Kommunistiksi tunnustautunut Anna KontuIa kertoo totuuden empatiasta.
"Mä lienen ainoa poliitikko, joka on jo vuosia systemaattisesti ja eksplisiittisesti irtisanoutunut empatiasta."
- Anna Kontula Twitterissä 24.11.2022
Mutta koska tiedän etukäteen, että paIstamenninkäiset alkaa uIisemaan Purrasta ja empatiasta, niin kerrottakoon tässä etukäteen, mitä Purra todellisuudessa sanoi ja tarkoitti:
"Empatia on olennaista ihmisten välillä, mutta että yksittäisiä poliittisia päätöksiä tehtäisiin empatia edellä. On epärehellistä edes kuvitella niin."
Purra korosti, että empatia kuuluu ihmissuhteisiin, mutta politiikassa päätöksiä tehdään kokonaisedun kautta, ei yksittäisten ihmisten tunteiden perusteella. Lisäksi Purran mielestä empatia ei sovi valtioiden välisiin suhteisiin tai politiikan ohjenuoraksi, koska politiikka vaatii realismia ja faktoihin perustuvaa päätöksentekoa. Hän sanoo, että empatia on tärkeää arkipäivän kanssakäymisessä, mutta poliittisissa päätöksissä se ei voi olla päällimmäinen ohjenuora.
Tämäkin tapaus todisti miten kontekstista irroittelu ja toisten puheiden ja tarkoitusten vääristely on vasemmistossa ammattimaista ja epäempaattista toimintaa.
☝🏻😉
Anna on rehellinen, kuten Riikkakin.
1
<50
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t68898Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227803Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️67738- 49654
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59548Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh26523- 46497
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29489Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞24487- 35479
