Miten sota muuttaa yhteiskuntaa?

Anonyymi-ap

Se on selvää, että nuoret ja vähän vanhemmatkin miehet/naiset lähtee rintamalle. Huoltovarmuusalat; vesi, sähkö, tele, sairaalat, elintarviketeollisuus ja kuljetus jatkavat pääpiirteissään toimintaansa entiseen tapaan. Teollisuuslaitoksia muunnetaan sotaa tukevaksi tuotannoksi.

Ulkomaiset yritykset/ihmiset poistuvat sotivasta maasta ja investoinnit perutaan. Suomen sivukonttorin suomalainen työvoima irtisanotaan.

Kotirintamalla olevat siviilit lopettavat turhan kulutuksen, ei ostella autoja, vaatteita, etelänmatkoja, ei käydä ravintoloissa, teattereissa eikä Lapissa. Keskitytään vain pysymään hengissä. Nämä ei-välttämättömyyshyödykkeitä tarjoavat yritykset menevät nurin.

Osa suomalaisistakin lähtisi evakkoon Ruotsiin tai eurooppaan ennen kuin rajat sulkeutuu. 

Yhteiskunnan yritysrakenne muuttuu oleellisesti sotatalouden aikana. Huoltovarmuusalan yrityksilläkin on omat haasteensa, vaikka toiminta jatkuu ennallaan, niin kuka maksaa laskut ja kuka ei? Iso osa asiakkaista on rintamalla tai menettänyt työpaikkansa, eikä ole varaa maksaa edes vedestä tai sähköstä. 

Millä ihmeellä tätä Suomi Oy pyörittäisi tätä sotatalouttaan, kun normaali yritystoiminta ei tuota verotuloja valtiolle? Jos nyt velkaannutaan 13 miljardia vuodessa, niin sotataloudessa velkaa otettaisiin varmaan kymmenkertainen määrä? Toki EU ja Usa varmaan tukisivat taloudellisesti, mutta suurimman taakan kantaisin.

Kun sodat on sodittu, niin kuka kuittaa laskun? Hävinnyt osapuoli kai valtaosin...

3

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähtee ne Länsirajaa kohti ja lujaa.

    • Anonyymi

      Ei kuule taidakaan lähteä. Sota tarkoittaa tappamista tai tappamiseksi joutumista. Eivät todellakaan siis lähde.
      Mutta ainahan saa haaveilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5132
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      34
      4523
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      12
      3169
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3070
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      83
      1872
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1815
    Aihe