisessa mediassa levisi ukrainalaisen droonin kuvaama video, jolla kymmenien venäläissotilaiden nähtiin makaavan elottomina piikkilankojen ja "lohikäärmeenhampaiden" keskellä sekä panssarikaivannoissa. Video on geopaikannettu Novotoretsken lähelle.

Tähän saakka sen taustoista ei ole kuitenkaan ollut tarkempia tietoja julkisuudessa.

Euromaidan Pressin mukaan taistelut ovat jatkuneet kiivaina Novotoretsken alueella. Venäläiskomentajien kerrottiin lähettäneen jalkaväkeä lähes jatkuvana virtana kohti Ukrainan puolustuslinjoja, mutta linnoitusrakennelmia jalan ja ryömien ylittäneet sotilaat päätyivät helpoiksi maaleiksi Ukrainan drooni-iskuille.

- He kuolivat yksi toisensa jälkeen, kun räjähdykset repivät heitä läpi piikkilankaesteiden. Kun savu hälveni, kenttä oli muuttunut ruumiiden, sirpaleiden ja vääntyneiden barrikadien elottomaksi sokkeloksi, kuvaili Euromaidan Pressille etulinjasta raportoiva sotabloggaaja.

Ukrainan joukkojen kerrottiin valmistelleen alueen puolustuslinjat niin hyvin, että hyökkäykset päättyvät käytännössä verilöylyihin. Ukrainalaisten sanottiin käyttäneen kuukausia Novotoretsken ja Volodymyrivkan välisten rakennelmien vahvistamiseen ennen Venäjän läpimurtoyrityksiä.

Joukkojen panssariajoneuvojen on pysyttävä Euromaidan Pressin mukaan teillä, sillä pellot on tukittu linnoitusrakennelmilla. Raportissaan lehti kertoi, että jalkaväen hyökkäysten päätyttyä katastrofaalisesti venäläiskomentajat ovat jälleen alkaneet turvautua mekanisoituihin hyökkäyksiin.

14

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Venäläisjoukot lähtivät hyökkäykseen – jäljelle jäi kasa palavaa romua

      Ukrainan asevoimien Azovin armeijaryhmä on julkaissut tiedustelulennokkien kuvaamaa materiaalia viimeaikaisista taisteluista. Dobropilljan lähellä torjuttiin massiiviseksi kuvailtu Venäjän rynnäkkö, johon lähetettiin 16 panssariajoneuvoa. Azovin lisäksi aluetta puolustaa maahanlaskujoukkojen yksiköitä ja drooniryhmiä.

      Kiivaassa taistelussa tuhoutui yhdeksän Venäjän miehistönkuljetusvaunua, neljä panssariajoneuvoa, kolme taistelupanssarivaunua ja kolme moottoripyörää. Tappioiksi kerrotaan 78 venäläissotilasta.
      https://x.com/NOELreports/status/1977827622273855662

    • Anonyymi
      UUSI

      Ai kun on mukavaa luettavaa. Siinnä sai taas ruskipoika ihan ansionsa mukaan.

    • Anonyymi
      UUSI

      "Yli 50 venäläissotilaan väitetään kuolleen "piikkilankaverilöylyssä" Dobropilljan itäpuolella"

      No sehän on 30- osa siitä mitä venäläis sotilaita normi kuukautena kuolee ukrainan kertoman mukaan. Ja saman verran tai jopa enemmän kuoli Naton taisteljoita Venäjän ohjusiskussa taannoin koiis ukrainssa. Ei sekään mikään verlöyly ollut vaikka sotaa haluavat Natomaat sellaista vikisivätkin.

      Eli ei mitään uutta Donbassin suunnilta. 😁👍

      • Anonyymi
        UUSI

        Mitä helevetin Naton taistelijoita?
        Oletko vähän vajaa?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä helevetin Naton taistelijoita?
        Oletko vähän vajaa?

        Ne on nyt KUOLLEITA naton taisteliijoita.

        Ukraina on lähettänyt surunvalittelunsa Naton sotavainajien omaisille.

        Ukraine has sent its condolences to the families of NATO's war dead.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Ne on nyt KUOLLEITA naton taisteliijoita.

        Ukraina on lähettänyt surunvalittelunsa Naton sotavainajien omaisille.

        Ukraine has sent its condolences to the families of NATO's war dead.

        Hölynpölyä.


    • Anonyymi
      UUSI

      Siellä sitten venäläistä maanparannusainetta riittää, meinaan tupakan ja vodkan marinoimaa lihaa. AA haa HAA HI HI HII

    • Anonyymi
      UUSI

      Muistakaa nyt että Venäjä ei ole vielä aloittanut sotaa vaan erikoisoperaatio on vielä käynnissä.

      Kohta Putin laittaa sotavaihteen kaakkoon.

      Ja sitten venäläisiä leviää 10 000/vrk Ukrainan pelloille.

      • Anonyymi
        UUSI

        Venäläinen petailee kunnon lähtöalustat ja sitten ! Se on semmoinen pyrähdys jotta Odesssan ohi mennään että heilahti ja Moldovassa pysähdytään syömään ja ihmettelemään että mitä sitä taakse jäikään ?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäläinen petailee kunnon lähtöalustat ja sitten ! Se on semmoinen pyrähdys jotta Odesssan ohi mennään että heilahti ja Moldovassa pysähdytään syömään ja ihmettelemään että mitä sitä taakse jäikään ?

        Aloitus kertoo, miten ne Venäjän hyökkäykset "pyrähtää" ja "heilahtaa".
        - ei ne opi


    • Anonyymi
      UUSI

      Ukraina saa köpötestä marraskuussa Donbassin pohjoisosissa.

      • Anonyymi
        UUSI

    • Anonyymi
      UUSI

      Hulluja nuo venäläiset.

    • Anonyymi
      UUSI

      Avaajahan voisi tehdä AI:lla todisteet tuosta "piikkilankaverilöylyssä", koska siitä ei valitettavasti löydy todisteita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      143
      10911
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      266
      4763
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      178
      4079
    4. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      59
      3739
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      186
      3574
    6. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3533
    7. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      98
      3428
    8. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      86
      3217
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1884
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      205
      1814
    Aihe