Tavio syyttää työttömyyden kasvusta matalasti koulutetun työvoiman maahanmuuttoa

Anonyymi-ap

ei uskalleta sanoa, että maahanmuuttajat saavat työttömyysturvaa tai sosiaalitukea.

Tavio syyttää työttömyyden kasvusta matalasti koulutetun työvoiman maahanmuuttoa
PolitiikkaTalous
15.10.2025 |16:48

Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio korostaa, että työttömyyslukujen nousu selittyy ennen kaikkea työnhakijoiden määrän kasvulla. Hänen mukaansa aiempien hallitusten maahanmuuttopolitiikka on lisännyt ongelmia, mutta teollisuuden tilauskannat ja odotettu talouskasvu voivat parantaa tilannetta ensi vuonna.

Perussuomalaisten ryhmäpuhe nosti tänään eduskunnassa keskusteluun, että iso osa työttömyyslukujen noususta johtuu työnhakijoiden määrän kasvusta eikä siis siitä, että työpaikkoja olisi massoittain kadonnut. Oppositio ei halua myöntää, että suurin osa työttömyydestä johtuu aiempien hallitusten avoimien ovien matalasti koulutetun työvoiman maahanmuuttopolitiikasta.
Maahanmuuton roolia työttömyysluvuissa vähätellään

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan toimitusjohtaja Aki Kangasharju sanoo, että työttömyysluvuista keskusteltaessa vähätellään maahanmuuton merkitystä:

– Varmaankin perussuomalaisten pelossa, kun ei uskalleta sanoa, että maahanmuuttajat saavat työttömyysturvaa tai sosiaalitukea.

Onneksi ensi vuonna luvut voivat parantua, sillä teolliset tilauskannat ovat kasvussa ja Suomeen povataan talouskasvua, uskoo Ville Tavio.

– Ei voida tietenkään sulkea pois odottamattomia tapahtumia. Erityisen tärkeää olisi luonnollisesti Ukrainan sotamenestys ja kauppakriisien tasoittuminen.

Suomen Uutiset

1

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      rovissiahmede

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11416
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5894
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      163
      4821
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4681
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      34
      4343
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4203
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3250
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1751
    Aihe