Niin aurinko seisoi alallansa, ja kuu pysyi paikallansa

Anonyymi-ap

Jos maapallo lopettaisi yhtäkkiä liikkeensä sekunnin ajaksi, niin sanotun liikkeen jatkuvuuslain mukaisesti kaikki Maan pinnalla olevat irralliset tavarat ja kaikenlaiset muut kappaleet jatkaisivat liikettään itään päin maapallon pinnan nopeudella. Sekunnin aikana ne liikkuisivat päiväntasaajalla noin 460 metriä ja Etelä-Suomessa 230 metriä.

Se aiheuttaisi myös esimerkiksi valtavia hirmutuulia ilman liikkeen kovan vauhdin takia ja hurjia hyökyaaltoja veden liikkeen rajun vauhdin takia. Maapallolla ei voisi enää elää.
https://www.hs.fi/tiede/art-2000011531779.html

Lasten tiedekysymyksissä kysyttiin mitä tapahtuu, jos maapallo lopettaisi pyörimisen. Vastaus on selvä, elämä vaarantuisi vakavalla tavalla.

Jehovan todistajat ottavat kirjaimellisesti Joosuan luvun 10 tarinan?

Eikö tämä Joosuan tarina ennemminkin todista kirjoitusaikaista maailmankuvaa, jossa aurinko, kuu ja tähdet liikkuivat kiinteässä taivaankannessa kukin omia ratojaan?

2

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkentasin hieman. Maapallon pysähtyessä Raappahousut pysyisivät jalassa. Eikä hernevelli läikkyisi. Samoiten vaikutus Peräilmaan olisi minimaalinen.

    • Anonyymi

      "Jehovan todistajat ottavat kirjaimellisesti Joosuan luvun 10 tarinan?"

      Periaatteessa kyllä, tosin on spekuloitu sillä, että Jehova ohjasi jotenkin auringon valoa niin että aurinko vain näytti pysähtyneen paikalleen. Joka tapauksessa siitä pidetään kiinni, että ihmisten näkökulmasta aurinko pysähtyi keskitaivaalle, siis kertomus otetaan historiallisena.

      "Eikö tämä Joosuan tarina ennemminkin todista kirjoitusaikaista maailmankuvaa, jossa aurinko, kuu ja tähdet liikkuivat kiinteässä taivaankannessa kukin omia ratojaan?"

      Liittyy täysin tuohon. Aurinkokeskisessä maailmankuvassa auringon pysähtyminen keskitaivaalle on täysin absurdi ajatus, mutta maakeskisessä maailmankuvassa se on paljon helpompi kuvitella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6715
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6238
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      132
      5278
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      49
      4121
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      18
      3974
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3530
    7. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3500
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2955
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2829
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      62
      2681
    Aihe