Suomalaisten pitää panostaa omaan kouluttautumiseen tai uudelleenkouluttautumiseen. Suomessa on liian korkea työttömyys. Suomessa syytetään hallitusta kaikesta, mutta pitkälle on oma vastuu omasta tilanteesta. Työttömät uudelleen kouluihin ja siten, että valmistuville tarjotaan yrityksistä työpaikkaa ennakkoon. Aloille, joissa tulevaisuudessa työvoimapula. Työvoimatoimiston tulisi kääntää tilannetta tähän.
Suomalaisten pitää panostaa itse
Anonyymi-ap
595
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Etpä sinä näköjään elä todellisuudessa.
Kouluttettujakin on työttömänä, koska nyt ei ole TYÖPAIKKOJA tarjolla.
Mutta olet hyödyllinen 🫏:asi tälle hallitukselle.
Jatka samaanmalliin, voit saada 🥕:nan palkaksi.
Onhan töitä mutta ei vasemmiston vaatimuksia ay lle tai säännöille. Siksi on työttömyyttä kun jotkut kannattaa ay rikollisia. Täysin ulkopuolisia rahan kerjääjiä jotka haluaisivat leikkiä työnantajaa päättämällä palkkojen määristä ja työajoista yms.
Yritykset ei alistu tuolle kommari joukolle.
Tiedän että meidänkin yrityksessä olisi töitä mutta koko loisijoiden koneisto aiheuttaa sen että emme ota työntekijää ay kosketuksella.
Sinähän hyvin noudatit neuvoani, jatka voit saada 🥕:nan palkaksi.
KYLLÄ TÖITÄ ON, JOS SITÄ SUOSTUU TEKEMÄÄN PORVARIN SORTOPOLITIIKKALLA.
Vieläkin olet sopiva 🫏:asi levittämään porvari robagantaan.
Eili puoli ilmaiseksi ja huonoilla työehdoilla.
Olen järkyttynyt miten sinunkaltaiset eivät ajattele tulevien duunareitten pärjäämistä työllä.
Meillä on paljon yrittäjiä, jotka teettevät sellaista työtä, josta yhteiskunnan pitää maksaa loput toimeentulosta.
Joskus olen todennut sinulle, miksi sinä kansaneläkkeellä oleva kirjoittelet tuonlaista.
Sinulla pitäisi olla hyvä eläke, jos olisit toiminut elämässäsi miten kirjoittelet.
Sinä olet katkera paskiainen.