Miettikää miten vapaa maa Suomi oli 80-luvulla, kun EU ei ollut vielä rajoittamassa toimintaamme kaiken maailman laeilla ja säädöksillä. Nyt niitä on joka lähtöön. EU on tuhonnut säädöksillään ja kielloillaan Suomen talouden eikä toivoa paremmasta ole, niin kauan kun Suomi EUn jäsen on. Toinen paha on Nato. Ilman noita kahta pääpirua Suomen talous ja työllisyys olisi huomattavasti parempi. Ei suomi tule olemaan enää koskaan sitä, mitä se oli vuonna 1988 jolloin suomi oli maailman 8:ksi rikkain maa. Nyt suomi on koko lopun ikäänsä EU, NATO, WEF ja IMF VELKAORJA ellei se eroa tästä systeemistä joka tuhoaa tän maan.
EU on vapauden vastakohta
Anonyymi-ap
36346
10Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Väärillä ja hätiköidyillä päätöksillä tämä maa tuhottiin.
Kun saamattomat politikut eivät saa mitään aikaan. Heitetää kansana matut ulos tästä maasta koska eivät lähtökohtaisesti kuulu tähän maahan niille kannattaa muutenkin suositella paluuta sinne mistä ovat tulletlin ja lähdetään pois eu:sta!
Suomi oli itsenäinen valtio, ennen EU-aikaa- tietenkin silloin oli mahdollisuus toimia- oli oma valuutta, ja oli YYA eli idänkauppa Venäjän kanssa turvasi Suomen talouden-
pääasia oli että kokoomusta ei koskaan päästetty valtaan, joten suurimpia tuhoja ei päässyt tapahtumaan
Oma valuutta... seuraavissa maissa EI ole eurovaluutta:
Tanska, Ruotsi, Norja, Islanti, Sveitsi, Iso-Britannia, Ukraina ja Moldova.
Haikailetko inflaatiodevalvaatiokierteeseen takaisin?
En vaan itsenäiseen ja vakaaseen Suomeen joka on nyt menetetty.
Olet oikeassa!
Inflaatiodevalvaatiot ei enää nykyaikana ole vaihtoehto, katso miten Islanti pärjää ilman niitä!
Markka kellumaan ja saadaan talous kohdilleen.
Joka vuosi pitäisi devalvoida ainakin 10%
kyllä, jos se on kuten Ruotsi Norja Tanska, joilla on OMA VALUUTTANSA ja menestyvät loistavasti.
Ne pärjäävät koska päättäjinä ei ole suomalaisia suokalmukkeja.
EU ssa on aika oikeiston vallan loppua .
Pelkkä rahankeruu mafia koko EU.
Eu on SAMAA PASKAA oli puolue mikä tahansa!
Miksi koko ajan jauhatte puolueista.
Ei ne mitään hyväöteille anna.
tyhmät ei ymmärrä
Yleensä tällaisiin avauksiin tulee aina joku trolli nillittämään EU:nsa puolesta ja ehdottelemaan Venäjää.
No, ehkä onkin niin että Venäjän vietellä ja kauppakumppanina oli asiat paremmin.
Eu, ja nato vievät eurooppaa kohti sotaa Venäjän kanssa.
Onko alkujaankin eu ja nato, vain keinoja kerätä maat yhteen ja painostaa/ pelotella ne Venäjää vastaan?
Sakahan on Aina vihannut Venäjää, ja heillähän oli iso Aadolfinsa. Miksei se muka toistuisi?
Eu on ottanut päätösvallan eu maista.
Määräävät, velvoittavat, laskuttavat eu maita.
Suomella oli ennen eu ta asiat Paremmin!!!
Nuoremmat eivät edes tiedä mitä oli vapaus ennen eu aikaa. Ehkä parhaiten sitä kuvaa suhtautuminen autoihin. Nyt niihin ei saa tehdä mitään muutoksia. Ennen niitä voi modata suht vapaasti.
Eipä se EU ole tuonut kovin kummoista apua. Pärjättiin ihan hyvin aikaisenminkin,
80 luvulla rajoitti Neuvostoliitto. Vapaa? Hah !
Sleepy sleepers teki levyn Karjala takaisin - ei saanut julkaista, muuttivat nimen Takaisin Karjalaan.
Spede ei saanut autoonsa rekisteriksi USA-1, koska se oli neukkuvastaista, siksi auto rekisteröitiin ASU-1
Että älä jauha mitään vapaudesta,
Neukkuaikaan oltiin vapaita!
Että älä jauha mitään vapaudesta.
Älä itse jauha, kun et ymmärrä "isoa kuvaa".
Wanha kunnon savjetskaja sajuuza!
EUn kannattajat kiittää
taivasta Venäjäm
olemassaolosta - näin
on helpompi puolustaa
EU-jäsenyyttä,kun on hyvä
pelote.
Haluat takaisin suomettumisen aikaan?
Suomi oli Suomi ennen EUlle itsensä myymistä, enää se ei ole itse. Suomi on pelkkä EUn orja nykyään.
Olet aivan oikeassa, Vapauden liittoa kannattaisi äänestää ja kannattaa. https://keskustelu.suomi24.fi/t/18950456/suomi-irti-eusta!
Niko A. Kauko on esimerkki aidosta johtajuudesta.
Niko A. Kauko on nykyisin yksi niistä harvoista suomalaisista, joka oikeasti näkee EU:n haitat Suomen suvereniteetille ja itsenäisyydelle. Hän pyrkii palauttamaan Suomeen takaisin oman poliittisen päätöksenteonsa sekä kansanvaltansa.
EU on alistanut ja velkaannuttanut Suomen kansaa jo vuosia, mutta nykyiset poliitikot (esim. Kokoomus) eivät tee asialle mitään, sillä he luulevat sen rikastuttavan Suomea ja uskovat siihen federalistiseen ''suvereeniin'' globalismiin.
Tällöin kansallinen itsenäisyys on isossa vaarassa, koska kaikki valta siirtyy EU-liittovaltioon ja Suomella on harvoin mahdollisuutta tehdä näitä velkaannuttavia päätöksiä. Suomen on pakko siis Suomi on nyt kovassa lamassa, sillä Suomi on orja EU:lle, joka pakottaa Suomen maksamaan jopa satoja miljardeja yhteisiin hannkeisiin (esim. ilmastohanke) ja maksamaan muiden maiden veroja.
Suomi ei ole enää itsenäinen, vaan EU:n osittain autonominen osavaltio.
Vapauden liiton 2. varapuheenjohtaja Niko A. Kauko haluaa suomalaisten näkevän sen, että Suomi ei ole enää itsenäinen valtio ja olemme EU:n pakotteiden ja direktiivien vallan alla. Nämä direktiivit pyrkivät muuttamaan maiden kansallisia lainsäädäntöjään. Hän pyrkii pysäyttämään tämän kaiken keinoin, jota minä kannatan täydellä sydämelläni.
Niko A. Kauko ajattelee aidosti Suomen kansaa ja että suomalaisilla on suora päätösvalta perustuslain mukaisesti. Suomalaisten tulisi nähdä se, että EU tavoittelee liittovaltiota ja pyrkii poistamaan maan kansallisen suvereniteetin.
Kauko tuo toivoa nykyiseen tilanteeseen, ja pitäisi olla lisää hänen kaltaisia suomalaisia, joten Suomen itsenäisyys palautettaisiin ja Suomella olisi parempi olla.
Kiitos Niko A. Kauko.
Nokian menestyksen aika oli häivähdys siitä mihin vapautemme ja menestyksemme tulisi perustua jatkuvasti. Ei mihinkään neukkulapaskalaatuun vaan tuotteisiin joille on vapaissa länsimaissa kysyntää. Pitäisi olla monipuolinen tuotevalikoima taloutemme perustana, kuten Ruotsissa.
Valitettavasti yritykset tässä maassa ovat laiskoja, mitään riskejä vältteleviä selkärangattomia letkuja, eivät investoi mihinkään, ei ole tuotekehitystä, palkat on minimissä, kaikki rahat kaadetaan vain omistajien osinkoihin vaikka sitten millä vippaskonstilla, kuten irtisanomalla työntekijöitä.
Onneksi olemme Natossa. Muuten Ukrainan kohtalo voisi odottaa meitäkin.
Sinä voit lähteä jos tunnet olosi epämukavaksi täällä. Kyllä maailmassa tilaa on.
Kommunismi rajoittaa yksilönvapautta, ja suomessa muutenkin tykätään kieltää kaikki mahdollinen.
Pyrkiihän kapitalistitotalitarismikin kieltämään köyhiä elämästä, rikas veisi köyhältä vaikka paskaiset alushousutkin jalasta.
Mun ei tarvi miettii eikä katua, mä äänestin EU:ta vastaan.
kiäh kiäh
Fiksuja on vähemmän kuin tyhmiä, siksi äänestykset menee väärin jos paskat päättäjät niitä järjestää., kyllä päättäjät voisi olla lobbaamatta, mutta EU nyt sattuu olemaan poliitikkojen paratiisi, rahasampo, niin sitä jaksoivat kehua, vastustajat leimattiin foliohatuiksi.
Tälläisissa asioissa muutokseen tulisi vaatia vähintään 2/3 enemmistö asian puolesta. Nippanappa 50% paikkeilla puolet ovat tyytymättömiä.
Kyllä suomalainenkin saa eurotavat. Heti unioinin alkuvuosina yksi turkulainen - tietenkin- haki rahallista tukea ja sai sikatilalleen.
Mies asui vain kaupungissa eikä ollut kai sikaa koskaan livenä nähnytkään.