Teloitukset kadulla järkyttävät – ”Rauha ei kaadu Israelin vaatimuksiin, vaan Hamasin aseisiin”
Kaisa Paastela
Julkaistu 15.10.2025 | 14:01
Päivitetty 15.10.2025 | 14:01
Gaza, Hamas, Israel
Tutkija epäilee kahden valtion mallin toimivuutta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)
Israel ja Hamas ovat aloittaneet presidentti Donald Trumpin rauhansuunnitelman toisen vaiheen neuvottelut, vaikka Hamas ei ole palauttanut Israeliin kaikkia menehtyneiden panttivankien ruumiita, mikä sisältyi sopimuksen ensimmäiseen vaiheeseen. Asiasta kertoo The Wall Street Journal. Sen sijaan yksi Hamasin toimittama ruumis osoittautui vääräksi.
Toisessa vaiheessa on määrä käsitellä hankalampia kysymyksiä, kuten Gazan sodanjälkeistä hallintoa, arabijohtoisten joukkojen alaisuudessa toteutettavia uusia turvallisuusjärjestelyjä ja Hamasin aseistariisuntaa.
MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA
Learn more
Hamas on taistellut kilpailevien ryhmittymien kanssa ja suorittanut vastustajiensa julkisia teloituksia pian rauhansopimuksen allekirjottamisen jälkeen pyrkiessään palauttamaan valtaansa.
Ulkopolitiikan asiantuntija ja meppi Mika Aaltolan avustaja, tutkija Henri Vanhanen esittää arvionsa Gazan tilanteesta.
– Gazan rauha ei kaadu Israelin vaatimuksiin, vaan Hamasin aseisiin. Kahden valtion malli ei toimi, jos toinen elää vastarinnasta. Näin on niin kauan kunnes Hamas suostuu demilitarisaatioon. Nyt näyttää kovin päinvastaiselta, Vanhanen sanoo X-päivityksessä.
Myös kansanedustaja Tere Sammallahti (kok.) ottaa kantaa asiaan.
– Nyt kun Israelin poistuessa Gazasta Hamas julkisesti teloittaa palestiinalaisia kaduille, niin näettekö mielenosoituksia? ”Historian oikeasta puolesta” vouhkanneiden vasemmistolaisten väkivallan tuomitsevia some-kirjoituksia? Jännä, en minäkään, Sammallahti kuittaa.
Gazan rauha ei kaadu Israelin vaatimuksiin, vaan Hamasin aseisiin. Kahden valtion malli ei toimi, jos toinen elää vastarinnasta. Näin on niin kauan kunnes Hamas suostuu demilitarisaatioon. Nyt näyttää kovin päinvastaiselta. https://t.co/Dzc8S43pCP
— Henri Vanhanen (@HenriVanhanen) October 14, 2025
Nyt kun Israelin poistuessa Gazasta Hamas julkisesti teloittaa palestiinalaisia kaduille, niin näettekö mielenosoituksia? "Historian oikeasta puolesta" vouhkanneiden vasemmistolaisten väkivallan tuomitsevia some-kirjoituksia?
Jännä, en minäkään.https://t.co/xQWXn1yWmO pic.twitter.com/Q5R0FWhCbg
— Tere Sammallahti 🇫🇮💙🇺🇦 (@TereSammallahti) October 15, 2025
verkkouutiset
kansanedustaja Tere Sammallahti (kok.) ottaa kantaa asiaan.
Anonyymi-ap
1
74
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kauniit naiset valmiina chattiin 💦 Tule mukaan! https://Kristi.hoty.lat/Kristi#/?/?/3j2b6hs3i
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p294977Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1554776Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2154762Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1194580Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133670Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192364Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32148- 661677
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241574- 1911281