Kun Sanna Marinin hallitus (SDP, keskusta, vasemmisto ja RKP) päätti nykymuotoisen sote-pela (sosiaali- ja terveyspalvelujen sekä pelastustoimi) -uudistuksen perusteista ja lopulta täytäntöönpanosta ei tavoitteena varmaankaan ollut se missä nyt ollaan.
Kokoomus, perussuomalaiset ja KD olivat tuolloin oppositiossa ja nyt näitten puolueitten menestys viime eduskuntavaaleissa johti siihen, että niiden kontolle heitettiin epäkelpo sote-pela-sotku. Käytännön ongelmien ratkaisut ovat kuitenkin alueilla, jotka käytännössä kaikki painivat taloudellisten vaikeuksien kanssa. Hyvänä tavoitteena oli mm. perustason palvelujen vahvistaminen. Käytäntö on nyt osoittanut, ettei niin tapahtunut eikä tapahdu.
Palveluverkkoesitys, jonka EP:n hva:n hallitus saa käsittelyynsä muutaman viikon kuluttua kohtelee maakuntamme kuntia eriarvoisesti. Samalla kun Ilmajoella, Kurikassa ja Lapualla pistetään vuodeosastot kiinni, rakennetaan Seinäjoelle ja Alavudelle uusia tiloja, koska vuodeosastopaikkoja ei ole tarpeeksi. Jos perusteena akuuttiosastojen sululle käytetään säästöjä, niin sen voisi jotenkin ymmärtää mutta ei sitä, että toisaalle rakennetaan lisää/uutta.
Mikä on seuraava askel, kun säästöjen hakemisen verukkeella tehdään lyhytnäköisiä ja epäreiluja ratkaisuja?
Kai Pöntinen (kok.)
Julmaa keskittämistä
18
462
Vastaukset
- Anonyymi
Samalla tavalla me keskitämme Ilmajoella kyläkoulut suuryksikköön ja rakennetaan uutta koulua samaan aikaan kun kyliltä koulut ajetaan alas.
Puolustaako kokoomus ilmajoen kyliä ja kyläläisiä? - Anonyymi
Julmaa populismia!
- Anonyymi
Koskenkorvan uuden koulun rakentaminen on valtuuston yhteinen päätös. Demokraattinen. On tapana, että kun on äänestykset käyty, pulinat pois.
Harmi kun se meidän kaupunginvaltuutettu viivästyttää Koskenkorvan koulurakentamista.
Turhia valituksia ja kiusantekoa kaikille kuntalaisille, etenkin lapsille.- Anonyymi
suominousuun kirjoitti:
Harmi kun se meidän kaupunginvaltuutettu viivästyttää Koskenkorvan koulurakentamista.
Turhia valituksia ja kiusantekoa kaikille kuntalaisille, etenkin lapsille.En tiennykkään että Ilimajoki on kaupunki. Onnia siitä ny !
- Anonyymi
Sinäkö määrittelet mikä on turha valitus? Pysytään totuudessa.
- Anonyymi
Taas näyttää olleen Taakaleilla teemapäivä.
Kaikki on aina jonkun toisen vika. - Anonyymi
Ei voida mennä eteenpäin jos ei tiedetä kenen syy asiat ovat. Syyllisiä pitää rangaista.
- Anonyymi
Erotetaan tarkastuslautakunta!
- Anonyymi00010
Vuodeosasto loppuu, siitä voitte kiittää Sdp ja keskustaa.
- Anonyymi00011
Persut istuu aluevaltuustos Ilmajoelta ja kokoomus, syytä niitä
- Anonyymi00012
Persut ja kokoomuslaiset äänesti vuodeosaston lopettamista vastaan.
SDP häpeää sitä, että heidän edustjansa äänesti vuodeosastojen lopettamisen puolesta.
Ilmajoen sosialistit oikein kannustivat heitä. - Anonyymi00013
Ilmajoen vetovoiman puolesta
https://www.kuntalaisaloite.fi/fi/aloite/46229- Anonyymi00014
Miksi Luoman koulun puolesta ei ole aloitetta vielä tehty? Onko se pantu kunnassa roskiin?
- Anonyymi00015
ei niitä kuulemma edes käsitellä
- Anonyymi00016
Kuntalaasia viedähän ku kuoriämpäriä.
- Anonyymi00017
Kepu pettää aina
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n562176Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt71407Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan771395- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68989