Tunnin junan kustannukset tutkittu puutteellisesti

"Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska vaatii hallitusta selvittämään Turun tunnin junan todelliset kustannukset ennen päätöksiä."

"Ensin pitäisi tietää, mitä hanke maksaa, ennen kuin siitä päätetään, Ovaska sanoo tiedotteessaan."

Hatunnosto Ovaskalle!!!



https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/60f6ee7d-b0c1-4159-88b5-18faa634412e
23271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Eikö ne juuri keskustalaiset tätä olleet aloittelemassa

Äänestä
  • Urpon Tunninjunaan on asennettava Velkajarru !

    Äänestä

Eipä uskalla persut tuotakaan järjettömyyttä kaataa.

Rahaa on.

Äänestä
  • .

    Äänestä

- SDP:n -aloittama tuo TurunTunninJuna-Hanke On .

Sillä Jo -syyskussa v. 2019 - SDP:n- LiikenneMinisteri Sanna Marin ilmoitti ;

" Hankeyhtiön tarkoituksena on edistää nopean ratayhteyden suunnittelua "
" Ja Valtio aloittaa seuraavaksi neuvottelu kuntien kanssa "

SIIS - SDP - ON - ALOITTANUT -Koko- Turun RataHankkeen - Jo v. 2019 - !

- SDP:n Ratahanketta tukivat = Vasemmisto +Vihreät ja VasemmistoKEPU - !

Äänestä
  • Siis SDP, Vasemmistoliitto, Vihreät ja Keskusta halusivat TUTKIA länsiradan uudistamisen vaihtoehtoja, järkevyyttä ja kustannuksia.

    Nyt Kokoomus ja Orpo haluavat TOTEUTTAA "tunnin junan", vaikka EI TIEDETÄ hankkeen kustannuksia eikä järkevyyttä.

    Tässä on vissi ero!

    Äänestä

Nyt kun Tunnin juna -hanke on todettu kannattamattomaksi, pääministeri Orpo SILTI palkomirlteen omaisesti hirttäytyy siihen.

- Maailma on muuttunut aivan hitosti vuodest 2019 vasn se ei Orpoa ja saapastyhmää hanketta heilauta,

Äänestä
  • .

    Äänestä

Rahan piti olla tiukassa ja silti KAIKKIEN asiantuntijoiden kannattamattomaksi toteamaa 'tunnin junaa' ajetaan Orpon toimesta kuin käärmettä pyssyyn.

Miksi?

1Äänestä
  • Korruptiojuna on pakko saada raiteille.

    1Äänestä

  • Johan tuohon venkulointiin on kulunut enemmän rahaa kuin mitä se tulisi maksamaan. Venkulointi on alkanut jo -70 luvun alusta ja siinä ajassa se olisi pystytty rakentamaan vaikka Jäämerelle.

    Taitavat olla paremminkin aasintuntijoita. Rantaradan ylläpitoon on taitanut kulua yli yksi miljaardi.

    Äänestä

  • Siihen on laitettu jo valtava summa rahaa, ilmeisesti siksi?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Johan tuohon venkulointiin on kulunut enemmän rahaa kuin mitä se tulisi maksamaan. Venkulointi on alkanut jo -70 luvun alusta ja siinä ajassa se olisi pystytty rakentamaan vaikka Jäämerelle.

    Taitavat olla paremminkin aasintuntijoita. Rantaradan ylläpitoon on taitanut kulua yli yksi miljaardi.

    Ei ole uskallusta viheltää peliä poikki.

    Äänestä

Ei diivat yhteiskunnat ole koskaan historian aikana välittäneet kuluista kun tuho lähestyy.
Se on ollut kaikkien tunnusmerkki että ihmisiä ajetaan suureen kurjuuteen samalla kun eräille kootaan ylellistä elitismiä.

Äänestä

"Tunnin junasta" halutaan päättää vaikka oikeasti ei tiedetä:
1. Kuinka paljon radan rakentaminen oikeasti maksaa (Ja tästä johtuen hankkeen kannattavuudesta puhuminen on täyttä lööperiä).
2. Ei myöskään tiedetä kuka sen maksaisi. Osa kuluistahan on kaavailtu kuntien kontolle eikä esimerkiksi Espoosta ole tullut vielä lopullista vihreää valoa.

Äänestä

Samaan aikaan toisaalla (esim pääradalla Tampereelta pohjoiseen) rautatiekiskoilla on aitoa kapasiteettipulaa. Junat myöhästelevät jatkuvasti, ja talouden mahdollinen kasvu hankaloituu tai estyy. Siellä saataisiin todellista tuottoa investoinneille radan parantamiseen.

Haloo! Turkuun on jo toimiva rata! Turun niukka henkilöliikenne siirtyy moottoritien busseihin, kun tarve vaatii. Raskasta tavaraliikennettä on vain vähäisessä määrin, kun verrataan päärataan. Tämä tilanne ei muutu.

Äänestä

Demarin elämäntehtävä on jahdata junia ja lehmiä.

Tunnin juna on liian nopea ja lehmä tappaa pierullaan koko maapallon.

Demarit ovat järjenköyhiä immeisiä.

Demarit tämän maan johdossa nyt 50 vuotta.

Jälki sen mukainen, eli K O N K U R S S I .

Äänestä
  • Kokoomuksen elämäntehtävä on tappaa kokosuomi😬

    1Äänestä

Tunninjuna tulee toooosii kalliiksi radan varren kuntien veronmaksajille💰💰💰😬

3Äänestä

Eiköhän tuokin pyörähdä kaikkien veronmaksajien maksettavaksi?

3Äänestä

Uniperiin menneillä sähköverkon myyntirahoilla olis saanu pari kolme tunnin junaa

Äänestä

Nyt kun Tunnin juna -hanke on todettu kannattamattomaksi, pääministeri Orpo SILTI palkomielteenomaisesti hirttäytyy siihen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska vaatii hallitusta selvittämään Turun tunnin junan todelliset kustannukset ennen päätöksiä."

"Ensin pitäisi tietää, mitä hanke maksaa, ennen kuin siitä päätetään, Ovaska sanoo tiedotteessaan."

Hatunnosto Ovaskalle!!!



https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/60f6ee7d-b0c1-4159-88b5-18faa634412e

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu