HS /15.10.-25 _Lukijan mielipide sivulla:
Kaksi aviovaimoa kirjoittaa ettei yleisenä pidetty naisten haluttomuus ole todellista, ja haluttomuus voi olla yhtälailla miesten - avioliitossa elävien ym. ongelmaa...? Joten ukkomiehet nyt nyt "nyrkkikyllikki" puuhat pois ja vaimoja hoitamaan... ( sen minkä esim. ryhmärunkuiltanne yms. ehditte!).
//=//
"Miestemme seksuaalisen halun määrä ei vastaa tarpeitamme
Lukijan mielipide|
Puhe naisten haluttomuudesta on usein yleistävää ja syyllistävää.
Kuuntele juttu
14.10. 11:45
Kirjoitus on Helsingin Sanomien lukijan mielipide.
Mediassa on jälleen toisteltu näkökulmaa, jossa ikääntyvät naiset kokevat vähemmän seksuaalista halukkuutta kuin miehet.
Viimeisimpänä asiaa nosti esille Helsingin Sanomien juttu (12.10.) siitä, että vaihdevuosi-ikäisten naisten haluttomuus johtuu usein testosteronin puutteesta.
Naisten haluttomuudesta kertovissa jutuissa näkökulma on usein yksipuolinen ja stereotyyppinen, ja ansaitsee vastauksen.
Olemme kaksi 45-vuotiasta naista, jotka eivät tunnista itseään esitetystä kuvauksesta. Päinvastoin, halumme ovat lisääntyneet aina nuoruusvuosista lähtien ja ovat nyt huipussaan. Koemme olevamme suorastaan voimaantuneita seksuaalisuudesta ja naiseudestamme.
Halumme ovat lähes päivittäisiä. Seksi pyörii ajatuksissa niin paljon, että töihin ja perhe-elämään on välillä vaikea keskittyä.
Olemme molemmat onnellisissa parisuhteissa, joissa on pääosin tyydyttävä ja normaaliksi kokemamme pitkän parisuhteen seksielämä.
Seksi on huonoimmillaan arkista ”vaniljaa” ja parhaimmillaan joskus intohimoista ilotulitusta.
Seksin määrä ei kuitenkaan vastaa tarpeitamme puolisoiden vähäisempien halujen vuoksi.
Arkiviikon ehdotukset seksistä tuottavat helposti vastauksen ”katsotaanko viikonloppuna”.
Uusi ehdotus lähellä edellistä kertaa puolestaan ”eikös meillä vasta ollut seksiä”. Niinpä olemme päätyneet etsimään tyydytystä haluillemme muualta.
Täyttymättömiä tarpeitamme paikkaavat fantasiat, sosiaalinen media ja perinteinen oma apu.
Iltaisin luemme romanttisia kirjoja, joissa yltiömaskuliiniset miehet jumaloivat naisiaan ja ovat valmiita polttamaan maailman pelastaakseen heidät vihollisen kynsistä. Tiktokissa uppoudumme videoihin, joissa nuoret miehet tekevät keski-ikäisille naisille flirttailevaa sisältöä, ja naiset muodostavat yhteisöjä, joissa jaetaan vertaistukea ja kirjavinkkejä.
Emme tietenkään oleta, että omista puolisoistamme kuoriutuisi seksuaalisia tai nuorempia luolamiehiä.
Mutta janoamme sitä, että meitä haluttaisiin spontaanisti, usein ja välillä intohimoisestikin.
Toivomme, että jatkuva yleistävä puhe ikääntyvien naisten seksuaalisesta haluttomuudesta loppuisi. Puheen sävy on myös usein naisia syyllistävä. Naiset vaikuttavat olevan ongelma, jonka haluttomuudelle etsitään ratkaisuja. Mitäpä jos ongelma ovatkin miehet?
Nim. Kaksi keski-ikäistä halukasta naista
/
Julkaisemme kirjoituksen
poikkeuksellisesti nimimerkillä."_/ HS
Puhe naisten haluttomuudesta on usein yleistävää ja syyllistävää!/ HS.
7
133
Vastaukset
- Anonyymi
Älkää avio-ukot ja petturit ohittako tätä juttua jossa kaksi rouvaa kertoo seksittömyydestään kun nämä miehensä ovat nahjuksia ja ehkä jopa miehistä enemmän kiinnostuneet kuin omista vaimoistaan!
- Anonyymi
Äijät älkää sivuuttako tätä naisten rouvien mielipide kirjoitusta Hesarin yleisön osastolla!
Nämä rouvat eivät saa haluamaansa seksiä kotona ( miehiltään lähinnä)! - Anonyymi
Samaa fémaconcaccaa ovat nämä anonyymipalstat täynnä, päivittäin.
- Anonyymi
Keski-ikäisten naisten panohalut on kyllä legendaariset! Omakin rouva on ihan helvetin uskomaton panonainen. Panisi jumalauta jatkuvasti! Ihan aidosti rakastaa ottaa kulliakin poskeen ja kurkkuun kokoajan. Hetken se lutkuttaa kullia niin toosa kostuu ja turpoaa aivan panovalmiiks. Hyvä ettei se laukeile jo siinä vaiheessa. Himokas milffi jumalauta. Hyvä tuuri kävi että löysi tollasen naisen elämään :)
- Anonyymi
Kyllä, minunkin äitini ja sukuni naiset, ollessaan keski-ikäsiä, ravasivat festareilla, baareissa, kylillä ja kylänraiteilla jopa päivä, minihameessa, etsimässä miehiä ja miesporukoita jota voisivat tyydyttää heidän polttavat tarpeensa. Hesarin henkilökohtaista -palstan miestarjonta ei alkuunkaan riittänyt.
- Anonyymi
Tämä juttu oli Hesarin lukijan mielipiteissä... Mutta mm. s24 seksipalstoilla on miesten voivottelia ja huokailua kun monien omat vaimot "laittaneet lapun ala-luukulleen"!
Niimpä ukkomiehillä ym. on syytä ottaa käyttöön siten korvaavia toimia - eli omat oikeudet ja ryhtyneet monissa avauksissa kommentoiden omaa "käsityydytystään" yksin mutta muiden vastaavien kompatessa ja kannustaessa omin käsin onneen heitä!
Mikä on totuus onko mihet kaikki yllättäen biseksuaaleja vai mitä hetkfn hurmiota he hakee?
Nämä ukot ja muut vastaavat eivät hae homoseksiä sinänsä vaan jotain sanottaisiinko vertaistukea näinkin, fantasioiden runkuista!
Tapaamisiin he eivät välttämättä halua lähteä, mutta fantasioivat omissa mielikuviasssan... jostain minkä he vain tietää!?
On muitakin tyyppejä, joka lähtöön riittää porukkaa!- AnonyymiUUSI
Olen jättänyt kaksi naista, olivat kumpikin 45v tietämillä, jotka ryhtyivät vaihdevuosivaivojen alettua pihtaamaan ja muuttuivat niin valtavasti, kuin heille olisi tehty aivojensiirto palstamammojen kaltaiselta yksilöltä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1063150
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on922445- 241986
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221530Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291500Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151415Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26927- 87922
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62856Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2789