HELVETTI ON TÄYSIN TODELLINEN PAIKKA

Täällä liikkuu kirjoittajia jotka yrittävät vesittää klassinen kristinuskon väittämällä, että helvettiä ei ole ja se on tullut Raamattuun kirkkoisien myötävaikutuksen tuloksena.

Jos ei olisi todellista vaaraa joutua helvettiin, niin miksi ihmeessä Jumala olisi nähnyt niin paljon vaivaa pelastaakseen ihmiset tuolta kauhun- ja rangaistuksen paikalta?

Ja jos helvettiä ei olisi eikä vaaraa joutua sinne olisi, niin miksi ihmeessä Jeesuksen annettiin kärsiä käsistä ja jaloista naulattuna ristillä noin kuusi tuntia?

Jos helvettiä ei olisi, ei olisi minkäänlaista syytä antaa Pyhä Henki sellaisen ihmisen sisimpään kun tämä tulee uskoon, koska tällöin ei mitään syytä antaa tuota lunastuksen sinettiä ja apua vaeltamiseen uskon kuuliaisuudessa Jeesukselle.

37

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä helvetti on. Se on täällä maan päällä juuri nyt.

      Se löytyy Ukrainan sodan juoksuhaudoista, Gazan tuhotusta kaupungista, Sudanista ym. sotaa käyvistä maista.

      Se löytyy myös sieltä, missä on nälkää ja asunnottomuutta, ei pääsyä välttämättömään sairaudenhoitoon, kidutusta, orjuutta jne.

      Tämän helvetin ovat aiheuttaneet poliitikot ympäri maailman.

      Paratiisikin on täällä jo nyt. Se on kaikkialla siellä missä on rauhaa ja hyvinvointia.

      Oma paratiisini on mökkiranta missä voi saunoa kauniin luonnon keskellä, tietäen että jos sairastun saan apua.

      Tämäkin suomalainen paratiisi on uhattuna. Uhkaaja on nykyinen hallitus. Rukoileminen ei auta, mutta äänestämällä voit vaikuttaa.

      • Anonyymi

        Hyvin kirjoitettu helvetistä ja paratiisista. Tosin en tiedä tekisikö jokin muu puolue vallassa ollessaan parempia päätöksiä. Velkaloukkuun ajautuminen on edellisten hallitusten aikaansaamaa ja asiaa ei auta se, että on nostettu puolustukseen käytettäviä menoja. Toki kaikki kiristykset tuntuvat pienituloisten lompakossa, sieltä, kun ei olisi varaa leikata, kun muutoinkin elinkustannukset ovat nousseet.

        Lightning


      • Anonyymi

        Lisää. Minähän olen liberaali, mutta....alkaa viluttaa ankarasti lukea aina iltiksestä, että joku Ahmed tai sinnepäin, on tehnyt raiskauksia (oli siis tänäänkin jokin nimi, siis oli saanut ilmeisesti tuomion, kun oli julkaistu se) En ollenkaan ole vastaan mitään kansakuntia ja niiden ihmisiä sinänsä, jos käyttäytyvät. Joskus ovat käyneet mummojenkkn kimppuun...tämän päivän tyyppi oli nuoren pojan raiskannut. En tiedä olisiko parempi olla lukematta digilehteä, tulee vihaiseksi ja murheelliseksi.

        Eli helvetistä kuvausta.

        Lightning


      • Anonyymi

        Pienoisevankeliumissa Jeesus kertoo asian selvästi, mitä vaihtoehtoja ihmisellä on:
        On olemassa kaksi vaihtoehtoa:
        ikuinen elämä ja
        kadotus eli häviäminen olemattomiin.

        Joh3:16Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän.


    • Anonyymi

      "Jos ei olisi todellista vaaraa joutua helvettiin, niin miksi ihmeessä Jumala olisi nähnyt niin paljon vaivaa pelastaakseen ihmiset tuolta kauhun- ja rangaistuksen paikalta?"

      Miksi Jumala olisi luonut maanpäällisen järjestelmän, jossa osa porukasta joutuisi auttamattomasti kärsimään ajallisesta synnistä loputtoman, ikuisen ja koskaan päättymättömän helvetin ja kidutuksen tulen?
      Jumala on sentään Rakkaus! Paitsi ei tietenkään ehdollisissa helluntalaisten uskomusjärjestelmissä?

      Kaikkitietävänä Jumalan olisi toki pitänyt etukäteen tietää, että kaikki eivät älyä nielaista Jumalan heille asettamaa syöttiä (Jeesusta).
      Mutta mm helluntalaisuudessa Jumalan kaikkivaltius ja kaikkitietävyys päättyy oppiin ikuisesta helvetistä, jossa tämä tyranniksi (Saatanaksi) käännetty jumala, polkee katkeroituneesti epäonnistuneet luomuksensa ikuisen helvetin tuleen?

      Haluaisitko OIKEASTI istua tällaisen tyrannin pöytään hääaterialle?

      Voisiko tämän viestiketjun aloittaja vastata tähän kysymykseen?

      • Anonyymi

        Tämän viestiketjun aloittaja ei vastaa esitettyyn kysymykseen?
        Kun tekee Jumalasta hirviön, niin omatunto alkaa kolkuttamaan enemmän kuin Raamattu?


      • Anonyymi

        Oppi ikuisesti palavasta helvetistä on suurimpia esteitä ihmisten uskoon tulolle!

        Kuka järkevä ihminen rakastaisi jumalaa, joka loisi miljardeja ihmisiä, joista monella ei edes ole tietoa kristinuskosta, ja sitten polttaisi heitä loputtomiin? Onko tuossa mitään järkeä?

        Monet herkkäuskoiset saattavat sekaantua tuollaisesta peloittelusta, ja vielä useammat kääntävät selkänsä koko kristinuskolle.

        Jäljelle jää vain sellaiset itsevanhurskaat, jotka kenties kerran ovat saaneet kokea anteeksiannon, mutta pian sen jälkeen alkavat kuristamaan kanssapalvelijaansa kurkusta tämän vähäisten velkojen vuoksi.

        Miksi nämä ikuiseen piinaan uskovat eivät pidättäydy lasten hankinnasta? Onhan varsin suuri vaara, että lapset kauhistuvat vanhempiensa uskontoa, ja kääntyvät ateismiin, ja joutuvat ikuisesti piinattavaksi!

        Jeesus tuli pelastamaan sitä mikä kadonnut oli. Kadotus ja katoaminen on sama sana alkutekstissä. APOLEIA tarkoittaa tuhoa tai hukkaan joutumista.

        Se kohtasi myös rahaa, joka oli vertauksessa joutunut hukkaan, samoin kuin yli jääneitä leivänpaloja.
        Tuskin ne sentään helvettiin olivat joutuneet.

        Eihän Raamattu edes tunne helvetti-sanaa. alkutekstissä. Ja kuningas Jaakon käännös ei ole mikään alkuteksti!


    • Anonyymi

      Saarn.9:7 Niin mene siis ja syö leipäs ilolla, ja juo viinas hyvällä mielellä; sillä sinun työs kelpaa Jumalalle. Biblia (1776) Saarn.3:12. 3:22. 5:17. 8:15. Jes.22:13. 56:12. Luuk.12:19. 1Kor.15:32.

    • Anonyymi

      Helvettiä ajatellet ? On sulla pimeät ajatukset. Olet juuri tyypillinen suomalainen. Älä vaivu synkkyyteen. Ota edes mielialalääkkeesi.

    • Anonyymi

      Älä nyt vaan etsi narua kun sulla on niin pimeät ajatukset. Asut kehä III n sisöpuolella.

    • Anonyymi

      "Täällä liikkuu kirjoittajia jotka yrittävät vesittää klassinen kristinuskon väittämällä, että helvettiä ei ole ja se on tullut Raamattuun kirkkoisien myötävaikutuksen tuloksena."

      No se sattuu olemaan TOTUUS ja aivan tunnettu ja tiedetty HISTORIALLINEN FAKTA, joka ei poistu sillä, ettei se teitä aivopestyjä "helvetin lapsia" miellytä.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Hel
      "Hel (myös Hell tai Hella) on skandinaavisessa mytologiassa alamaailman eli Helheimin jumalatar. Hän on Lokin ja Angrboða-jättiläisen nuorin lapsi sekä Fenris-suden ja käärme Jörmungandrin sisar[1]. Hel on vastuussa kulkutaudeista, sairauksista ja katastrofeista.

      Kun Odin sai tietää, että Lokilla on lapsia, hän karkotti heidät syrjäisiin paikkoihin. Helin Odin syöksi manalaan ja antoi hänelle tehtäväksi huolehtia kaikista vainajista, jotka olivat kuolleet tauteihin tai vanhuuteen [2]. Helheimin alapuolella sijaitsi Niflheim.

      Kristinuskon levitessä Skandinaviaan kristinuskon tuonpuoleinen alamaailma nimettiin Helin mukaan pohjoismaisissa kielissä (ruotsiksi ja norjaksi helvete, tanskaksi helvede, islanniksi helvíti ja suomeksi helvetti)."

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/19105604/helvetin-alkupera

      https://siintoensio.wixsite.com/minsida-2

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Gehenna
      "Gehenna eli Hinnomin laakso (kreik. Γέεννα, Geenna; hepr. גֵּי בֶן־הִנֹּם, gei ben-Hinnom; aram. ܓܝܗܢܐ, Gēhannā; Mishna גהנום / גהנם, Gehinnam) on Jerusalemin eteläpuolella Länsirannalla sijaitseva pienimuotoinen laakso, jossa Juudan kuningasten Aahaan ja Manassen aikana uhrattiin lapsia Moolokille.[1] Raamatussa mainitaan miten Juudaan kuninkaat laittoivat poikiaan ja tyttäriään kulkemaan tulen läpi, mutta ei ole varmuutta, toimittiinko näin. Myöhemmin sen katsottiin olevan kirottu paikka (Jer. 7:31, 19: 2–6).[2]"

      "Kristillisessä tulkinnassa Gehenna merkitsee tuomittujen kuolemantakaista rangaistusta tai rangaistuspaikkaa, helvettiä (Matt. 5:22, Jaak. 3:6). Uudessa testamentissa Jeesus mainitsee Gehennan useamman kerran. Eri kirjoittajat kuvaavat synoptisissa evankeliumeissa Jeesuksen käyttävän sanaa kuvaamaan vastakohtana elämälle Jumalan valtakunnassa (Mark. 9:43-48). Yhteensä näissä kirjoituksissa termiä käytetään 11 kertaa. Tietyssä käytössä kristillisessä Raamatussa viitataan siihen paikkaan, jossa sekä sielu (kreikka: ψυχή) että ruumis tuhoutuvat (Matt. 10:28) "sammuttamattomassa tulessa" (Mark. 9:43)."

      • Anonyymi

        "Uudessa testamentissa Jeesus mainitsee Gehennan useamman kerran."

        Siis Gehennan, ei kirkkoisien lainaamaa ja värittämää jumaltarustojen "helvettiä".

        Jer.7
        28 Sentähden sano heille: Tämä on kansa, joka ei kuullut Herran, Jumalansa, ääntä eikä ottanut kuritusta varteen. Kadonnut on totuus ja hävinnyt heidän suustansa.
        29 Leikkaa hiuksesi ja heitä ne pois ja viritä kalliokukkuloilla itkuvirsi, sillä Herra on hyljännyt ja sysännyt pois vihansa alaisen sukupolven.
        30 Sillä Juudan miehet ovat tehneet sen, mikä on pahaa minun silmissäni, sanoo Herra. He ovat asettaneet iljetyksensä temppeliin, joka on otettu minun nimiini, ja saastuttaneet sen.
        31 JA HE OVAT RAKENTANEET TOOFET UHRIKUKKULAT BEN-HINNOMIN LAAKSOON, POLTTAAKSEEN TULESSA POIKIANSA JA TYTTÄRIÄNSÄ, MITÄ MINÄ EN OLE KÄSKENYT JA MIKÄ EI OLE MINUN MIELEENI TULLUT.
        32 Sentähden, katso, päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin ei enää sanota 'Toofet' ja 'Ben-Hinnomin laakso', vaan 'MURHA-LAAKSO', ja Toofetiin haudataan, kun ei ole muualla tilaa.
        33 Ja tämän kansan ruumiit joutuvat taivaan lintujen ja maan eläinten ruuaksi, eikä näitä kukaan karkoita.
        34 Ja minä lopetan Juudan kaupungeista ja Jerusalemin kaduilta riemun ja ilon huudon, huudon yljälle ja huudon morsiamelle, sillä maa on tuleva raunioiksi."

        Jos kirkkoisät eivät olisi väärentäneet Ben-Hinnomin laaksoa jumaltarustojen helvetiksi, niin ihmisillä olisi ollut mahdollisuus itse tutkia, mitä Raamatussa kerrotaan kyseisestä Jeesuksen mainitsemasta paikasta sen sijaan, että yksi jos toinenkin hörhö on keksinyt omasta päästään mitä mielikuvituksellisimpia kauhukertomuksia "helvetistä", jossa sadistinen Jumala kiduttaa luotujaan iankaiken heidän lyhyen elämänsä aikana tekemiensä syntien johdosta.

        Jer.7:31 "ja he ovat rakentaneet Toofet-uhrikukkulat Ben-Hinnomin laaksoon, polttaakseen tulessa poikiansa ja tyttäriänsä, ==> mitä minä en ole käskenyt ja mikä ei ole minun mieleeni tullut."

        Tulee sellainen vaikutelma, että nämä nykyiset helvetistä kiihkoilevat sekä kansan/lasten murhaajia siunailevat "Jeesuksen seuraajat" ovat näiden sielunsukulaisia, jotka polttivat niitä poikiaan ja tyttäriään siellä Ben-Hinnomin laaksossa, koska mielikuva sadistisesta "taivaan Isästä" on niin heidän mieleisensä, etteivät he halua luopua harhauskomuksestaan edes faktojen edessä...


    • Anonyymi

      Onko elämä sulle helvettiä kun siitä kirjoitat ?

    • Anonyymi

      "Ja jos helvettiä ei olisi eikä vaaraa joutua sinne olisi, niin miksi ihmeessä Jeesuksen annettiin kärsiä käsistä ja jaloista naulattuna ristillä noin kuusi tuntia?"

      No mitä tuo kuutisen tuntia kärsimystä on yhtään mitään ikuiseen piinahelvettiin verrattuna ?

      Itse asiassa, jos Jeesus "on maksanut" (mikä loogisesti ajatellen on mahdotonta) kaikkien armahdettujen syntisten syntivelan, joka siis tarkoittaa IKUISTA piinaa helvetin tulessa, niin Jeesuksen pitäisi edelleenkin olla kärsimässä helvetissä tälläkin hetkellä ja tästä eteenpäin halki ikuisuuksien.

      Eli Jeesus ei ole mitenkään voinut maksaa yhdenkään syntisen syntivelkaa kärsimällä vain kuutisen tuntia ristillä ennen kuolemaansa ja poikkeamalla hetkeksi tuonelaan.

      Jeesuksen "uhri" on siis loogisesti ajatellen täyttä bluffia, mikäli uskomme aivopestyjä "helvetin lapsia".

      • Anonyymi

        Hebr 9 :25 -26
        Eikä Hän mennyt uhratakseen itseänsä monta kertaa, niinkuin ylimmäinen pappi joka vuosi menee kaikkeinpyhimpään, vierasta verta mukanaan,
        sillä muutoin hänen olisi pitänyt kärsimän monta kertaa maailman perustamisesta asti, mutta nyt hän on yhden ainoan kerran maailmanaikojen lopulla ilmestynyt, poistaakseen synnin uhraamalla itsensä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hebr 9 :25 -26
        Eikä Hän mennyt uhratakseen itseänsä monta kertaa, niinkuin ylimmäinen pappi joka vuosi menee kaikkeinpyhimpään, vierasta verta mukanaan,
        sillä muutoin hänen olisi pitänyt kärsimän monta kertaa maailman perustamisesta asti, mutta nyt hän on yhden ainoan kerran maailmanaikojen lopulla ilmestynyt, poistaakseen synnin uhraamalla itsensä.

        Ja muistetaan, että tämä uhri oli neitseestä syntynyt Jumalan Poika. Hänen verensä on pyhä veri. Sellainen vuosi meidän syntiemme tähden. Riittävä uhri syntiemme tähden. Ei tarvita toista uhria. Tähän uhriin ei voi lisätä mitään.


    • Anonyymi

      Missä se helvetti sijaitsee? Maan alla?

    • Anonyymi

      "Jos helvettiä ei olisi, ei olisi minkäänlaista syytä antaa Pyhä Henki sellaisen ihmisen sisimpään kun tämä tulee uskoon"

      Mikä logiikka tässä on ? En tajua.

    • Anonyymi

      Kuvaraamatusissa Helvetti kuvataan paikkana. Tämä väärinkäsitys syntyy siitä ettei mielen ahdistusta ja pelkoa osata muuten kuvata. Kuvassa on aina jonkinlainen maisema ihmisineen ja pahaa kuvaavina piruina. Helvetti paikkana syntyy kuvista. Taivas myös. Kun on paikka, on paikka sidoksissa aikaan. Jos elämässä menee tässä ajassa hyvin, Helvetin täytyy olla elämän tuolla puolen eli kuoleman jälkeisessä "ajassa". Taivas myös.
      Kyse on kuitenkin vain siitä miten hyvin voimme tässä hetkessä ja elämämme aikana. Taivas ja Helvetti kuvaavat elämän ihananuutta ja kärsimystä. Me tunnemme molemmat, ja siitä uskontojen kirjat kertovat.

      Vai miten muuten kuvaisit esimerkiksi pelkoa kuin ihmistä paikassa jossa on hirviöitä?

    • Anonyymi

      Taivaan hyvä Isämme suorituttaa meillä täällä kerta kaikkista jakoa hyvään ja pahaan. Me itse toimimme jakajina vapaan tahtomme perusteella. Toki Isämme siunaa hyvyyden valinneita Jumalisella viisaudella, jota me eme aina ymmärrä. Myös uskomattomille lapsilleen Hän antaa lapsen perussiunauksen, Sillä he ovat viimeiseen asti potentiaalisia uudestisyntyneitä kristittyjä. Mutta monet paatuvat vihaamaan hyvää Isäämme, vaikka eivät edes tiedä miksi. He kääntävät selkänsä, halveksien jopa Jeesuksen sovitustyötä Golgatalla. Näin he menettävät siunauksen kutsun ja jäävät ulos. Tosin ei rakastava Isä hylkää, mutta katselee sivusta, milloin tuhlaaja poika/tyttö, huutaa häntä avukseen sonnassa rypiessään. Kun tuhlaaja tulee Isänsä luo, Juoksee Isä häntä vastaan ja nostaa hänet takaisin Jumalan lapseksi. Ettekö te pilkkaajat todella näe pahuuden järjettömyyttä ? Verratkaa järjettömyyttänne Isämme hyvyyteen.

      • Anonyymi

        Ketkä niitä pilkkaajia mielestäsi ovat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ketkä niitä pilkkaajia mielestäsi ovat?

        On suurta Jumalan pilkkaa yrittää vääristää ja latistaa Jumalan Sanaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On suurta Jumalan pilkkaa yrittää vääristää ja latistaa Jumalan Sanaa

        Kuka sitä mielestäsi vääristää ja latistaa ?


    • Anonyymi

      Kaikki ne miljardit kärsivät sielut siellä helvetissä jotka eivät uskoneet.
      Voi voi näitä uskovaisia miten herttaisia ovat...

    • Anonyymi

      Ajatella että se vie helvettiin ettei pidä totena Raamatun satuja ja valheita!

      • Anonyymi

        Tässä aloituksessa näkyy se aivopesu, jos et usko, joudut helvettiin ja ihminen pitää kiinni kynsin ja hampain uskostaan, jottei se ihana ja rakastava isä rankaisisi häntäkin. Uskossa on kyse myös siitä ettei ole lupa kyseenalaistaa, lupa ajatella. Pitää uskoa miten kirjassa lukee tai miten on uskossa opetettu. Jus poikkeat säännöistä, kanssaveljet palauttaa "oikealle tielle" valvontansa kautta.

        Lightning


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä aloituksessa näkyy se aivopesu, jos et usko, joudut helvettiin ja ihminen pitää kiinni kynsin ja hampain uskostaan, jottei se ihana ja rakastava isä rankaisisi häntäkin. Uskossa on kyse myös siitä ettei ole lupa kyseenalaistaa, lupa ajatella. Pitää uskoa miten kirjassa lukee tai miten on uskossa opetettu. Jus poikkeat säännöistä, kanssaveljet palauttaa "oikealle tielle" valvontansa kautta.

        Lightning

        Kova on helvetin pelko uskovaisella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kova on helvetin pelko uskovaisella.

        Uskovan ei tarvitse pelätä helvettiä / kadotusta, mutta hän tietää sen olemassaolon, kun Raamattu, eli Jumalan Sana sen meille monella tapaa ja monta kertaa kertoo.

        Eikä mikään helvetinpelko minua johtanut Jumalan luo, vaan tarvitsin apua vapautuakseni pahasta toiminnastani ja syntielämästäni.

        Jumalan Rakkaus siis veti minua, eli sain avun Jumalalta, kuten jos sairas saisi avun vakavaan ja parantumattomaan sairauteensa.

        Eli kohdallani tämä toteutui:

        1. Joh. 4:19 Me rakastamme, sillä hän on ensin rakastanut meitä.

        Eli rakkauteni Jumalaa kohtaan syntyi siitä, että Hän Rakasti ensin minua !

        Eli kaikki toteutui kohdallani Jumalan Rakkauden kautta, eikä minkään helvetin pelon kautta !

        Mutta sinä et näytä tätä ymmärtävän ollenkaan, ikävä kyllä. 🙁


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskovan ei tarvitse pelätä helvettiä / kadotusta, mutta hän tietää sen olemassaolon, kun Raamattu, eli Jumalan Sana sen meille monella tapaa ja monta kertaa kertoo.

        Eikä mikään helvetinpelko minua johtanut Jumalan luo, vaan tarvitsin apua vapautuakseni pahasta toiminnastani ja syntielämästäni.

        Jumalan Rakkaus siis veti minua, eli sain avun Jumalalta, kuten jos sairas saisi avun vakavaan ja parantumattomaan sairauteensa.

        Eli kohdallani tämä toteutui:

        1. Joh. 4:19 Me rakastamme, sillä hän on ensin rakastanut meitä.

        Eli rakkauteni Jumalaa kohtaan syntyi siitä, että Hän Rakasti ensin minua !

        Eli kaikki toteutui kohdallani Jumalan Rakkauden kautta, eikä minkään helvetin pelon kautta !

        Mutta sinä et näytä tätä ymmärtävän ollenkaan, ikävä kyllä. 🙁

        Sinä olet päästäsi sekaisin vr62!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskovan ei tarvitse pelätä helvettiä / kadotusta, mutta hän tietää sen olemassaolon, kun Raamattu, eli Jumalan Sana sen meille monella tapaa ja monta kertaa kertoo.

        Eikä mikään helvetinpelko minua johtanut Jumalan luo, vaan tarvitsin apua vapautuakseni pahasta toiminnastani ja syntielämästäni.

        Jumalan Rakkaus siis veti minua, eli sain avun Jumalalta, kuten jos sairas saisi avun vakavaan ja parantumattomaan sairauteensa.

        Eli kohdallani tämä toteutui:

        1. Joh. 4:19 Me rakastamme, sillä hän on ensin rakastanut meitä.

        Eli rakkauteni Jumalaa kohtaan syntyi siitä, että Hän Rakasti ensin minua !

        Eli kaikki toteutui kohdallani Jumalan Rakkauden kautta, eikä minkään helvetin pelon kautta !

        Mutta sinä et näytä tätä ymmärtävän ollenkaan, ikävä kyllä. 🙁

        Sinullapa on rakastava Jumala :) kun pitää sellaista paikkaa kuin helevetti. Kreikkalaiset matkasivat haadekseen, juutalaisilla ei ole edes helvettiä, mayoilla oli helevettinsä kuten kristinuskoisillakkn. Uskonnot tarvitsevat pelotteensa.

        Lightning


    • Anonyymi

      Helveti on Persujen puoluetoimisto ja paikallinen kaljabaari siinä vieressä.

    • Anonyymi

      On teillä uskonto!!!???
      Helvetti lienee tärkeä osa fanaattisten tosi uskovaisten ns kristittyjen elämää?
      Kuvitelkaa, jos tämä oletettu ikuisen kidutuksen ja piian paikka olisi maapallon keskustassa, niin miltä tuntuisi vietää "karitsan heitä" itse maapallon päällä?
      Turha kysymys, koska en tiedä minkälaisia tuntemuksia voidaan tuntea saatanan valtakunnassa?

    • Anonyymi

      Jos olisin kunnon uskova, sanoisin sille partaukolle joka leijailee joissain tuonpuoleisessa, että ota järki äijä käteen. Mie en kyllä siun pelejäs pelaa. Vai että möhömaha huijariuskovat pääsisivät kierolla mielellä taivaaseen, juu, sinun perkeleen taivaaseen pääseekin, jossa hukutetaan ihmisiä ja kidutetaan. Ihte on semmoinen perkele, joka on semmosen kehittänyt olleessaan KAIKEN????? Luoja.

      Ja kun ette tajuu tätä, niin eipä mitään, ei kaikille ole kauhalla annettu järkeäkään.

      Lightning

      • Anonyymi

        Ei ole sanottu ettei uskovilla ole järkeä. Heillä on, mutta he eivät käytä sitä tai käyttävät sitä väärin. Siksi älykäskin ihminen voi uskoa järjettömyyksiä. Helvetin pelko johtaa sellaiseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole sanottu ettei uskovilla ole järkeä. Heillä on, mutta he eivät käytä sitä tai käyttävät sitä väärin. Siksi älykäskin ihminen voi uskoa järjettömyyksiä. Helvetin pelko johtaa sellaiseen.

        Niin tiedän...ei vaan joskus oojeinbtahdo jaksaa toisaalta ymmärtää heitä ja heidän uskomuksiaan, kun uskovat iloisesti ylistävät miten ihana ja rakastava Jumala heillä onkaan ja mikä sokeus tuohon todistamisautomaattiinsa liittynee... välillä viesteissä Jeesuskin ihan itkee kun ihmiset kärventyvät helvetissä, haloo, Jumalan piti olla kaikkivaltias, eiköhän se helevetti olisi ihan silloin hänen omaa kehitystyötään... saatana on kyllä ihme heppu, kun Jumala on ihan avuton ja lapaset ojossa antaa toimia, ei auta Kristuksen kuolemat ja ylösnousemuksetkaan, vaatimukset kasvavat, ei saa epäillä, tulee uskoa ja elää ns synnitöntä elämää johon he eivät sitten kykene, mutta heillähän on se uskonsa, joka nostaa heidät muiden yläpuolelle.

        Lightning


    • Anonyymi

      Helvetti kuulostaa aika kivalta paikalta, taivaaseen verrattuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3485
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      194
      2216
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2090
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1822
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1639
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1088
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      820
    8. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      68
      810
    9. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      45
      790
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      763
    Aihe