Päättäjillä paha ongelma

Anonyymi-ap

Aapossa olleen jutun mukaan Hyvinkään päättäjillä on ongelma kun ei pääse tuhlaamaan kaupungin verorahoja. Puuttuu kuulemma tapahtuma jossa sitä rahaa "voisi polttaa" eli pääsisi syömään ja ryyppäämään veronmaksajien piikkiin. Kaupunginhallitus kokoontui ihan sitä varten pohtimaan mikä tapahtuma olisi hyvä kulissi tuhlaavalle tapahtumalle. Mukana oli henkilöitä puolueista sd, kok, ps, vihr, vas, kesk, eli käytännössä kaikki haluavat tuhlata. Samaan aikaan terveyspalvelut ovat lamaannuksissa ja niiden "asiakkaat" uupuneita kun hoitoon ei todellakaan pääse. Samat päättäjät ovat mukana näissä kummassakin asiassa, ainakin puolueen kautta, mutta ylimieliset asenteet esteenä. Voitaisiinko kaupungin asukkaat hoitaa kuntoon ensin vaikka tukemalla sotea ja vasta kun homma on kunnossa niin sitten ryypättäisiin yhdessä veronmaksajien kanssa toritapahtumassa kesällä.

6

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saattaa olla niinkin että puolueet yhteisellä sopimuksella lupaavat vaaleissa ehdokkaaksi asettuvalle ns. ateria - juomaedun, jotta homma kiinnostaisi. Sitten onkin kiva "elvistellä" kameroiden edessä tipalasi kädessä että mukana ollaan. Parhaat kyvyt ei moiseen lähde, mutta tolloja on helppo uunottaa.

    • Anonyymi

      Kyllä on päättäjien moraali alhainen kun tuollainen asia on ykkösongelmana. Siinä meni kaupungin vetovoimaisuus jälleen.

    • Anonyymi

      Kyllä jokin pakkohuvittelutapahtuma jostain keksitään, jossa pakosti pitä tuhlata yhteisiä kaupungin rahoja. Osa päättäjistä kun pitää tapahtumia luontaisetuna kun ei tarvitse itse kustantaa juhlimistaan. Paikallinen lehtykäinen saa myös silloin aihetta sivuilleen ja osa henkilökunnasta pääsee nauttimaan virvokkeita työn ohessa.

    • Anonyymi

      Aamupostissa yksi kaupungin kulttuuripäättäjistä valittaa että kultturiasioista puhutaan negatiivisesti. Totuus on kuitenkin se että kaupungin menopuolelle uppoaa paljon täysin tarpeetonta rahoitusta ja samaan aikaan ihmisten todelliset tarpeet unohtuu. Mentäisiin nyt vain muutama vuosi korjaten oikeita tarpeita kaupungin asukkaille ja jätetään hömppä vähemmälle. Tuhlausvuosilta on jäänyt rästiin paljon sellaista mitä ihmiset oikeasti tarvitsevat, mutta rahat eivät riitä.

    • Anonyymi

      Arvaan että ensi kesänä Hyvinkäån Pääkirjasto osallistuu jälleen taloustalkoisiin. Kesäaika tarkoittaa jotain sellaista, että se on yhtenä päivänä viikossa auki klo 17 asti ja muina päivinä sulkeutuu jo klo 15, lauantaisin kiinni, tottakai. Kesäaika alkaa ensi vuonna jo vappuna ja jatkuu syyskuun loppuun. Eläköön korkeakulttuuri-Hyvinkää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      65
      4444
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      99
      3704
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3331
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1896
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      88
      871
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      831
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      817
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      774
    Aihe