Tämä toistuva iskulause saattaa naurattaa joitakuita, mutta se ei auta keskustelua yhtään. 
Halventava yleistäminen on juuri sitä, mistä persujen vastustajat usein syyttävät persuja itseään, jolloin pyöritään vain kehää.
Totuus on se, että Perussuomalaiset eivät ole mikään yhtenäinen, synkkä möykky, josta voisi sanoa jotain yhdellä lauseella. Puolueessa on ongelmallisia äänenpainoja, mutta mukana on myös rehellisiä, maanläheisiä ihmisiä, jotka kokevat, että muu politiikka on unohtanut heidän arjensa realiteetit.
Monet äänestävät persuja siksi, että kokevat epävarmuutta globalisaatiosta, maahanmuuttopolitiikasta, tai haluavat puolustaa perinteisiä arvoja. Siinä ei ole kysymys lainkaan muiden vihaamisesta. 
On ihan perusteltua olla huolissaan siitä, mihin suuntaan Suomea viedään, eikä se tee kenestäkään automaattisesti rasistia tai typerystä.
Jos halutaan haastaa persujen politiikkaa, se pitää tehdä faktoilla ja analyyseillä, eikä  latteuksilla ja nälvimisellä. Ylenkatsominen ei ole argumentti.
Persut eivät ole perseestä
5
92
Vastaukset
- Anonyymi
Persut itse räksyttää niin ala siinä sitten argumentteja,dialogia tai kommunikaatiota.Voidaan kyllä yrittää käydä läpi koko sivistyneen etiketin skaala,mutta persu on persu.Ei Kokoomuksen apupuolueena toimiminen nosta persuja eliittiin.
 - Anonyymi
Kyseessä on siis persujen itsensä toistelema iskulause "Persut eivät ole perseestä", muut kaikki taas ovat sitä mieltä että "Persut ovat perseestä".
 - Anonyymi
"Se ei meille käy.." Ja heti kävi. Heti pettivät. Persut on PETTUREITA.
- Anonyymi
Millä lailla ne persut sinut pettivät?
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Millä lailla ne persut sinut pettivät?
Pettivät duunariäänestäjänsä. Ehkä joku köyhäkin on hölmöyksissään persuja äänestänyt.
 
 
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja3013871Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545461Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2005089SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei864255"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873551Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093058HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.142919Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan122591Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan392507Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va62189